Przywieźli śmieci do lasu, a tam fotopułapka

Polska
Przywieźli śmieci do lasu, a tam fotopułapka
Twitter/ Lasy Państwowe
Fotopułapka zarejestrowała, jak trzech mężczyzn przywiozło i usiłowało rozładować przyczepę pełną zmieszanych odpadów

Śmieci w lesie to niekończąca się historia, ale i na leśnych łobuzów są sposoby. Fotopułapki pomogły już wykryć i ukarać wielu amatorskich "śmieciarzy". Tym razem padło na trzech mężczyzn, którzy chcieli zostawić pokaźny ładunek odpadów na terenie Nadleśnictwa Śnieżka (woj. dolnośląskie).

Nagranie z nieudanej akcji obejrzeć można na Twitterze Lasów Państwowych. Fotopułapka zarejestrowała, jak trzech mężczyzn przywiozło i usiłowało rozładować przyczepę pełną zmieszanych odpadów. Śmieci były na przyczepie tak ubite, że musieli pomagać sobie widłami.

 

 

Jaka kara grozi za podobne działanie? "Na miejscu Straż Leśna może wystawić mandat 500 zł za śmiecenie i kolejny 500 zł za wjazd do lasu. Jeżeli sprawa zostanie skierowana do sądu, to sąd może nałożyć grzywnę w wysokości do 5 tys. zł. No i oczywiście pozostaje też obowiązek posprzątania po sobie" - informują Lasy Państwowe.

 

#Zabierz5zlasu

 

Z infografiki dołączonej do nagrania dowiadujemy się, ile czasu trwa rozkład poszczególnych odpadów. W przypadku papieru jest to kilka tygodni, foliowa reklamówka rozkłada się około 15 lat, a plastikowa butelka - nawet 450 lat. Natomiast styropianowe kubki nie rozkładają się wcale.

 

Śmieci w lesie są śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt. Mogą przyczynić się do powstania pożaru, powodują skażenie wód, w tym wody pitnej, a także gleby. Uwalniają do atmosfery trujące substancje, sprzyjają rozwojowi bakterii i niebezpiecznych grzybów. I - co nie mniej ważne - szpecą leśny krajobraz.

 

ZOBACZ: Od opadów z uboju po plastikowe butelki. Leśnicy walczą z masą śmieci

 

"Co roku wywozimy z lasów ponad 100 tys. m3 śmieci. Każdy jednak może zrobić dla lasu coś dobrego we własnym zakresie - pamiętajcie o akcji #Zabierz5zLasu i gdy natraficie w lesie na jakieś śmieci - w miarę możliwości weźcie je ze sobą" - apelują Lasy Państwowe.

 

 

Śmieci zebrane w lasach w 2017 roku wypełniłyby 1000 wagonów kolejowych. Koszt poniesiony z tego tytułu przez Lasy Państwowe to blisko 20 mln zł.

bia/ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie