Apel ministra zdrowia do kandydatów na prezydenta. Chodzi o ich spotkania z wyborcami

Polska
Apel ministra zdrowia do kandydatów na prezydenta. Chodzi o ich spotkania z wyborcami
PAP/Wojciech Olkuśnik
Minister Szumowski skomentował wyborcze spotkania kandydatów na prezydenta ze swoimi zwolennikami

Tłumy zwolenników spotykają się z kandydatami na prezydenta Polski, chociaż nadal trwa epidemia. O niebezpieczeństwie, jakie niosą ze sobą wyborcze konwencje, mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Zaapelował do kandydatów, aby prosili swoich sympatyków o przestrzeganie dwóch ważnych zasad: zachowywania dystansu i noszenia maseczek.

Ogłoszenie przez marszałek Sejmu daty I tury wyborów prezydenckich na 28 czerwca zaczęło oficjalną kampanię wyborczą, a wraz z nią wystartowały spotkania kandydatów do zostania głową państwa z mieszkańcami miast i wsi.

 

Apel Szumowskiego do kandydatów

 

Pretendenci do zamieszkania w Pałacu Prezydenckim jeżdżą po całej Polsce. Na ich konwencjach często zjawia się kilkaset osób stojących blisko siebie i niezachowujących zasad społecznej kwarantanny. Kandydaci robią sobie z nimi zdjęcia, przytulają i ściskają dłonie. 

 

Andrzej Duda, Rafał Trzaskowski, Szymon Hołownia, Władysław Kosiniak-Kamysz, Robert Biedroń i Krzysztof Bosak - każdy z tych kandydatów na prezydenta w ostatnich dniach przynajmniej jeden raz złamał zasady, które mają powstrzymać rozwój epidemii w Polsce.

 

ZOBACZ: Spotkania wyborcze bez obowiązkowego dystansu. "Wysyłają sygnał, że epidemii nie ma"

 

O tych spotkaniach mówił minister zdrowia Łukasz Szumowski na poniedziałkowej konferencji prasowej. Zaapelował, aby startujący w wyborach prosili sympatyków o utrzymywanie dystansu i noszenie maseczek. 

 

- One dają szansę na to, że nie będzie transmisji poziomej koronawirusa - stwierdził Szumowski.

 

Ponad 200 nowych przypadków

 

W poniedziałek rano resort zdrowia poinformował o 219 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Najwięcej spośród nich zanotowano w województwie śląskim.

 

ZOBACZ: Koronawirus nie ustępuje. Nowe zakażenia, kolejni zmarli na Covid-19

 

Ministerstwo przekazało też, że zmarły kolejne 4 osoby chore na Covid-19. Oznacza to, że liczba zakażeń SARS-CoV-2 w naszym kraju zwiększyła się do 26 tys. 780, a bilans zgonów wzrósł do 1161.

wka/hlk/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie