Gliński: opozycja próbuje polską demokrację wysadzić w powietrze

Polska
Gliński: opozycja próbuje polską demokrację wysadzić w powietrze
Polsat News
Minister kultury Piotr Gliński był gościem Doroty Gawryluk w programie "Gość Wydarzeń"

- Polska opozycja skorzystała, w sposób dość tani, z okazji, żeby znowu przywalić władzy - powiedział w programie "Gość Wydarzeń" wicepremier i minister kultury Piotr Gliński, odnosząc się do przełożenia wyborów prezydenckich, które pierwotnie były zaplanowane na 10 maja.

- Epidemia wciąż jest wielkim problemem dla nas wszystkich i także spowodowała bardzo poważne zawirowania polityczne, m.in. umożliwiła polskiej opozycji przeszkodzenie w realizacji obowiązku konstytucyjnego, czyli przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie, czyli 10 maja - mówił wicepremier. 

 

"To jest uderzenie państwo"

 

Gliński, zapytany o drukowanie kart wyborczych, odparł: "a kto na początku marca mógł wiedzieć, jaka sytuacja będzie w maju". - Widzieliśmy co się działo we Włoszech, Hiszpanii czy w USA. To naprawdę była poważna sytuacja i wydawało się wtedy, że jedynym możliwym sposobem przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie są wybory korespondencyjne - mówił gość Doroty Gawryluk.

 

ZOBACZ: "28 czerwca mogą odbyć się wybory". Kosiniak-Kamysz stawia warunek rządzącym

 

Poliyk zaznaczył, że "Polska opozycja skorzystała z okazji i uniemożliwiła to". - To jest karygodne, to jest straszliwe, to jest uderzenie państwo, we wspólnotę polityczną, która przechodzi trudny czas. Rozpętała się burza na jeziorze, a część załogi wybiła dziurę w łodzi, która przez tę burzę próbuje przepłynąć. To karygodne - powiedział minister kultury.

 

- Jacek Sasin zakładał racjonalne i normalne polskich senatorów i samorządowców. Niestety okazało się inaczej. Oni skorzystali z okazji i zbojkotowali te wybory - powiedział wicepremier.

 

"Senat nam już w tym nie przeszkodzi"

 

Według ministra kultury, "na podstawie decyzji pani marszałek (Sejmu - red.) trzeba było przygotować karty do głosowania. To był normalny obowiązek".

 

WIDEO: wicepremier Piotr Gliński w programie "Gość Wydarzeń" 

Gliński podkreślił, że "polska opozycja skorzystała, w sposób dość tani, z okazji, żeby znowu przywalić władzy". - Opozycja próbuje polską demokrację wysadzić w powietrze - dodał.

 

ZOBACZ: Kaczyński: wybory będą przeprowadzone. Wykorzystamy wszystkie środki

 

Zapytany przez Dorotę Gawryluk, czy uda się przeprowadzić wybory 28 czerwca, Gliński podkreślił, że "Senat nam już w tym nie przeszkodzi, nawet gdyby chciał 30 dni zwlekać specjalnie, celowo, żeby niszczyć polską demokrację". - Także listy wyborców, mam nadzieję, że będą w tej chwili wydane, bo już nie ma żadnego usprawiedliwienia, żeby samorządy nie wydały tych list - powiedział.

 

"Szumowski - bohater naszych czasów"

 

Gliński został zapytany, czy minister zdrowia Łukasz Szumowski przetrwa burzę, która rozpętała się wokół niego. - Minister Szumowski wytrzyma, bo jest bohaterem naszych czasów. Podejmował na pierwszej linii te wszystkie decyzje, które tak racjonalnie prowadzą Polskę przez kryzys. To jest nikczemne, że akurat ten człowiek jest atakowany. Właśnie dlatego jest atakowany, że jest twarzą i autorem, wraz z m.in. premierem Morawieckim - powiedział minister kultury. 

 

ZOBACZ: "Odległości są zalecane, ale nie są nakazywane". Premier o swojej wizycie w restauracji

 

Wicepremier, pytany o to, czy kolejne etapy odmrażania gospodarki nie następują zbyt szybko, odparł, że "jeżeli chodzi o kulturę, to nie ma obowiązku". - To jest możliwość. Wiemy, że większość teatrów, czy kina, potrzebują czasu. My ten czas dajemy. Można się od 6 czerwca przygotowywać właśnie do racjonalnego otwarcia tych instytucji - powiedział Gliński.

 

Poprzednie odcinki programu dostępne są tutaj.

bia/luq/ polsatnews.pl, Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie