Możliwy przeciek podczas matur. CKE zawiadamia policję

Polska
Możliwy przeciek podczas matur. CKE zawiadamia policję
PAP/Lech Muszyński
CKE złoży zawiadomienie na policję ws. możliwego przecieku podczas matur

Centralna Komisja Egzaminacyjna złoży w poniedziałek zawiadomienie na policję w sprawie możliwego przecieku podczas matury z języka polskiego - poinformował szef CKE Maciej Smolik. Ok. godz. 6:30 w woj. podlaskim zanotowano wzrost wyszukiwań w Google frazy "wesele elementy fantastyczne".

O sprawie poinformował na Twitterze profil Emocje w sieci, analizujący nastroje internautów. Jak podał, ok. godz. 6:30 zaczęto wyszukiwać frazy "wesele elementy fantastyczne" i "wesele fantastyka", a ok. godz. 7:00 - dokładny temat tegorocznej matury z polskiego na poziomie podstawowym: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela «".

 

 

ZOBACZ: Przeciek podczas matur? Nagły wzrost wyszukiwań dotyczących "Wesela" z jednego regionu

 

Zauważono, że działo się tak tylko w woj. podlaskim. Załączono przy tym wykresy z Google Trends pokazujące zainteresowanie wyszukiwanymi frazami w ujęciu czasowym. Między godz. 7:00 a 9:00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

 

Zawiadomienie na policję

 

- Widzę to, co wszyscy widzą w Google Trends. Będziemy składali zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa na policję - stwierdził Smolik na pytanie o możliwy przeciek.

 

Dodał, że "może być jakiś problem" i powinny się tym zająć odpowiednie służby.

 

Przekazał, że na razie jest to jedyny niepokojący sygnał dotyczący matur.

 

"Wesele" na maturze

 

Egzamin pisemny z polskiego na poziomie podstawowym składa się z dwóch części - maturzyści muszą rozwiązać test i napisać własny tekst - rozprawkę albo analizę tekstu poetyckiego.

 

ZOBACZ: Matura z języka polskiego. CKE opublikowała arkusze

 

W tym roku temat rozprawki brzmiał: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów »Wesela«, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury". Do zinterpretowania był wiersz Anny Kamieńskiej "Daremne".

ac/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie