Miał wysłać znajomemu zdjęcia matury. CKE powiadomi policję

Polska
Miał wysłać znajomemu zdjęcia matury. CKE powiadomi policję
PAP/DAREK DELMANOWICZ
We wtorek maturzyści mierzyli się na egzaminie z matematyką

Tegoroczni maturzyści pisali dziś egzamin z matematyki. W sieci pojawił się screen z rzekomej rozmowy w mediach społecznościowych, z której wynika, że jeden maturzystów poprosił o pomoc w rozwiązywaniu zadań swojego znajomego. Centralna Komisja Egzaminacyjna przekazała polsatnews.pl, że o sprawie powiadomi policję.

Egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym rozpoczął się po godz. 9 i trwał 170 minut. Arkusze zadań z matematyki na poziomie podstawowym są dostępne na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej. Opracowano dwie wersje: w "nowej" formule (obowiązującej od 2015) i "starej" - obowiązującej do 2014.

 

Przed rozpoczęciem egzaminu

 

W sieci pojawił się screen z rozmowy w mediach społecznościowych, gdzie jeden z maturzystów miał przesłać znajomemu zdjęcia arkusza egzaminacyjnego, prosząc go o pomoc w rozwiązywaniu zadań. 

 

Twitter/rodzynek

 

 

Przed godz. 9 w wyszukiwarce google wzrosło też zainteresowanie wyszukiwaniem haseł związanych z zadaniami, które pojawiły się na arkuszach np. w zadaniu 9 pojawiło się polecenie "Osią symetrii paraboli będącej wykresem funkcji f jest prosta o równaniu...", a w wyszukiwarce hasło "oś symetrii paraboli".

 

Google
 
 

Z kolei zadanie 30 dotyczyło obliczania prawdopodobieństwa. Przed godziną 9 wzrosło też zainteresowanie hasłem "jak obliczyć prawdopodobieństwo". Wszystkie wyszukiwania pochodziły z woj. mazowieckiego. 

 

 

Google

 

O sprawę wyszukiwania haseł oraz zdjęć arkusza maturalnego zapytaliśmy CKE. Komisja poinformowała nas, że w związku z przesłanym przez nas mailem, sprawa zostanie przekazana policji. 

 

Przecieki przed maturą z języka polskiego?

 

Z kolei w poniedziałek na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów podał, że ok. godz. 6:30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7:00 - dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela «".

 

ZOBACZ: Możliwy przeciek podczas matur. CKE zawiadamia policję

 

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7:00 a 9:00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

 

W poniedziałek Centralna Komisja Egzaminacyjna informowała, że złoży zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego.

 

Wyniki najpóźniej 11 sierpnia

 

Pisemna sesja egzaminacyjna potrwa do 29 czerwca. Abiturienci, którzy z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie będą mogli przystąpić do egzaminów w sesji czerwcowej, będą mogli podejść do nich w sesji dodatkowej w lipcu. Jej termin wyznaczono na 8-14 lipca. Wyniki matur zostaną ogłoszone do 11 sierpnia.

 

- Wtedy, po uzyskaniu przez maturzystów zaświadczeń o wynikach egzaminu maturalnego, będzie mogła rozpocząć się sesja rekrutacyjna do szkół wyższych - wskazał w poniedziałek minister edukacji Dariusz Piontkowski.

 

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 8 września. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok. - Egzaminy poprawkowe zostaną sprawdzone do końca września i na tych uczelniach, na których będą jeszcze wolne miejsca, będzie możliwość rekrutacji - zauważył szef MEN.

pgo/luq/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie