Prezydent o ułaskawieniu Śpiewaka: Nie może być tak, że młody człowiek przegrywa z elitami

Polska
Prezydent o ułaskawieniu Śpiewaka: Nie może być tak, że młody człowiek przegrywa z elitami
Polsat News
Andrzej Duda w Sosnowcu

- Nie może być tak, że wszyscy na to patrzą i nic się nie dzieje. Nie zgadzam się z tym stanowczo. To młody, odważny człowiek. (…) Wziął na siebie ciężar spraw społecznych wbrew potężnym lobby, musi mieć wsparcie - ocenił w piątek prezydent Andrzej Duda.

Prezydent w ramach kampanii wyborczej pojawił się w Sosnowcu. Dopytywany przez dziennikarzy o sprawę ułaskawienia Jana Śpiewaka, odparł: - Pan Jan Śpiewak jest młodym człowiekiem, który działa w sprawach społecznych. Jest przykładem dla innych ludzi, którzy chcą angażować się w sprawy społeczne. A na tym mi zależy. Tym bardziej by angażowali się w trudne sprawy poszkodowanych ludzi, którzy są w trudnej sytuacji, jak w tym przypadku związanym z reprywatyzacją ludzi bardzo często prześladowanych - ocenił. 

 

Prezydent skomentował sprawę ułaskawienia Śpiewaka

 

ZOBACZ: Prezydent ułaskawił Śpiewaka. Mamy komentarz aktywisty

 

Prezydent Duda podkreślił przy tym, że sprawę konsultował z prokuratorem generalnym. - Śpiewak walczył o to bardzo odważnie i zdecydowanie i został,l jak to mówią, jedyny skazany w sprawach reprywatyzacyjnych. To sytuacja kuriozalna w demokratycznym państwie - tłumaczył.

 

Prezydent Duda komentuje ułaskawienie Jana Śpiewaka:

  

- Nie może być tak, że młody człowiek przegrywa z elitami prawniczymi. Nie może być tak, że wszyscy na to patrzą i nic się nie dzieje. Nie zgadzam się z tym stanowczo. To młody, odważny człowiek. (…) Wziął na siebie ciężar spraw społecznych wbrew potężnym lobby, musi mieć wsparcie. Wolałbym, by znalazł poparcie w wymiarze sprawiedliwości i sądach, ale skoro tak się nie stało, to chciałbym, by była w Polsce instancja, która powie młodym ludziom: działajcie, bądźcie spokojni, możecie angażować się po dobrej stronie - dodał.

 

Hołownia: ułaskawienie to dobra decyzja

 

O sprawę ułaskawienia aktywisty w programie "Gość Wydarzeń" był pytany kandydat na prezydenta Szymon Hołownia.

 

- Nie jestem zawsze zwolennikiem języka Jana Śpiewaka. Uważam, że przesadził w swojej wypowiedzi zdecydowanie, obraził kogoś. Natomiast ułaskawienie to była dobra decyzja. To co się działo z reprywatyzacją, poziom niezałatwienia tego tematu woła o pomstę do nieba - powiedział Hołownia. W jego ocenie "sprawa jest kompletnie nieuporządkowana" i potrzeba w tym względzie "precyzyjnej ustawy".

 

ZOBACZ: Hołownia odpali "bombę". "Wszystkie dudabusy i tuskobusy mogą się schować"

 

- To nawet nie jest afera, to skandal reprywatyzacyjny - ocenił. Pytany, czy będzie z tej sprawy rozliczał prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego podczas kampanii odpowiedział, że "jeżeli będzie wina", to "będą o tym rozmawiać".

 

Kandydat na prezydenta, mówił że zaniedbania są wieloletnie i dotyczą też rządów PiS-u, który mógł "rozwiązać problem". - Zamiast go jednak rozwiązać. zaczął go propagandowo wyjaśniać przy pomocy komisji Jakiego - dodał Hołownia.

 

Walka z koronawirusem na Śląsku

 

Wcześniej prezydent Andrzej Duda mówił, że czas walki z pandemią koronawirusa - zwłaszcza na Górnym Śląsku - pokazał, jak ważne są tego rodzaju instytucje jak te w Sosnowcu, które przeprowadzają testy w specjalnych laboratoriach. - Jest to niezwykle nowoczesna firma i jestem zbudowany tym, że dzisiaj, tutaj, w tej aglomeracji mogłem zobaczyć dwie firmy, które dzisiaj poruszają się w obszarze najnowocześniejszych technologii - mówił. 

 

ZOBACZ: Przyspieszenie w kampanii. Na trasę wrócił "dudabus", kandydaci ruszyli na spotkania w całym kraju

 

Prezydent Duda nie krył swojego zadowolenia z przykładu na, jak to określił "nowoczesną Polskę". - To ultranowoczesny biznes na Górnym Śląsku, z czego ogromnie się cieszę. Te bardzo nowoczesne laboratoria zatrudniają mnóstwo młodych ludzi: absolwentów biotechnologii, diagnostyki, którzy prowadzą badania i szkolą się. (...) Mamy współpracę w walce z koronawirusem na Śląsku i jest to bardzo pozytywny przykład współpracy między sektorem publicznym i prywatną firmą - ocenił. 

 

Wcześniej Duda przebywał w Bytomiu, gdzie spotkał się z tamtejszymi strażakami w nowym budynku. - Oprócz podwyżek, które dostała straż, oprócz tego, że zakupiono mnóstwo sprzętu, zrealizowano piękną inwestycję i bytomscy strażacy mogą służyć wiernie i mają doskonałe warunki do tego, by przygotować się do służby - mówił. Prezydent przekazał też 35 promes na zakup nowych samochodów dla OSP w województwie śląskim. - W ramach modernizacji straży pożarnej będą mieli nowe samochody, często oczekiwane od dziesięcioleci - podkreślał. 

 

- To kierunek, który powinniśmy realizować: modernizacja kraju, inwestycje w nowe technologie i rozwój nowoczesnego biznesu. (...) Będę dokładał wszelkich starań, by ten rozwój mógł postępować, z pożytkiem dla mieszkańców województwa i całej Rzeczypospolitej - zaznaczył. 

 

O potrzebie współpracy mówił też marszałek województwa śląskiego, który towarzyszył prezydentowi podczas konferencji. 

maf/ml/bas/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie