Ponad 23 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce

Polska
Ponad 23 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce
PAP/Leszek Szymański
Wejście na oddział intensywnej terapii dla pacjentów z koronawirusem

"Mamy 192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - przekazało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba wykrytych w Polsce zakażeń przekroczyła 23 tys. (23 155). MZ podało także informację o śmierci 8 osób. W sumie od początku epidemii w Polsce zmarło 1051 pacjentów.

Nowe przypadki dotyczą osób z województw: śląskiego (93), mazowieckiego (33), łódzkiego (30), dolnośląskiego (13), małopolskiego (9), wielkopolskiego (8), podlaskiego (3), świętokrzyskiego (1), pomorskiego (1) i lubelskiego (1).

 

"Ze względu na błędnie zaraportowany przez WSSE Bydgoszcz 1 przypadek osoby zakażonej informujemy, że odejmujemy go z wykazu" – poinformował resort w wieczornym komunikacie.

 

Jednocześnie podał dane dotyczące zgonów. Z wieczornej statystyki wynika, że zmarło osiem kolejnych osób w wieku od 45 do 94 lat. Zgony odnotowano w Gdańsku, Raciborzu, Kozienicach, Radomiu, Warszawie i Poznaniu.

 

Zakażenie koronawirusem potwierdzono w Polsce dotąd u 23 155 osób, z których 1 051 zmarły, a 10 692 osoby wyzdrowiały. 

ZOBACZ: Badanie przesiewowe społeczeństwa. Rzecznik resortu zdrowia podał możliwy termin

 

W piątek rano resort zdrowia informował o 141 nowo zdiagnozowanych przypadkach zakażenia. Większość z nich pochodziła z woj. śląskiego (98), a pozostałe z dolnośląskiego (13), opolskiego (9), świętokrzyskiego (6), wielkopolskiego (5), zachodniopomorskiego (4), pomorskiego (3), podkarpackiego (2) i lubuskiego (1).

 

W przedpołudniowym komunikacie przekazano też informację o śmierci 5 osób zakażonych - były to kobiety w wieku od 51 do 87 lat. Według danych MZ każda z nich miała choroby współistniejące.

 

ZOBACZ: Maseczki i oświadczenia o stanie zdrowia. Nowe zasady na lotniskach

 

W ciągu minionej doby wykonano 26,7 tys. testów na koronawirusa. To więcej niż w czwartek (21,9 tys.) i środę (23 tys.).

 

 

Ponad 10 tys. ozdrowieńców

 

Według piątkowych danych MZ w szpitalach przebywa 2035 zakażonych. To o 213 mniej niż dobę wcześniej.

 

Poinformowano o 79 995 osobach objętych kwarantanną (o 177 więcej niż w czwartek) oraz o 18 224 objętych nadzorem epidemiologicznym (o 1144 mniej niż w raporcie z poprzedniego dnia).

 

Za wyleczone uznano dotąd 10 692 osoby - w stosunku do czwartku to wzrost o 132 przypadki.

 

 

MZ planuje badania przesiewowe

 

Rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz przypomniał w piątek, że "jest duża liczba osób niezdiagnozowanych na koronawirusa, ponieważ przechodzą zakażenie bezobjawowo i nie widzą nawet potrzeby kontaktowania się z lekarzem".

 

ZOBACZ: Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Proboszcz podał wynik drugiego testu

 

Dlatego - wyjaśnił - "większość państw świata, również Polska, planuje wprowadzenie badań przesiewowych społeczeństwa, żeby sprawdzić, ile osób realnie zostało dotkniętych koronawirusem".

 

- Zakładam, że w najbliższych miesiącach takie badanie przesiewowe odbędzie się w Polsce - powiedział i ocenił, że to jest wskazane. - Myślę, że decyzja w tej sprawie zapadnie w najbliższych tygodniach - dodał.

bia/zdr/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie