Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku, ostrzeżenia w Małopolsce

Polska
Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku, ostrzeżenia w Małopolsce
Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski
Pogotowie przeciwpowodziowe na Śląsku, ostrzeżenia w Małopolsce

Pogotowie przeciwpowodziowe w trzech powiatach województwa śląskiego - bielskim, pszczyńskim i bieruńsko-lędzińskim - ogłosił w niedzielę po południu wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Trudna sytuacja jest również w Małopolsce, gdzie w ośmiu rzekach zostały przekroczone stany ostrzegawcze.

Jak informują służby wojewody śląskiego, w związku z trwającymi cały weekend opadami deszczu wzrosły stany rzek Wisły i Iłownicy - odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych wód na posterunkach wodowskazowych.

 

ZOBACZ: Zaczyna brakować wody w studniach. "Może być jeszcze gorzej"

 

Wojewoda Jarosław Wieczorek zobowiązał wójtów, burmistrzów, prezydentów i starostów z tych trzech powiatów oraz wszystkie służby zabezpieczenia przeciwpowodziowego do podejmowania niezbędnych czynności organizacyjnych i technicznych w celu zminimalizowania mogącego powstać zagrożenia dla życia, zdrowia lub mienia oraz zagrożenia środowiska.

 

 

Najwięcej zdarzeń związanych z lokalnymi podtopieniami do tej pory odnotowano w Bielsku–Białej (37). Strażacy interweniują także w Pszczynie, Cieszynie i Żywcu. Łącznie Państwowa Straż Pożarna odnotowała 65 wyjazdów do usuwania skutków ostatnich opadów.

 

 

Przekroczone stany ostrzegawcze w Małopolsce

 

Trudna sytuacja jest również w Małopolsce, gdzie w niedzielę po południu stany ostrzegawcze przekroczone były w ośmiu rzekach, a Skawinka w Radziszowie podniosła się powyżej stanu alarmowego. Rośnie liczba interwencji, których od północy było 79, ale w ocenie strażaków sytuacja jest stabilna.

 

ZOBACZ: Duże martwe ryby w Świętokrzyskiem. Niektóre miały nawet metr długości

 

- Opady już słabną i stopniowo przechodzą w przelotne. Przewidujemy, że sytuacja na rzekach będzie się powoli stabilizować - powiedziała rzeczniczka wojewody Joanna Paździo.

 

Zgodnie z prognozami hydrologów, poziom wody w dopływach Wisły nadal będzie rósł do stanów średnich i wysokich. - Według prognoz, jakie otrzymujemy, największe wzrosty stanów wody spodziewane są na karpackich dopływach Wisły - mówiła Paździo.

 

Strażacy mają ręce pełne roboty

 

Jak poinformowała, po południu stany ostrzegawcze przekroczyły: Wisła w Jawiszowicach, Sękówka w Gorlicach, Biała w Ciężkowicach, Soła w Oświęcimiu, Stryszawka i Skawa w Suchej Beskidzkiej, Czarny Dunajec w Nowym Targu i Wieprzówka w miejscowości Rudze. Skawinka w Radziszowie podniosła się o kilka centymetrów powyżej stanu alarmowego.

 

 

ZOBACZ: Ulewy uszkodziły tamy w USA. Ewakuacja mieszkańców

 

Najwięcej spośród 79 wezwań strażaków było interwencji w powiatach: krakowskim (28), myślenickim (12) i wadowickim (10) - podał rzecznik małopolskiej Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Sebastian Woźniak. Dotyczyły one usuwania połamanych konarów drzew, pompowania wody z zalanych posesji i piwnic oraz udrażniania przepustów.

 

Zgodnie z prognozami, w Małopolsce w niedzielę spadnie średnio od 5 do 10 mm deszczu (od 5 do 10 l na metr kwadratowy), ale miejscami opady będą silniejsze i na południu regionu mogą wynieść do 25-30 mm. W nocy z niedzieli na poniedziałek opady mają zanikać, w poniedziałek wystąpią tylko przelotnie.

dk/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie