Leśnicy połączyli siły z policją i ruszyli na "łowy". Kierowcom nie udało się zbiec

Polska
Leśnicy połączyli siły z policją i ruszyli na "łowy". Kierowcom nie udało się zbiec
Nadleśnictwo Nowy Targ
Zatrzymano ośmiu motocyklistów i kierowcę samochodu terenowego, wszyscy zostali ukarani mandatami

Na aktywność kierowców motocykli crossowych i quadów coraz częściej skarżą się mieszkańcy i turyści przemierzający górskie szlaki. Straż Leśna z Nowego Targu połączyła siły z policją i zorganizowała patrole w miejscach, w których najczęściej dochodzi do niebezpiecznych rajdów po lesie. Tylko w miniony weekend złapano ośmiu motocyklistów i kierowcę samochodu terenowego.

Leśnicy wciąż borykają się rosnącą liczbą przypadków nielegalnego wjazdu quadami i motorami crossowymi na tereny leśne. Zwłaszcza w weekendy można zaobserwować, jak duże szkody wyrządzają w przyrodzie miłośnicy off-roadu. Niszczą nie tylko leśną ściółkę, ale również leśne drogi i szlaki turystyczne, a także zakłócają spokój w lesie. Hałasując przeszkadzają nie tylko zwierzętom, ale i turystom, dla których stanowią dodatkowo potencjalne zagrożenie.

 

ZOBACZ: Pociąg uderzył w quada. Nie żyją ojciec i jego 8-letni syn

 

Ze względu na bezpieczeństwo mieszkańców oraz turystów, w rejonie schroniska turystycznego na Luboniu Wielkim oraz w Gorcach, rabczańscy i nowotarscy policjanci wspólnie ze Strażą Leśną połączyli siły. We wspólnej akcji zatrzymano łącznie ośmiu motocyklistów i kierowcę samochodu terenowego, wszyscy zostali ukarani mandatami.

 

W maju wpadło 14 kierowców

 

- Celem akcji było zwiększenie bezpieczeństwa osób odpoczywających w górach, a także reagowanie na wykroczenia popełniane przez osoby niestosujące się do zakazu poruszania się pojazdami silnikowymi po terenach leśnych - informuje Dorota Garbacz z policji w Nowym Targu.

 

W akcjach przeprowadzonych w maju zatrzymano i ukarano mandatami 14 kierowców, którzy rozjeżdżali lasy. W ramach prowadzonych działań nałożono również 15 pouczeń za wjazd i parkowanie w miejscach niedozwolonych oraz pouczenie dotyczące palenia ogniska w miejscu do tego nieprzeznaczonym.

 

ZOBACZ: Pijany kierowca quada potrącił matkę jadącą na rowerze z małym dzieckiem

 

Choć lasy zostały otwarte, przepisy zakazujące wjazdu do lasu quadami i motorami crossowymi nadal obowiązują. Art. 29 ustawy o lasach określa zasady wjazdu na teren leśny. Ruch pojazdem silnikowym - samochodem, motocyklem czy quadem, a także zaprzęgiem konnym i motorowerem dozwolony jest jedynie drogami publicznymi. Przejazd drogami leśnymi jest dozwolony tylko wtedy, gdy są one oznakowane drogowskazami dopuszczającymi korzystanie z nich.

 

Zakaz obowiązuje cały rok

 

Zakaz wjazdu na drogi leśne wynika wprost z zapisów ustawy o lasach, dlatego nie musi być na nich szlabanów i znaków zakazujących poruszania się po nich. Obowiązuje on cały rok, nie tylko w okresie zagrożenia pożarowego. Należy pamiętać, że niezastosowanie się do przepisów jest wykroczeniem, za które może być nałożona kara grzywny.

grz/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie