Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ESTEBAN BIBA
Centrum pandemii przenosi się do Ameryki Południowej i Środkowej

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do ponad 101,5 tys. Ostatniej doby zmarło 1297 osób. Z kolei w Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 26 417 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa. Krzywa Wieża w Pizie dołącza do listy symboli turystyki we Włoszech, które zostaną otwarte po prawie trzech miesiącach przerwy z powodu pandemii. Śledź naszą relację minuta po minucie.

prz/hlk/pgo/zdr/ PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Liczba zmarłych na Covid-19 w Indiach zbliżyła się w piątek do 5 tys. i jest już wyższa niż w sąsiednich Chinach. Mimo to eksperci spodziewają się dalszego odmrażania krajowej gospodarki, bo ogłoszone w piątek dane o PKB za poprzedni rok są najgorsze od 11 lat.

Komisja Europejska zatwierdziła w piątek polski program pomocy o wartości 1,6 mld euro na zrekompensowanie przedsiębiorstwom strat poniesionych z powodu pandemii Covid-19 i na zapewnienie pomocy na utrzymanie płynności finansowej.

Program ten jest częścią szerszego programu wsparcia firm w Polsce - tarczy finansowej dla dużych przedsiębiorstw.

"Program o budżecie 1,6 mld euro umożliwi Polsce zrekompensowanie szkód poniesionych przez duże przedsiębiorstwa oraz niektóre małe i średnie przedsiębiorstwa w związku z pandemią, i jednocześnie pomoże zaspokoić ich bezpośrednie zapotrzebowanie na płynność. Dzięki temu przedsiębiorstwa te będą mogły kontynuować działalność w trakcie pandemii koronawirusa i po jej zakończeniu" - podkreśliła w piątkowym oświadczeniu wiceszefowa KE Margrethe Vestager.

Prezydent Donald Trump powiedział w piątek, że Stany Zjednoczone zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia (WHO). Oskarżył władze w Pekinie o wywieranie presji na organizację. Chiny całkowicie kontrolują WHO - stwierdził.

Czytaj więcej: USA zrywają relacje ze Światową Organizacją Zdrowia

Fot. PAP/EPA/DOUG MILLS/ POOL

Francuski resort zdrowia poinformował w piątek, że liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem wzrosła w kraju o 597 do 149 668. W ciągu ostatniej doby zmarły 52 osoby. Łącznie od początku epidemii zanotowano we Francji 28 714 zgonów.

Covid-19 kosztował życie 18 387 osób zmarłych w szpitalach i 10 327 w domach opieki.

W czterech regionach: Ile-de-France, Grand Est, Owernia-Rodan-Alpy, Hauts-de-France - przebywa 73 proc. wszystkich pacjentów hospitalizowanych obecnie na oddziałach intensywnej terapii.

W czwartek premier Edouard Philippe ogłosił dalsze łagodzenie zasad izolacji społecznej, w tym ponowne otwarcie restauracji, barów i plaż od 2 czerwca.

Linie lotnicze Ryanair przywrócą od 1 lipca 40 proc. normalnego rozkładu lotów - poinformowały w piątek władze spółki. Irlandzkie linie będą obsługiwały prawie 1 tys. lotów dziennie, wracając na 90 proc. tras w porównaniu do stanu sprzed pandemii Covid-19.

Liczba osób przekraczających punkty kontrolne na lotniskach na całym świecie wzrosła do ponad 250 tys. przez siedem dni z rzędu, po raz pierwszy od marca. Wraz ze wzrostem tej liczby, linie lotnicze zmuszone są do większej kontroli w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa - zauważa Associated Press.

Od czasu ograniczenia lotów w połowie marca Ryanair, będący największymi liniami niskobudżetowymi w Europie, obsługuje zaledwie 30 połączeń między Irlandią, Wielką Brytanią i kontynentem. Od lipca wznowi loty z większości spośród 80 swoich baz w całej Europie, w tym z 11 lotnisk w Polsce (Modlina, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina, Olsztyn, Rzeszowa, Krakowa, Gdańska, Katowic, Poznania i Łodzi).

Fot. PAP/EPA/Carlos Lemos

Luwr, najsłynniejsze paryskie muzeum, zostanie ponownie otwarte 6 czerwca - poinformowała w piątek jego dyrekcja. Francuskie obiekty kultury będą stopniowo otwierane po zniesieniu restrykcji związanych w pandemią koronawirusa.

Dyrekcja najczęściej odwiedzanego muzeum Francji poinformowała w oświadczeniu, że system rezerwacji i nowe oznakowanie zapewnią zwiedzającym maksymalne bezpieczeństwo. Goście zostaną poproszeni o noszenie maseczek i przestrzeganie dystansowania społecznego.

- Nawet jeśli udało się odkryć wirtualnie skarby Luwru podczas kwarantanny, to nic nie może zastąpić emocji osób stojących przed dziełem sztuki; to jest właśnie racja bytu muzeów - powiedział dyrektor muzeum Jean-Luc Martinez.

Między 12 marca a 22 maja stronę internetową Luwru odwiedziło 10,5 miliona osób, a w całym 2019 roku - 14,1 miliona.

Minister kultury Franck Riester napisał w oświadczeniu że główne zabytki i muzea Francji będą otwierane stopniowo od pierwszych dni czerwca do połowy lipca. 5 czerwca zostanie otwarty zamek Chambord w Dolinie Loary, a Luwr i Pałac w Wersalu 6 czerwca.

Fot. PAP/EPA/HORACIO VILLALOBOS

Komisja Europejska zaproponowała w piątek utworzenie nowego funduszu o wartości 15 miliardów euro w celu inwestowania w strategiczne spółki, które zostały osłabione w wyniku kryzysu związanego z pandemią koronawirusa.

Propozycja, która musi zostać zatwierdzona przez rządy i Parlament Europejski, pojawia się w czasie, gdy firmy na całym świecie stały się podatne na wrogie przejęcia ze względu na spadające ceny akcji i mniejsze możliwości finansowania podczas kryzysu pandemii koronawirusa - zauważa Reuters.

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział w piątek na konferencji prasowej, że nowy fundusz mógłby kupować udziały lub oferować pożyczki strategicznym firmom w sektorach takich jak opieka zdrowotna, kosmos, obrona, technologie cyfrowe i ekologiczne.

Wsparcie finansowe UE trafiłoby do firm, które - jak mówił Breton - "potrzebują więcej kapitału, aby kontynuować ekspansję".

Komisja oczekuje, że fundusz będzie dźwignią dla ściągnięcia z rynku prywatnego kapitału. Według jej szacunków 15 miliardów euro, które zostaną pożyczone na rynkach finansowych, może wygenerować inwestycje w wysokości do 150 miliardów euro w latach 2021–2027.

Fot. PAP/EPA/OLIVIER MATTHYS / POOL

Premier Danii Mette Frederiksen poinformowała w piątek, że jej kraj przyspieszając łagodzenie restrykcji związanych z pandemią koronawirusa otworzy od 15 czerwca swoje granice dla mieszkańców sąsiednich Niemiec, a także Norwegii i Islandii.

Mieszkańcy innych państw muszą czekać na otwarcie duńskich granic do końca lata.

Dania była drugim krajem w Europie, po Włoszech, który już 11 marca zareagował na rozprzestrzenianie się koronawirusa wprowadzając duże ograniczenia, co spowodowało stosunkowo niski poziom zachorowań na Covid-19 i przełożyło się na stosunkowo niską umieralność. Pierwszy przypadek śmiertelny zanotowano tu 27 lutego - u turysty z północnych Włoch. Zamknięto szkoły, muzea, kina, biura i prywatne firmy.

Fot. PAP/EPA/Liselotte Sabroe

60 tysięcy ślubów odwołano lub przełożono we Włoszech od marca do maja z powodu pandemii koronawirusa - takie dane przedstawiła w piątek branża ślubna. Wyjaśniono, że to ponad połowa wszystkich ceremonii zaplanowanych na ten rok. Sektor tych usług jest w ciężkim kryzysie.

Branża, której obroty wynosiły we Włoszech dotąd około 15 miliardów euro rocznie, alarmuje, że bez pracy znalazło się kilkaset tysięcy osób świadczących różne usługi, a 50 tysięcy małych i dużych firm walczy o przetrwanie.

- Pracownicy firm cateringowych, krawieckich, fotograficznych, dekoratorskich i organizujących wesela cierpią z powodu katastrofalnych skutków pandemii - powiedziała prezes stowarzyszenia usługodawców sektora ślubnego Serena Ranieri.

Zaapelowała do rządu o pomoc dla tego sektora, podkreślając, że zapowiedziane dotąd wsparcie jest niewystarczające.

Fot. Pixabay/ Stroganova

W piątek służby medyczne Portugalii wskazały na wzrost dynamiki nowych zgonów oraz zachorowań na Covid-19. W ciągu ostatniej doby liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w tym kraju wzrosła o 14 do 1383.

Podczas ostatnich 24 godzin znacząco przybyło też nowych przypadków zachorowań na Covid-19. Liczba dotychczas zanotowanych zakażeń koronawirusem zwiększyła się o 350 do 31 946.

Resort zdrowia Portugalii wskazał na niepokojące zjawisko nasilania się zakażeń koronawirusem na terenie aglomeracji lizbońskiej. Zakażenia w stolicy i jej okolicach stanowiły 92 procent wszystkich infekcji, jakie od czwartku potwierdzono w Portugalii.

Hiszpańskie media ponownie skrytykowały bilans podany w piątek przez Fernando Simona z ministerstwa zdrowia. Główny epidemiolog kraju stwierdził podczas konferencji w Madrycie, że w ciągu ostatniego tygodnia w Hiszpanii zmarło 39 osób, z czego podczas ostatniej doby zaledwie dwie.

Simon zastrzegł jednak, że statystyki te mogą nie przedstawiać pełnej skali zjawiska. - Odnotowanie wszystkich przypadków czasem trwa - dodał przedstawiciel hiszpańskich służb sanitarnych.

Z danych resortu zdrowia wynika, że dotychczas w Hiszpanii na Covid-19 zmarło 27 121 osób, a zakażonych zostało 238 564. W porównaniu z danymi ministerstwa z czwartku zanotowano 658 nowych infekcji SARS-CoV-2.

Opublikowane przez resort zdrowia Hiszpanii dane podważa wielu komentatorów i polityków wskazując, że tylko podczas ostatniej doby w Katalonii zanotowano 42 zgony wskutek infekcji koronawirusem.

Dotychczas w Polsce potwierdzono 23 155 zakażeń wirusem SARS-CoV-2. Od początku epidemii zmarło już 1 051 osób, a 10 692 wyzdrowiały. W piątek zdiagnozowano łącznie 330 nowych zakażeń. Zmarło 13 osób. Najmłodsza z nich miała 45 lat, najstarsza 94 lat.

Ministerstwo Zdrowia w piątek rano poinformowało o wykryciu koronawirusa u 141 osób, a potem u 192 kolejnych. Jednocześnie wykreśliło ze statystyk dwa błędnie zakwalifikowane przypadki, a wieczorem jeden, co dało łączny przyrost nowych zachorowań w piątek o 330 przypadków zakażenia.

Równocześnie resort przekazał, że w piątek zmarło 13 osób. Najstarsza miała 94 lata, najmłodsza 45 lat. Przypadki śmiertelne odnotowano w Starachowicach, Raciborzu. Gdańsku, Kozienicach, Radomiu, Warszawie i Poznaniu.

W ciągu minionej doby wykonano ponad 26,7 tys. testów na koronawirusa - przekazał resort zdrowia.

Władze 10-milonowego Azerbejdżanu poinformowały w piątek, że do 15 czerwca przedłużają kwarantannę wprowadzoną z powodu epidemii koronawirusa. Do tego dnia pozostaną też zamknięte granice państwa.

Podkreślono, że decyzja została podjęta "po analizie sanitarno-epidemicznej sytuacji w kraju, a także zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)".

Kwarantannę wprowadzono w Azerbejdżanie 24 marca i dwukrotnie już przedłużano - do 4 maja i 1 czerwca.

Pomimo przedłużenia kwarantanny centra handlowe, kina, restauracje i kawiarnie będą otwarte od 31 maja. Zawody sportowe powrócą na odkryte stadiony, lecz będą się odbywać bez udziału publiczności.

Do tej pory w Azerbejdżanie zarejestrowano 4759 przypadków zakażenia koronawirusem. Do piątku na Covid-19 zmarło 56 osób. 47 procent zakażonych to ludzie mieszkający w stolicy kraju, Baku. W Azerbejdżanie przeprowadzono do tej pory ponad 289 tysięcy testów.

Tylko 197 samochodów osobowych wyprodukowano w kwietniu w Wielkiej Brytanii, co oznacza spadek o 99,7 proc. w porównaniu z kwietniem 2019 roku i najniższą liczbę od zakończenia II wojny światowej - podało w piątek stowarzyszenie producentów i sprzedawców samochodów SMMT.

Po wprowadzeniu pod koniec marca restrykcji mających zatrzymać epidemię koronawirusa zdecydowana większość brytyjskich fabryk samochodowych wstrzymała produkcję, a część z nich odpowiadając na apel rządu przestawiła się na wytwarzanie środków ochrony osobistej dla personelu medycznego lub włączyła się w produkcję respiratorów.

Czytaj więcej: Produkcja samochodów w brytyjskich fabrykach spadła o 99,7 proc.

Fot. Pixabay/ jarmoluk

Na północy Indii grupa małp zaatakowała laboranta przenoszącego próbki krwi pacjentów chorych na Covid-19, wyrwała mu je i uciekła - poinformowały w piątek lokalne władze.

Czytaj więcej: Małpy ukradły próbki krwi chorych na Covid-19

Fot. PAP/EPA/ERDEM SAHIN

O 324 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 38 161 - poinformował w piątek po południu brytyjski rząd.

Bilans obejmuje wszystkie nowo zarejestrowane zgony w ciągu 24 godzin między godz. 17 we środę a godz. 17 w czwartek, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

324 nowe zgony to nieco mniej niż w bilansie podanym w czwartek - 377. 

Fot. PAP/EPA/ANDY RAIN

87 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - poinformowała w piątek Obrona Cywilna. Łączny bilans epidemii wzrósł do 33 229. Zanotowano 516 nowych zakażeń, w tym ponad dwie trzecie w Lombardii.

Liczba obecnie zakażonych wirusem wynosi ok. 46 tys. i od czwartku spadła o ok. 1800.

Dotychczas potwierdzono w całym kraju ok. 232 tys. przypadków zakażeń. Z tej łącznej liczby wyleczone są już 152 tys. osób. W ciągu jednego dnia przybyło ich ponad 2200.

Wśród regionów, w których sytuacja ulega dalszej poprawie, jest Abruzja w środkowej części kraju, gdzie po raz pierwszy nie stwierdzono żadnych nowych infekcji.

Fot. PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

"Mamy 192 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - przekazało w piątek po południu Ministerstwo Zdrowia. Tym samym liczba wykrytych w Polsce zakażeń przekroczyła 23 tys. 

Czytaj więcej: Ponad 23 tys. potwierdzonych zakażeń koronawirusem w Polsce

Według wstępnych danych, w kwietniu zmarło w Niemczech co najmniej 82 246 osób czyli o 5 942 i o 8 proc. więcej niż wynosi średnia dla tego miesiąca z ubiegłych czterech lat - poinformował w piątek niemiecki Federalny Urząd Statystyczny (Destatis) z siedzibą w Wiesbaden.

W piątek rosyjskie władze poinformowały, że na spotkania tamtejszej ekstraklasy piłkarskiej, która 21 czerwca ma wznowić rozgrywki, będą wpuszczani kibice. Mogą jednak zająć maksymalnie dziesięć procent miejsc.

Szwedzka liga żużlowa otrzymała w piątek od władz zdrowia publicznego i rządu pozwolenie na wznowienie rozgrywek od 14 czerwca. Występujące w niej kluby zadecydowały jednak, że organizacja meczów z maksymalnie 50. osobami na trybunach jest zbyt kosztowna.

Do 40 764 wzrosła liczba infekcji koronawirusem na Białorusi – poinformowało w piątek ministerstwo zdrowia tego kraju. W ciągu ostatniej doby zarejestrowano 906 nowych zakażeń i pięć zgonów z powodu Covid-19.

Jak poinformował białoruski resort zdrowia w komunikacie, w sumie za wyleczonych uznano już 17 390 pacjentów, z których 730 w ciągu minionej doby.

Minister edukacji nie decyduje, czy kogoś testować na obecność koronawirusa - powiedział w piątek szef MEN Dariusz Piontkowski odpowiadając na pytania posłów z sejmowej komisji edukacji, dlaczego nauczyciele powracający do szkół nie mają wykonywanych testów.

W Wenecji Euganejskiej 1 czerwca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ulicach - ogłosiły w piątek władze tego regionu na północy Włoch, który jako jeden z pierwszych został zaatakowany w lutym przez epidemię koronawirusa.

Ponad 1,1 mln zł przeznaczy samorząd województwa dolnośląskiego na wsparcie działających w regionie ośmiu zakładów aktywności zawodowej. W związku z epidemią ich działalność została czasowo wstrzymana, co wpłynęło na ich sytuację finansową.

Służby policyjne na całym świecie ostrzegają, że podczas epidemii koronawirusa gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na treści pedofilskie w sieci. Od marca do kwietnia liczba zgłoszeń o tego typu materiałach w internecie podwoiła się - informuje w piątek BBC.

W Wielkiej Brytanii w ostatnim miesiącu podjęto prawie 9 mln prób dotarcia do internetowych materiałów zawierających wykorzystywanie seksualne dzieci.

Rodzina mieszkająca na Dominikanie tak bardzo bała się koronawirusa, że postanowiła skorzystać z porady szamana. Ten zaproponował dorosłym krew żółwia, która miała rzekomo uchronić przed Covid-19. "Lek" okazał się trucizną. 5-miesięczna dziewczynka zmarła od razu. Jej rodzice i siostra walczą o życie.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

W Wenecji Euganejskiej 1 czerwca przestanie obowiązywać nakaz noszenia maseczek na ulicach - ogłosiły w piątek władze tego regionu na północy Włoch, który jako jeden z pierwszych został zaatakowany w lutym przez epidemię koronawirusa.

W rozporządzeniu, jakie wydał szef władz regionalnych Luca Zaia zaznaczono, że maseczki będą dalej niezbędne w zamkniętych miejscach takich jak bary i sklepy, a także na zewnątrz tam, gdzie nie może być zagwarantowana bezpieczna odległość między osobami. Ponadto Zaia zalecił, aby zakładać maseczkę, gdy spotyka się kogoś, z kim się nie mieszka.

fot. PAP/EPA/ANDREA MEROLA

Komisja Europejska poinformowała, że otrzymała odpowiedzi od 12 państw członkowskich UE w sprawie zwrotów pieniędzy za odwołane loty. Bruksela grozi wszczęciem procedur za nieprzestrzeganie praw pasażerów. Polska zapewniła, że respektuje regulacje.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. piqsels

Śląskie Centrum Chorób Serca w Zabrzu i Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu z początkiem czerwca rozpoczną badania mające ustalić, jakie ewentualne powikłania mogą występować u pacjentów, którzy przechorowali COVID-19.

Grecja zwolni obywateli 29 państw, ale nie Polski, z obowiązku kwarantanny.

Jak poinformowało w piątek greckie ministerstwo turystyki, obywatele 29 państw - wśród których nie ma jednak Polski - będą od 15 czerwca zwolnieni z odbywania przy przyjeździe do Grecji obowiązkowej kwarantanny w związku z zagrożeniem koronawirusowym.

Na liście brakuje między innymi Wielkiej Brytanii, będącej dotąd drugim obok Niemiec państwem, z którego przybywało do Grecji najwięcej turystów. Zapowiedziano, że 1 lipca zostanie dokonana ponowna ocena międzynarodowej sytuacji epidemicznej, co pozwoli na ewentualne zniesienie obowiązku kwarantanny wobec obywateli kolejnych krajów.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. piqsels

Ognisko koronawirusa w Pliszczynie. Proboszcz podał wynik drugiego testu

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Ozdrowieniec wrócił do szpitala zakaźnego. Pozytywny wynik testu.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

Potwierdzono ogniska koronawirusa u pracowników fabryki dywanów Agnella i spółdzielni mieszkaniowej "Zachęta" w Białymstoku – poinformowała w piątek Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Białymstoku.

Nowe zasady na lotniskach. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

W Poczcie Polskiej dotychczas zachorowało na Covid 38 pracowników, spośród ponad 80 tys. zatrudnionych - poinformowała spółka w piątek. Dodała, że od połowy marca spółka przeznaczyła 57 mln zł na zapewnienie bezpieczeństwa sanitarnego pracownikom i klientom.

 

Prymas Polski abp Wojciech Polak zniósł od 1 czerwca dyspensę od obowiązku uczestnictwa w mszy św. w archidiecezji gnieźnieńskiej.

W związku z przepisami o znoszeniu obostrzeń, które 30 maja wejdą w życie, kard. Nycz odwołał dyspensę od udziału w niedzielnych mszach św., apelując o korzystanie z sakramentów. Przypomniał, że obowiązkiem katolika jest przystąpienie do wielkanocnej komunii świętej.

Na stadiony wrócą kibice. Premier podał datę.

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ. 

Korea Płd. zgłosiła w piątek, drugi dzień z rzędu, ponad 50 nowych zakażeń koronawirusem. W obawie przed nawrotem epidemii władze odwróciły kurs łagodzenia restrykcji i przywróciły część ograniczeń na obszarze metropolitarnym Seulu – podała agencja Yonhap.

Na Sardynię będą wpuszczani tylko ci, którzy na podstawie testu wykażą, że nie są zakażeni koronawirusem - powtórzył gubernator tej włoskiej wyspy Christian Solinas w wypowiedziach dla prasy w kolejnym dniu polemiki wokół wymogu tzw. paszportu sanitarnego.

MEN podał wytyczne, które będą obowiązywały podczas wakacyjnych wyjazdów dzieci i młodzieży. 

WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ.

 

11 szpitali w woj. śląskim otrzyma łącznie 30 respiratorów dzięki włączeniu się Jastrzębskiej Spółki Węglowej do akcji #WdzięczniMedykom, prowadzonej przez Caritas Polska. Pierwsze cztery urządzenia trafiły już do placówek w Jastrzębiu-Zdroju, Raciborzu, Rybniku i Wodzisławiu Śląskim.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych nie odnotowano żadnego nowego zachorowania na Covid-19, ale zakażenie koronawirusem wykryto u pięciu osób, które nie mają objawów choroby – poinformowała w piątek chińska państwowa komisja zdrowia.

Prezydent Filipin Rodrigo Duterte zapowiedział rozluźnienie reżimu sanitarnego w stolicy Manili od przyszłego tygodnia, mimo rekordowej liczby nowych infekcji Covid-19 w czwartek. Tymczasem w Indonezji otwarte zostały meczety, a w Tajlandii salony masażu.

429 nowych przypadków zakażenia koronawirusem wykryto minionej doby na Ukrainie, 10 osób chorych na Covid-19 zmarło, a 495 wyzdrowiało - podał w piątek resort ochrony zdrowia. Bilans zainfekowanych wzrósł do 22 811, zgonów do 679, a wyleczonych do 8 934.

Resort zdrowia poinformował, że co najmniej 10 692 osoby wyzdrowiały z Covis-19.

Francuski koncern samochodowy Renault zwolni 15 tys. osób na świecie, w tym 4,6 tys. we Francji, w ramach restrukturyzacji, która ma przynieść oszczędności rzędu 2,15 mld euro w ciągu trzech lat - poinformowała w piątek w komunikacie dyrektor generalna firmy Clotilde Delbos.

Renault wszedł już osłabiony stratami w kryzys związany z pandemią koronawirusa, która dodatkowo przyczyniła się do poważnych kłopotów koncernu.

Na razie Renault ogłosił, że likwidacja miejsc pracy ma polegać na przesuwaniu pracowników na inne stanowiska, przekwalifikowaniu ich oraz na dobrowolnych odejściach.

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 73 tys. osób poddanych kwarantannie, a w około 1000 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w piątek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

 

 

Straż Graniczna poinformowała, że skontrolowała 59,4 tys. osób wjeżdżających do Polski.

Ośmioro chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, wykryto 25 nowych zakażeń – poinformowano w piątek na rządowej stronie poświęconej pandemii koronawirusa.

Dotąd zmarło 517 osób chorych na Covid-19 i stwierdzono 3 841 zakażeń. 2 024 osoby uznano już za wyleczone.

 

W ciągu ostatniej doby w Niemczech zdiagnozowano 741 nowych przypadków koronawirusa, zmarło 39 zakażonych osób - podał w piątek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Całkowita liczba zakażonych przekroczyła 180 tys.

Nowy bilans pandemii w Niemczech to 180458 wykrytych infekcji oraz 8450 zgonów. Wzrost liczby zakażeń w ciągu ostatniej doby jest największym od ośmiu dni. W czwartek nowych przypadków było 354.

Od początku czerwca ruszamy z wznawianiem rozpraw, choć nie w takim szerokim zakresie, jaki był przed epidemią - poinformowała sędzia Sylwia Urbańska z Sądu Okręgowego w Warszawie. Zapewniła, że mimo obostrzeń, sąd będzie starał się wyznaczać duże sale, gdy spodziewana będzie publiczność.

Cząsteczki koronawirusa mogą - w formie aerozoli - przenosić nawet ludzie bez objawów, emitując je na odległość podobną, na jaką palacz wydycha dym. Dlatego podczas powrotu społeczeństw do zwykłej aktywności społeczny dystans i maski na twarz mogą okazać się kluczowe - podkreślają naukowcy w "Science".

Musimy się przygotować na walkę z takim zagrożeniem jakim jest Covid-19, dlatego część pieniędzy z prawie miliarda zł, jakie pozyskaliśmy z UE, zainwestujemy w działania związane z zagrożeniami biologicznymi - zapowiada w rozmowie szef PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak.

Krzywa Wieża w Pizie dołącza do listy symboli turystyki we Włoszech, które zostaną otwarte po prawie trzech miesiącach przerwy z powodu pandemii. Dostęp do zabytków na Polu Cudów będzie ograniczony, a teren - często dezynfekowany.

Sąsiadujące z Nowym Jorkiem miasto New Rochelle, w którym miała swój początek epidemia w Ameryce, zainicjowało pierwszą fazę reaktywowania gospodarki. Stało się to możliwe dzięki ograniczeniom i samodyscyplinie mieszkańców - powiedział w czwartek burmistrz miasta.

1297 osób zmarło w ciągu minionej doby w Stanach Zjednoczonych z powodu koronawirusa - wynika z danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Bilans ofiar śmiertelnych epidemii w USA wzrósł do ponad 101,5 tys.

Pierwszą śmierć z powodu koronawirusa odnotowano w USA w lutym. 24 kwietnia bilans ofiar śmiertelnych w tym kraju przekroczył 50 tys. Podwoił się w nieco ponad miesiąc.

Przełożona z powodu pandemii koronawirusa konferencja klimatyczna ONZ w Glasgow - COP26 - odbędzie się w dniach 1-12 listopada 2021 r., poinformował w czwartek wieczorem brytyjski minister biznesu Alok Sharma, który jest przewodniczącym konferencji.

W Brazylii w ciągu ostatniej doby zarejestrowano 26 417 nowych, potwierdzonych przypadków koronawirusa, tym samym liczba zakażonych Covid-19 wzrosła do 438 238 -poinformowało ministerstwo zdrowia.

Liczba ofiar śmiertelnych w Brazylii wzrosła podczas ostatniej doby o 1156 do 26 754.

Pod względem liczby zakażeń Brazylia od początku pandemii ustępuje jedynie Stanom Zjednoczonym.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie