Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [RELACJA]
PAP/EPA/Thais Llorca
Eksperci ostrzegają przed drugą falą zachorowań, która może nadejść jesienią

Ministerstwo zdrowia poinformowało we wtorek po południu o 129 nowych i potwierdzonych przypadkach koronawirusa. Nie żyje 11 kolejnych osób. Opublikowano wytyczne dla kin, teatrów, oper i filharmonii. Robert Dennis, nauczyciel z Kolorado pokonał Covid-19. Szpital wystawił mu rachunek za leczenie. Do zapłaty: 840 tys. dolarów (ok. 3,3 mln złotych). Śledź naszą relację "minuta po minucie".

prz/dk/ac/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Pracownicy portugalskich sądów pracują wydajniej w domowym zaciszu niż za urzędniczymi biurkami - wynika z badania przeprowadzonego przez ministerstwo sprawiedliwości w Lizbonie w okresie obowiązywania restrykcji z powodu epidemii koronawirusa.

We wtorek portal Noticias ao Minuto przypomniał, że pomimo upływu miesiąca od zakończenia stanu wyjątkowego w Portugalii w dalszym ciągu większość pracowników sądów w tym kraju pozostaje poza biurem, pracując zdalnie. Tymczasem, jak odnotował Portal OA należący do portugalskiej Izby Adwokatów, pracownicy sądów sprawniej wykonują swoje obowiązki w domowym zaciszu niż przy urzędniczych biurkach.

Z opublikowanego przez Portal OA badania wykonanego przez ministerstwo sprawiedliwości wynika, że ponad 2700 pracowników sądów wykonujących w czasie epidemii zdalnie swoją pracę było o ponad 20 proc. wydajniejszych od swoich kolegów, którzy w tym czasie wykonywali pracę w budynkach sądów. Ta druga grupa szacowana jest również na około 2700 osób.

Wydajność pracowników obu grup mierzona była liczbą przygotowanych w ciągu dnia dokumentów procesowych.

Wprowadzamy możliwość wykonania prywatnych badań diagnostycznych na koronawirusa - poinformował na swojej stronie internetowej Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze. Badaniom można poddawać się od wtorku. Test kosztuje 534 zł.

- Możliwość wykonania badania w naszym szpitalu jest odpowiedzią na zapotrzebowanie. Coraz więcej osób pytało o taką możliwość. Należy jednak podkreślić, że testów nie wykonujemy w naszym laboratorium. Te rezerwujemy dla naszych pacjentów, nie osób, które chcą wykonać test komercyjnie - powiedziała rzeczniczka zielonogórskiego szpitala Sylwia Malcher-Nowak.

Dodała, że w przypadku badania komercyjnego pobierane wymazy są przekazywane do prywatnego podmiotu poza regionem, z którym szpital ma umowę.

Władze Bangladeszu potwierdziły pierwszy przypadek śmierci na Covid-19 w obozach uchodźców Rohingjów. W obozach wykryto dotychczas tylko 29 przypadków zakażeń. Uchodźcy mogą ignorować symptomy choroby, które przypominają dolegliwości chorób okresu monsunowego.

- Mamy złe wieści. 71-letni mężczyzna z grupy Rohingjów zmarł na Covid-19 w niedzielę, ale wyniki przyszły dopiero w poniedziałek. To jest pierwsza śmierć w obozach - powiedział dziennikowi "Dhaka Tribune" dr Mahbubur Rahman, szef służb medycznych regionu Koks Badźar.

Rahman poinformował, że mężczyzna zmarł w izolatce prowadzonej przez Urząd Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) przy obozie Kutupalong, gdzie przebywa ok. 1 mln Rohingjów.

- Nikt nie zdawał sobie sprawy, że chorował przez koronawirusa. Wiadomość jest dla nas szokiem - powiedział agencji AFP Mohammed Shafi, nauczyciel i sąsiad zmarłego. - W ostatnich tygodniach wielu ludzi w obozach ma gorączkę, bóle głowy i ciała. Ale większość uważa, że zachorowali z powodu zmiany pogody. Nie badają się na obecność koronawirusa - dodał.

Bułgarski minister zdrowia Kirił Ananiew wydał we wtorek rozporządzenie, zezwalające na wznowienie meczów piłkarskich z widzami na trybunach. Jednocześnie jako potwierdzenie tendencji spadkowej epidemii koronawirusa likwiduje się tymczasowe szpitale polowe.

Badania wykazały, że opiekunka ze żłobka "Słoneczko" w Bydgoszczy jest zakażona koronawirusem. Placówka została zamknięta, a 178 osób objęto kwarantanną - poinformowała we wtorek rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Olga Radkiewicz.

- Powiatowy inspektor sanitarny w Bydgoszczy w poniedziałek w późnych godzinach wieczornych został poinformowany o dodatnim wyniku badań w kierunku SARS-CoV-2 jednej z opiekunek pracujących w żłobku. Oczywiście dyrekcja placówki zdecydowała o jej zamknięciu do odwołania - powiedziała rzeczniczka WSSE w Bydgoszczy.

Kwarantanną objęto 178 osób, to jest pracowników, dzieci i ich rodziny. Od tych osób pobierane są wymazy do badań na obecność koronawirusa. Do przedszkola uczęszczało 45 maluchów.

Rząd Hiszpanii ogłosił we wtorek, że od dwóch dni w kraju nie było żadnego zgonu z powodu Covid-19. Deklaracja ta spotkała się z niedowierzaniem komentatorów i polityków, zarzucających władzom kraju "ukrywanie" zmarłych. W Portugalii zanotowano 12 nowych ofiar śmiertelnych.

We wtorek rząd Pedra Sancheza, podobnie jak w poniedziałek, ogłosił, że w ciągu doby hiszpańskie służby sanitarne nie odnotowały żadnego zgonu wśród pacjentów zainfekowanych koronawirusem. Oznacza to, że liczba zmarłych utrzymuje się na poziomie 27 127. Liczba zakażonych wzrosła tymczasem w ciągu ostatniej doby z 239 638 do 239 932, czyli o 294 przypadki.

Krytyczne wobec statystyk centrolewicowego rządu Hiszpanii są media oraz regionalni politycy. Odpowiedzialna za służby medyczne wspólnoty Kastylii i Leonu Veronica Casado wyraziła zdziwienie. - Nie można zrozumieć podawanych przez rząd liczb. Przecież tylko w naszym regionie w ciągu ostatniej doby zmarło na Covid-19 dwóch pacjentów - stwierdziła Casado.

Robert Dennis, nauczyciel z Kolorado, przez dwa tygodnie leżał podpięty do respiratora. Po zakażeniu koronawirusem jego stan oceniano jako ciężki, ale ostatecznie mężczyźnie udało się wygrać z chorobą. Po powrocie do domu przeżył jednak szok - szpital wystawił mu rachunek za leczenie. Do zapłaty: 840 tys. dolarów (ok. 3,3 mln złotych).

Czytaj więcej: Pokonał koronawirusa. Szpital przesłał mu rachunek na prawie milion dolarów

Liczba nowych przypadków koronawirusa szybko rośnie w obu Amerykach, w całym regionie liczba osób zakażonych jest bliska 3 mln - powiedziała we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ds. Ameryk Carissa Etienne.

Oświadczyła też, że Panamerykańska Organizacja Zdrowia (PAHO), która stanowi część WHO, liczy na to, iż będzie mogła nadal współpracować z USA, mimo decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu jego kraju z tej organizacji.

Etienne, która wystąpiła podczas konferencji prasowej online w Waszyngtonie wraz z innymi szefami PAHO, zaapelowała do rządów, by nie znosiły zbyt wcześnie restrykcji związanych a pandemią koronawirusa, aby ożywić gospodarkę. Podkreśliła, że nadal należy unikać organizowania dużych zgromadzeń, zwłaszcza tam, gdzie liczba nowych przypadków zakażenia stale rośnie.

W piątek Trump oświadczył, że USA zrywają relacje z tą agendą ONZ. Mimo to w poniedziałek szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus wyraził nadzieję na kontynuowanie współpracy ze Stanami Zjednoczonymi.

Czytaj więcej: USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia

W Polsce potwierdzono 24 tys. 395 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Zmarły 1092 osoby, a 11726 chorych wyzdrowiało. We wtorek Ministerstwo Zdrowia poinformowało łącznie o 230 nowych zakażeniach i o śmierci 18 osób.

Ministerstwo Zdrowia we wtorek podawało informacje o wykryciu najpierw 107, a potem 129 kolejnych przypadków zakażeń SARS-CoV-2. Jednocześnie skorygowało liczbę nowych chorych o 6 błędnie podanych przypadków przez sanepid w Krakowie i w Łodzi.

W porannym komunikacie poinformowano o śmierci 7 osób, a po południu o 11 kolejnych. Łącznie we wtorek zdiagnozowano 230 nowych przypadków koronawirusa, z czego 109 pochodziło z woj. śląskiego. Zmarło 18 chorych. Dzień wcześniej wykryto 380 nowych chorych i zanotowano 10 zgonów.

Najwięcej zakażeń potwierdzono dotąd w woj. śląskim – 8557 chorych, z których 217 zmarło. 

Czytaj więcej: Koronawirus nadal nam zagraża. Resort zdrowia podał nowe liczby zakażonych i zmarłych

55 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała we wtorek Obrona Cywilna. Łączny bilans wzrósł do 33 530. W kraju zanotowano 318 nowych zakażeń.

Liczba obecnie zakażonych spadła poniżej 40 tys.; w ciągu jednej doby o 1 474.

Dotąd potwierdzono 233,5 tys. przypadków zakażenia koronawirusem. Wyleczonych jest już ponad 160 tys. osób. Jednego dnia przybyło ich około 1 700.

W epicentrum epidemii, w Lombardii, zmarło na Covid-19 następnych 12 osób. Wykryto 187 przypadków zakażenia. W Wenecji Euganejskiej stwierdzono trzy zgony i osiem nowych zakażeń. W Umbrii siódmy dzień z rzędu nie zanotowano żadnego nowego przypadku infekcji.

O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 39 369 - poinformowało we wtorek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 w niedzielę a godz. 17 w poniedziałek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

324 nowe zgony to wyraźnie więcej niż w bilansach z ostatnich dwóch dni, które jednak obejmowały dni weekendowe, gdy potwierdzenie przyczyny zgonu często bywa opóźnione. W bilansach publikowanych we wtorki od kilku tygodni widoczne są duże wzrosty, co jest efektem uzupełniania zaległych statystyk z weekendu.

Po pozytywnym teście na koronawirusa u jednej z pracownic od środy będą zamknięte szkoła podstawowa i przedszkole tworzące zespół szkolno-przedszkolny nr 5 w Białymstoku. Władze miasta zapewniają, że chora nie miała kontaktu z dziećmi.

O dodatnim wyniku testu poinformował we wtorek po południu w mediach społecznościowych prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Podał, że jedenaście osób z tzw. bezpośredniego kontaktu przejdzie kwarantannę. - Przedszkole i szkoła będą zamknięte do odwołania. Trwa powiadamianie rodziców - dodał prezydent.

Placówka poinformowała na swojej stronie internetowej, że zakażenie COVID-19 wykryto u jednego z pracowników obsługi, a szkoła i przedszkole będą nieczynne do 14 czerwca.

We wtorek władze Kędzierzyna-Koźla zamknęły główny budynek urzędu przy ul. Piramowicza. Rzecznik urzędu poinformował, że powodem jest zakażenie koronawirusem jednego z urzędników.

Rzecznik urzędu miasta Piotr Pękala poinformował, że do piątku główny budynek urzędu przy ulicy Piramowicza został prewencyjnie zamknięty, a pracownicy swoje obowiązki będą wykonywali zdalnie. Pozostali urzędnicy pracujący w innych budynkach pracują według dotychczasowych zasad.

Powodem decyzji o wyłączeniu z użytkowania jednego z budynków było podejrzenie o zakażeniu koronawirusem jednego z pracowników urzędu. Osoby mogące mieć kontakt z zakażonym zostaną przebadane pod kątem COVID-19.

Urząd miasta w Kędzierzynie-Koźlu przyjmował obywateli od wielu dni przy zastosowaniu zaostrzonych rygorów bezpieczeństwa sanitarnego. Przychodzący do urzędu mieli m.in. mierzoną temperaturę i byli zobowiązani do przestrzegania odpowiedniego dystansu i odkażania rąk środkami udostępnionymi przez urząd. 

W jednym z największych domów pomocy społecznej w Łodzi stwierdzono ognisko koronawirusa. Zakażonych jest 17 osób. Pensjonariusze i personel są poddawani testom - poinformował dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi Szymon Kostrzewski.

Potwierdzono oficjalnie, że w jednym z największych łódzkich DPS-ów, w Centrum Rehabilitacyjno-Opiekuńczym Domy Pomocy Społecznej (CRO DPS) przy ul. Przybyszewskiego, wykryto ognisko koronawirusa.

- Jeśli chodzi o potwierdzone wyniki, mamy 15 zakażeń wśród pensjonariuszy i 2 przypadki u pracowników. Mieszkańców DPS-u zainfekowanych patogenem przewieziono do szpitala zakaźnego. Trwa pobieranie wymazów od pensjonariuszy i pracowników - powiedział we wtorek po południu dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Miasta Łodzi (WZ UMŁ) Szymon Kostrzewski.

W DPS-ie przy ul. Przybyszewskiego w Łodzi mieszka blisko 600 pensjonariuszy. Opiekuje się nimi 370 pracowników. Dlatego, jak mówił dyrektor Kostrzewski, ważne jest natychmiastowe odizolowanie miejsc, gdzie pojawił się groźny patogen. Pensjonariusze DPS-u i personel nie mogą przemieszczać się między częściami kompleksu opiekuńczego.

Około 2,5 proc. ludności Izraela zakaziło się koronawirusem, co stanowi liczbę ponad 10 razy większą niż oficjalnie potwierdzone przypadki - wynika z pierwszego ogólnokrajowego badania serologicznego, o którym pisze we wtorek "Haarec".

Oznacza to, że od 180 do 270 tys. z niemal 9,2 mln Izraelczyków mogło zostać zainfekowanych wirusem. W większości nie mieli żadnych objawów klinicznych, jednak przeciwciała w ich krwi wskazują, że zostali zakażeni.

Badacze z Uniwersytetu w Tel Awiwie przeprowadzili testy serologiczne na krwi 1,7 tys. osób, wybranych w celu utworzenia reprezentatywnej próby populacji pod względem wieku, płci i miejsca zamieszkania.

Podczas badania naukowcy odkryli przeciwciała IgG, które pojawiają się tydzień lub dwa tygodnie po ekspozycji na wirusa. Obecność tych przeciwciał związana jest na ogół z ochroną przed ponownym zakażeniem, jednak w przypadku SARS-CoV-2 wciąż nie jest jasne, jaki poziom ochrony zapewniają i na jak długo - podkreśla "Haarec".

Pacjenci zakażeni koronawirusem SARS-CoV-2 znacznie częściej od niezakażonych umierają po operacji chirurgicznej. W związku z tym autorzy analiz przedstawionych w "The Lancet" zalecają podniesienie progów kwalifikacji do operacji podczas pandemii.

Czytaj więcej: Operacje chirurgiczne a koronawirus. Covid-19 znacznie zwiększa śmiertelność

Fot. PAP/Leszek Szymański

Bezdotykowe urządzenia do dezynfekcji rąk mają się znaleźć w każdym pojeździe MPK Poznań. Pierwsze takie automaty zainstalowano już w kilku pojazdach. Do połowy czerwca MPK Poznań ma otrzymać wszystkie zamówione urządzenia.

Rzeczniczka prasowa MPK Poznań Agnieszka Smogulecka poinformowała we wtorek, że w związku z luzowaniem obostrzeń w przemieszczaniu się firma - w trosce o bezpieczeństwo i zdrowie pasażerów - zamówiła 635 dezynfektorów, czyli automatycznych, bezdotykowych urządzeń do dezynfekcji rąk. Pierwsze urządzenia są montowane w tramwajach Moderus Gamma.

Koszt planu uruchomienia gospodarki Rosji po pandemii koronawirusa, obliczony na lata 2020-21, to 5 bln rubli (ok. 72,7 mld USD) - poinformował we wtorek premier Michaił Miszustin. Końcowe ustalenia w sprawie planu władze poczynią w najbliższych tygodniach.

Miszustin przedstawił we wtorek plan prezydentowi Władimirowi Putinowi. Celem planu jest odbudowa zatrudnienia i podniesienie dochodów ludności oraz przezwyciężenie spadku gospodarczego - podkreślił premier.

- W celu zrealizowania tych zamierzeń podjęty zostanie kompleks działań we wszystkich kierunkach: wzmocnienia aktywności inwestycyjnej, wykorzystania technologii cyfrowych, podniesienia poziomu edukacji, szybkiej budowy dobrej jakości mieszkań - powiedział Miszustin. Otwartą dla mediów część wideokonferencji prezydenta i premiera transmitowała telewizja państwowa.

W pierwszym etapie, do końca br., rząd chce ustabilizować sytuację gospodarczą. Drugi etap - to odbudowa gospodarki, co ma nastąpić do drugiego kwartału 2021 roku. Do końca przyszłego roku rząd Rosji chce osiągnąć wzrost gospodarczy.

Po okresie restrykcji w wychodzeniu z domów z powodu epidemii wzrosło w Portugalii zainteresowanie kupnem domu na wsi. Nie brakuje osób gotowych wydać równowartość czteropokojowego mieszkania w mieście, aby kupić całą wioskę.

Pochodzący z hiszpańsko-portugalskiego pogranicza Miguel Fonseca, działający w branży nieruchomości, przyznaje, że ostatnie cztery lata przyspieszyły zarówno liczbę wystawianych w Portugalii na sprzedaż wsi, jak też ich potencjalnych nabywców. Dalsza dynamika nasiliła się wraz z epidemią koronawirusa.

- Konieczność pozostawania w marcu i kwietniu w domach z powodu epidemii nasiliła w wielu Portugalczykach chęć wyprowadzenia się z ciasnych mieszkań w miejskich blokach na wieś - powiedział Fonseca, wskazując, że upowszechnienie się zdalnej pracy może przywrócić wartość życia na prowincji.

Fot. PAP/EPA/TATYANA ZENKOVICH

Na Białorusi w ciągu ostatniej doby liczba zakażonych koronawirusem wzrosła o 852; od początku epidemii potwierdzono 44 255 przypadków - poinformowało ministerstwo zdrowia we wtorek. Z powodu Covid-19 zmarły w sumie 243 osoby, w tym trzy z poniedziałku na wtorek.

Za wyleczone uznano 19 195 osób, a w całym kraju od początku epidemii przeprowadzono 562 945 testów.

Białoruś znajduje się w dziesiątce krajów z największą liczbą zakażonych w przeliczeniu na milion mieszkańców - przypomina portal TUT.by.

Białoruscy epidemiolodzy prognozowali wcześniej, że spadek liczby infekcji może nastąpić pod koniec maja lub na początku czerwca. W ciągu ostatnich kilku dni liczba dziennych infekcji utrzymuje się poniżej 900. Wcześniej przez ponad trzy tygodnie przyrosty były wyższe niż 900 przypadków dziennie.

Na Białorusi nie wprowadzano w związku z epidemią szerokiej kwarantanny.

Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych; siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - mówił we wtorek szef MON Mariusz Błaszczak podczas uroczystości podsumowującej dotychczasowe zaangażowanie Wojska Polskiego w walkę z pandemią koronawirusa.

Szef MON zaznaczył, że epidemia koronawirusa zmieniła nasze wyobrażenie o współczesnych zagrożeniach. - Cztery ostatnie miesiące pokazały, jak niebezpieczne może być przeciwnik, który nie ma karabinów, czołgów, ani samolotów, przeciwnik, który jest widoczny tylko pod najmocniejszymi mikroskopami - mówił szef MON. - Pojawienie się koronawirusa było zagrożeniem nowym i niespotykanym, ale nie zaskoczyło sił zbrojnych - ocenił.

- Dzięki wyszkoleniu i umiejętnościom adaptacji, siły zbrojne natychmiast ruszyły z pomocą administracji państwowej, samorządom oraz wszystkim Polakom - powiedział Błaszczak. Podkreślił także, że sytuacja epidemiologiczna w Polsce jest pod kontrolą. - Nie mam wątpliwości, że jest tak również dzięki szybkiej i skutecznej reakcji Wojska Polskiego - stwierdził.

Fot. PAP/Rafał Guz

Ministerstwo Zdrowia zaktualizowało wykaz laboratoriów diagnostycznych wykonujących badania wykrywające zakażenie koronawirusem. Obecnie - według stanu na 1 czerwca - na liście są 142 laboratoria.

Dane resortu mówią, że na obecność koronawirusa przebadano dotąd 945 955 próbek pobranych od 862 883 osób. W ciągu minionej doby wykonano ponad 14,4 tys. testów.

Komisja Europejska zaproponowała we wtorek, aby w nowym unijnym budżecie na lata 2021-2027 przeznaczyć 118,2 mld euro na tzw. działania zewnętrzne, czyli wsparcie krajów partnerskich. Dodatkowe 15,5 mld euro ma być skierowane na odbudowę gospodarcza po pandemii państw, które współpracują z UE.

- Kryzys wirusowy radykalnie zmienił świat, jaki znamy, a wyzwania przedkryzysowe nie zniknęły, ale stały się jeszcze bardziej złożone. Będziemy w stanie skutecznie rozwiązywać problemy i łagodzić ich konsekwencje tylko przez globalną współpracę z naszymi partnerami. Musi to opierać się na ambitnym budżecie zewnętrznym, dzięki któremu UE będzie wiodącym podmiotem geopolitycznym na arenie światowej. Zaproponowane przez Komisję 118,2 mld euro na działania zewnętrzne pozwoli nam wywiązać się z tego zobowiązania - powiedział na konferencji prasowej szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Komisarz ds. Sąsiedztwa i rozszerzenia Olivér Várhelyi podkreślił, że UE jest bardzo zainteresowana pomocą w utrzymaniu długoterminowej odbudowy po pandemii COVID-19 w krajach partnerskich, szczególnie na Bałkanach Zachodnich i w bezpośrednim sąsiedztwie na południu oraz wschodzie.

Fot. PAP/EPA/POOL / OLIVIER HOSLET

Drugi przypadek zarażenia koronawirusem potwierdzono w zakładach MAN w Starachowicach. 42 pracowników przedsiębiorstwa przebywa na kwarantannie. To kolejny starachowicki zakład pracy, w którym tli się ognisko epidemii.

Wcześniej w starachowickich zakładach Animex Foods zakażenie koronawirusem potwierdzono u 74 osób, z czego 10 to pracownicy współpracujących z przedsiębiorstwem firm zewnętrznych.

Czytaj więcej: Kolejny przypadek zakażenia w starachowickich zakładach MAN

Pierwszy koncert po złagodzeniu rygorów związanych z pandemią koronawirusa odbędzie się w sobotę w Operze Leśnej w Sopocie. W koncercie pt. "Jutro będzie dobry dzień" zagra Polska Filharmonia Kameralna Sopot wraz z zaproszonymi artystami. 

Fot. wikimedia.org/ MSzybalski

Zamknięcie z powodu epidemii koronawirusa granic przez rząd Hiszpanii doprowadziło w kwietniu do strat dla turystyki tego kraju obliczanych na ponad 7 mld euro - wynika z danych Krajowego Urzędu Statystycznego (INE) w Madrycie. Portal Hosteltur szacuje utracone zyski branży na 10 mld euro.

fot. PAP/EPA/Alejandro Garcia

Władze Tokio rozważają ogłoszenie alertu po wykryciu 34 nowych zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. Liczba nowych infekcji w stolicy Japonii przekroczyła 30 po raz pierwszy od ponad trzech tygodni – podała we wtorek publiczna stacja NHK.

W nadmorskich Międzyzdrojach (Zachodniopomorskie) na plaży powstał Sektor Bezpieczny z wydzielonymi strefami dla wypoczywających. Pomysł jest odpowiedzią na sytuację związaną z koronawirusem.

- Wydzielony sektor już funkcjonuje i cieszy się zainteresowaniem turystów – powiedziała we wtorek Jadwiga Bober z referatu promocji urzędu miejskiego w Międzyzdrojach. Jak dodała, sektor wzorowany na rozwiązaniach włoskich i greckich stwarza bezpieczną przestrzeń dla wypoczywających.

fot. PAP/Marcin Bielecki

Liczba nowych przypadków koronawirusa systematycznie spada w Europie, z wyjątkiem "Rosji i Europy Wschodniej" - powiedziała we wtorek rzeczniczka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Margaret Harris.

W Rosji liczba zakażeń koronawirusem sięgnęła 423 741. Łączna liczba zgonów w kraju od początku pandemii wynosi 5 037.

Na Ukrainie bilans zainfekowanych wzrósł do ponad 24 tys., a zgonów do 718.

Na Białorusi liczba potwierdzonych oficjalnie śmiertelnych ofiar koronawirusa wynosi 240, a zainfekowanych zostało ponad 43,4 tys. osób.

Naszym głównym celem jest ochrona miejsc pracy i zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników. Na ten cel przekazaliśmy firmom już około 60 mld zł - poinformowała we wtorek minister pracy Marlena Maląg. Dodała, że o wsparcie zawnioskowało dotąd 5 mln przedsiębiorców.

Przypomniała, że "tarcza antykryzysowa" obejmuje m.in. dofinansowanie do wynagrodzeń, pożyczki dla mikroprzedsiębiorców, zwolnienia ze składek i świadczenie postojowe.

Na Covid-19 zmarł kolejny lekarz z chińskiego miasta Wuhan, pierwotnego ogniska pandemii – podały we wtorek państwowe chińskie media. Urolog Hu Weifeng pracował w tym samym szpitalu co Li Wenliang, ukarany przez policję za próby ostrzegania przed wirusem.

Hu walczył z wirusem przez ponad cztery miesiące. Zmarł we wtorek rano – podała państwowa telewizja CCTV.

Jest kwestią dni, może tygodni, aż będziemy bardziej otwierali nasze granice między państwami naszego regionu - mówił we wtorek w Tallinie szef MSZ Jacek Czaputowicz po spotkaniu z szefami dyplomacji Estonii, Litwy i Łotwy. Nie wykluczył, że nastąpi to przed wakacjami.

Więcej informacji tutaj.

Od trzech tygodni przyrost nowych przypadków koronawirusa w woj. śląskim jest wolniejszy niż w poprzednich tygodniach. - Powoli zbliżamy się do tzw. wypłaszczenia przypadków infekcji aktywnych - ocenił we wtorek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.

Województwo śląskie, gdzie potwierdzono dotąd ponad 8,5 tys. przypadków Sars-CoV-2, jest regionem o największej w Polsce liczbie zachorowań. Choć nowych przypadków nadal przybywa, z tygodnia na tydzień tempo wzrostu słabnie.

Brytyjski rząd stanął we wtorek w obliczu fali kpin w związku z wprowadzonym dzień wcześniej w związku z koronawirusem zakazem pozostawania na noc u kogoś w domu, co niektóre tabloidy nazwały zakazem uprawiania seksu przez osoby niemieszkające razem.

Więcej informacji tutaj.

Chcę podziękować ministrowi zdrowia Łukaszowi Szumowskiemu, szefowi MSWiA Mariuszowi Kamińskiemu za trudne decyzje, odważne, które uratowały Polskę przed kataklizmem, jaki widzieliśmy w Europie Zachodniej - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Więcej informacji tutaj.

Fot. PAP/Marcin Gadomski

U szóstego pracownika Białostockiego Centrum Onkologii potwierdzono koronawirusa - poinformował w wtorek szpital. Zakażony to pracownik zakładu radioterapii, który był jedną z 70 przebadanych w niedzielę osób z personelu tego szpitala. Do końca tygodnia przebadani mają być wszyscy pracownicy BCO.

Białostockie Centrum Onkologii poinformowało we wtorek, że pacjenci odbywają radioterapię zgodnie z grafikiem.

182 osoby zmarły w Rosji w ciągu minionej doby z powodu zakażenia koronawirusem, wykryto 8 863 nowe zakażenia i ich łączna liczba sięgnęła 423 741 - poinformował we wtorek sztab ds. walki z pandemią.

Łączna liczba zgonów w kraju od początku pandemii wynosi 5 037.

Ogółem od początku pandemii wyleczonych zostało w Rosji 186 985 osób.

Dziewięć nowych zakażeń koronawirusem zgłoszonych od niedzieli do wtorku wywołuje obawy o nawrót epidemii w Hongkongu, uznawanym powszechnie za jedno z miast, które najlepiej poradziły sobie z kryzysem. Władze mogą przedłużyć ograniczenia zgromadzeń.

Pierwsze dwa przypadki w ognisku infekcji w Sha Tin na hongkońskich Nowych Terytoriach dotyczą żony i męża. Później wirusa wykryto jeszcze u czworga ich sąsiadów, dwojga współpracowników żony i pracownika medycznego, który zabrał kobietę do szpitala. Żadna z tych osób nie była ostatnio za granicą.

70 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdzono minionej doby w dwóch kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej: Pniówek i Zofiówka. W pozostałych spółkach węglowych liczba chorych jest stabilna - w PGG przybyło 5 przypadków, a w kopalń Bobrek kolejnych 19 górników wyzdrowiało.

Ogółem - według danych Jastrzębskiej Spółki Węglowej, Polskiej Grupy Górniczej i spółki Węglokoks Kraj (właściciela bytomskiej kopalni Bobrek) - we wtorek rano zakażonych było 4 087 górników z kilkunastu kopalń.

Górnicy stanowią prawie połowę spośród ponad 8,4 tys. wszystkich osób zakażonych w woj. śląskim.

Pięć osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono też 29 kolejnych zakażeń koronawirusem - poinformowano we wtorek na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

Do tej pory w kraju zmarły 532 osoby chore na Covid-19 i wykryto w sumie 3 921 zakażeń. 2 160 osób uznano już za wyleczone.

"Mamy 107 nowych i potwierdzonych przypadków koronawirusa" - poinformowało ministerstwo zdrowia we wtorek rano. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 24271. Nie żyje 7 kolejnych osób. Do tej pory z powodu Covid-19 zmarło w Polsce 1081 pacjentów.

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 328 przypadków zakażenia koronawirusem, dziewięciu chorych na Covid-19 zmarło, a 388 wyzdrowiało - podał we wtorek resort ochrony zdrowia.

Bilans infekcji wzrósł do 24 340, zgonów do 727, a wyzdrowień do 10 078.

W związku z koronawirusem w szpitalach przebywa 2219 osób. Wyzdrowiało 11 tys. 726 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia.

Drugoligowy hiszpański klub piłkarski UD Las Palmas chce, by już w pierwszym meczu po wznowieniu rozgrywek przerwanych z powodu pandemii koronawirusa - 13 czerwca - na trybunach zasiedli kibice. To byłoby działanie wbrew władzom La Ligi i rządowym rekomendacjom.

Według doniesień medialnych emirat Abu Zabi ogłosił, że zamierza zakazać podróży do i z emiratu przez tydzień, począwszy od 2 czerwca, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Zdjęcie z drona pokazuje samochody stojące w kolejce przed punktem kontroli bezpieczeństwa na autostradzie E11 między Dubajem a Abu Zabi. 

Fot. PAP/EPA/Mahmoud Khaled

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Niemczech wzrosła w ciągu ostatniej doby o 213 do 182 028 - poinformował we wtorek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Z powodu Covid-19 zmarło w RFN w ciągu doby 11 osób, co zwiększa bilans zgonów do 8522.

Zgodnie z zaleceniami, pasażerowie w samolocie mogą zajmować najwyżej 50 proc. foteli; najważniejsze jednak, że zaczęliśmy znowu latać - powiedział prezes PLL LOT Rafał Milczarski. Dodał, że rezerwacje biletów są na poziomie kilku procent tych z zeszłego roku.

Liczba zgonów z powodu zakażenia koronawirusem w Meksyku przekroczyła w poniedziałek 10 tysięcy - podało meksykańskie ministerstwo zdrowia. W ciągu ostatniej doby stwierdzono 237 nowych przypadków śmiertelnych.

Władze regionu Toskania zaleciły zwiększenie dystansu społecznego z metra do co najmniej 1,8 m. Nowe rozporządzenie zostało wydane przed wejściem w życie w środę decydującego etapu otwierania granic regionów Włoch oraz kraju, na razie dla przybyszów z Europy.

743 osoby zmarły w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z najnowszych, opublikowanych w poniedziałek danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do 105 099.

Plany rządu Kanady na 2020 r. zakładały przyjazd 370 tys. imigrantów. Imigranci wspierają rozwój gospodarczy Kanady i będą potrzebni do odbudowy po Covid-19. Gospodarka już traci z powodu mniejszej liczby nowoprzybyłych.

Kanada prawie całkowicie opierała swój wzrost na imigrantach, więc spadająca imigracja zagraża wzrostowi gospodarczemu – zauważył w jednym z nowych raportów Royal Bank of Canada (RBC), największy z kanadyjskich banków. Minister ds. imigracji Marco Mendicino powiedział niedawno agencji The Canadian Press, że imigracja jest trwałą wartością i taka pozostanie w czasach po Covid-19. Kiedy imigranci zaczną znów przyjeżdżać do Kanady – nie wiadomo. Premier Justin Trudeau mówił w maju, że jego zadaniem "jest przede wszystkim dbałość o Kanadyjczyków".

623 osoby zakażone koronawirusem zmarły w ciągu ostatniej doby w Brazylii - podało w poniedziałek brazylijskie ministerstwo zdrowia. Zarejestrowano 11 598 nowych przypadków zakażenia.

Grupa artystów wykonała w stolicy Brazylii utwór "Who left is someone's love", aby oddać hołd ofiarom COVID-19.

Fot. PAP/EPA/Joedson Alves

Musimy przygotować się na powrót epidemii koronawirusa jesienią. Obecnie powinno się testować pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel medyczny oraz osoby z wysokiego ryzyka - uważa prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

Tunezja otworzy morskie, lądowe i powietrzne granice 27 czerwca - poinformował rząd w poniedziałek. Jak zauważa agencja Reutera, władze mają nadzieję na uratowanie przemysłu turystycznego, kiedy pandemia wirusa koronawirusa zostanie opanowana.

Zgodnie z zapowiedzią rządu ponowne przemieszczanie się między miastami będzie możliwe w kraju od czwartku.

W Tunezji odnotowano 1070 przypadków zakażenia SARS-CoV-2 i 48 zgonów z tego powodu, przy czym tylko dwie osoby wciąż przebywają w szpitalu w związku z Covid-19.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie