Szumowski: w dwóch powiatach wybory wyłącznie korespondencyjne

Polska
Szumowski: w dwóch powiatach wybory wyłącznie korespondencyjne
PAP/Marcin Obara
Szumowski zauważył, że jeżeli popatrzy się na wykresy zachorowań w poszczególnych województwach, to opadają wszystkie oprócz wykresu dla Śląska

- Myślę, że w jednym lub w dwóch powiatach w Polsce mógłbym dzisiaj rekomendować wybory wyłącznie korespondencyjne - powiedział w poniedziałek w "Gościu Wydarzeń" szef MZ Łukasz Szumowski, zapytany o wytyczne, gdyby wybory odbywały się w najbliższą niedzielę. Zaznaczył jednak, że taka decyzja musi być poprzedzona analizą trendów w każdym powiecie.

Łukasz Szumowski zauważył, że jeżeli popatrzy się na wykresy zachorowań w poszczególnych województwach, to opadają wszystkie oprócz wykresu dla Śląska, gdzie było duże ognisko - prawie 3 tys. zakażonych.

 

- Teraz badamy wszystkie kontakty i rodziny (z tych ognisk), więc stąd spływają nam wyniki, ale pamiętajmy, że te osoby są zamknięte w kwarantannie - przekonywał minister zdrowia. Wyraził opinię, że w najbliższych dniach te badania się skończą i Śląsk dołączy do "normy polskiej, czyli spadającego trendu".

 

"Nie palę się do podejmowania takich decyzji"

 

Minister zdrowia został również zapytany o zapis ustawy w sprawie przeprowadzenia wyborów prezydenckich, mówiący o tym, że to w jego gestii, po zasięgnięciu opinii Państwowej Komisji Wyborczej, leży zarządzenie głosowania korespondencyjnego na terenie gminy lub jej części. Decyzja ta miałaby być poparta sytuacją epidemiczną danego obszaru. Zapis ten - jak zauważył prowadzący Bogdan Rymanowski - spotkał się z krytyką senatorów opozycji.

 

Wideo: Minister zdrowia w studiu "Gościa Wydarzeń"

  

- Ja się nie palę do tego, żeby podejmować takie decyzje - oświadczył Szumowski. - Natomiast kto ma zdecydować o tym, że w danym powiecie sytuacja epidemiczna jest zła? Posłowie opozycji? - pytał. - Zapraszam, to taka dosyć trudna decyzja - stwierdził.

 

Dopytywany, czy byłaby konieczność rekomendowania przez niego wyborów wyłącznie korespondencyjnych w niektórych powiatach, gdyby wybory miały się odbyć w najbliższą niedzielę, odparł: "Myślę, że w jednym czy dwóch powiatach w ogóle w Polsce". - Ale trzeba przeanalizować trendy w każdym z powiatów, co będę oczywiście robił, jak będziemy znali datę wyborów - podkreślił.

bia/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie