Prezydent podpisał ustawę o wyborach. Jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw

Polska
Prezydent podpisał ustawę o wyborach. Jest już opublikowana w Dzienniku Ustaw
PAP/Marcin Bielecki
Ustawa o wyborach prezydenckich zyskała akceptację prezydenta

Andrzej Duda podpisał ustawę o szczególnych zasadach w wyborach prezydenckich zarządzonych w 2020 roku - poinformował Błażej Spychalski z Kancelarii Prezydenta. Dopuszcza ona, by niektórzy wyborcy mogli w nich zagłosować korespondencyjnie. Już po godz. 22 ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw.

O podpisie Andrzeja Dudy pod ustawą Błażej Spychalski napisał na Twitterze. Nadal nieznana jest ich data - ustawa mówi o głosowaniu "zarządzonym w 2020 roku". Dokładny termin wyznaczy marszałek Sejmu.

 

 

Ustawa o wyborach prezydenckich zakłada, że głosowanie odbędzie się w tradycyjnej formie (w lokalach wyborczych), ale chętni będą mogli oddać głos korespondencyjnie. Ponadto kandydaci, którzy mieli startować w wyborach 10 maja nie muszą ponownie się rejestrować, ani zbierać podpisów.

 

Sejm odrzucił niektóre poprawki Senatu

 

Nowe przepisy przegłosowano w Sejmie 12 maja. Następnie ustawa trafiła do Senatu, który wraz z poprawkami odesłał ją do izby niższej 1 czerwca. Ten wnioskował m.in., by nowi kandydaci mieli co najmniej 10 dni na zebranie podpisów. Chciał też, aby dopuszczalne były podpisy elektroniczne, a głosowanie trwało dłużej, bo od godz. 6 do 22. 

 

ZOBACZ: Ustawa wyborcza w Sejmie. Odrzucono część poprawek Senatu

 

Sejm odrzucił te poprawki, podobnie jak tą zmieniającą zapis dotyczący uprawnień marszałek Sejmu. Odrzucona zmiana nakazywała, by Elżbieta Witek określiła kalendarz wyborczy "w porozumieniu z PKW", a nie "po zasięgnięciu opinii PKW". 

 

Niektóre ze zmian wprowadzonych przez Senat znalazły się w podpisanej przez prezydenta ustawie. Wśród nich jest ta określająca, że to PKW, a nie minister zdrowia będzie decydować o wprowadzeniu tylko głosowania korespondencyjnego na danym terenie.

 

Wybory, których nie było

 

Zarządzone na 10 maja wybory prezydenckie nie odbyły się. PKW stwierdziła w wydanej tego dnia uchwale, że "brak było możliwości głosowania na kandydatów" i dodała, że fakt ten jest równoważny w skutkach z przewidzianym w art. 293 Kodeksu wyborczego brakiem możliwości głosowania ze względu na brak kandydatów.

 

W takim przypadku, jak stanowi Kodeks wyborczy, marszałek Sejmu ponownie zarządza wybory nie później niż w 14. dniu od dnia ogłoszenia uchwały PKW w Dzienniku Ustaw. Uchwała PKW została opublikowana w poniedziałek.

wka/bia/luq/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie