Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ANGELO CARCONI
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Włochy wchodzą w poniedziałek w kolejną fazę znoszenia restrykcji, natomiast w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych wzrósł o 638 osób. W Polsce jest obecnie 21 631 zakażonych. Liczba przypadków śmiertelnych przekroczyła tysiąc. Śledź naszą relację "minuta po minucie".

msl/dk/ PAP, Polsat News
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Od 1 lipca zniesiona zostanie w Hiszpanii obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna dla osób, przybywających z zagranicy - zapowiedział w poniedziałek rząd Pedra Sancheza.

Nakaz kwarantanny obowiązuje w Hiszpanii od 15 maja. Zobowiązuje on osoby, które przybyły do tego kraju, do pozostawania w miejscu zakwaterowania z wyjątkiem wyjścia do lekarza, udania się na zakupy lub nagłego przypadku.

O 121 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi 36 914 - podało w poniedziałek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. 

Od początku epidemii łącznie wykryto 261 184 zakażeń.

Wysłannik Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do Afryki Samba Sow oświadczył w poniedziałek, że obawia się poważnie, że z powodu braku testów na obecność koronawirusa na kontynencie tym dojdzie do "cichej epidemii".

- Moją podstawową obawą związaną z Afryką jest to, że brak testów prowadzi do cichej epidemii. Więc musimy naciskać na przywódców, by uznali testy za priorytet - oznajmił Sow.

W poniedziałek w Czechach rozpoczęła się ostatnia faza znoszenia restrykcji, związanych z pandemią koronawirusa, która obejmuje m.in. gastronomię, turystykę, szkolnictwo podstawowe, czy usługi taksówkarskie. Nowe zasady pozwalają na częściowe zrezygnowanie z maseczek.

W Czechach można już zjeść posiłek w restauracjach i gospodach, napić się piwa lub wina, ale przejście przez lokal musi się odbyć w maseczce.

Pielgrzymi z Łowicza ruszyli na Jasną Górę. Interweniowała policja

Pielgrzymka ruszyła w poniedziałek rano z Łowicza. Pątnicy na Jasną Górę udali się, by prosić o ustanie pandemii koronawirusa.

Na Jasną Górę jednak nie dotrą, bo po ok. 30 km. drogi, interweniowała policja.

Więcej informacji tutaj.

4 procent zmarłych we Włoszech osób zakażonych koronawirusem nie miało innych współistniejących chorób - ustalił krajowy Instytut Zdrowia. W ogłoszonym w poniedziałek raporcie podkreślono, że 1 procent zmarłych to osoby poniżej 50 lat.

U niemal wszystkich osób, które zmarły na Covid-19, stwierdzono średnio co najmniej trzy inne chroniczne schorzenia.

Średnia wieku zmarłych we Włoszech to 80 lat.

Od 6 maja przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. 

Z możliwości otwarcia skorzystało blisko 12,5 tys. przedszkoli oraz innych form wychowania przedszkolnego. Opiekę znalazło w nich ponad 123 tys. dzieci.

Więcej informacji tutaj.

Pielęgniarki ze Śląska tańcząc i śpiewając apelują do pacjentów

Pracownicy Szpitala Specjalistycznego im. prof. E. Michałowskiego w Katowicach zwrócili się ze szczególnym apelem do pacjentów, prosząc, aby nie zatajali informacji o swoich dolegliwościach zdrowotnych, które mogą mieć związek z zakażeniem koronawirusem. Zrobili to w dość oryginalny sposób.

Wideo można zobaczyć tutaj.

 

946 nowych infekcji Sars-CoV-2 oraz pięć kolejnych zgonów w ciągu minionej doby zarejestrowało ministerstwo zdrowia Białorusi - wynika z opublikowanego w poniedziałek komunikatu resortu. W sumie w kraju koronawirusem zakaziły się już 37 144 osoby.

Poniedziałkowe 946 przypadków to już kolejny dobowy przyrost na poziomie bliskim tysiąca. Podobne liczby utrzymują się - według danych resortu zdrowia - od 6 maja.

- Bardzo mocno jest rozważany wariant uruchomienia kin w pierwszej połowie czerwca, ale o konkretnej dacie poinformują premier i minister zdrowia - poinformowała w poniedziałek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.

Więcej informacji tutaj.

"Mamy 193 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem" - poinformowało w poniedziałek po południu Ministerstwo Zdrowia. Liczba osób zmarłych wzrosła do 1007.

Rozprzestrzenianie się epidemii Covid-19 w Bułgarii jest w przedostatniej fazie i do połowy czerwca należy spodziewać się jej wygaśnięcia w tym sezonie - taką prognozę sformułował w poniedziałek ekspert Krajowego Sztabu Operacyjnego prof. Nikołaj Witanow.

Witanow jest matematykiem, który opracowuje modele rozwoju epidemii i dotychczas, jak pokazały dwa i pół miesiące bułgarskiej walki z koronawirusem, jego prognozy się sprawdziły.

Wg. naukowca jesienią możliwe są dwa scenariusze - albo zniknięcie wirusa, co już zdarzało się w innych wypadkach z pokrewnymi wirusami, albo jego powrót po zmutowaniu. 

Z powodu pandemii Covid-19 wartość rynku turystycznego w Tajlandii może spaść w 2020 roku o 1,69 bln bahtów (52,4 mld USD) – wynika z szacunków centrum badawczego Kasikorn. Sektor turystyczny generuje przeciętnie 20 proc. PKB Tajlandii.

Przyczynami rekordowych strat mają być restrykcje wprowadzone w celu ograniczenia epidemii koronawirusa i związana ze stanem gospodarki mniejsza siła nabywcza turystów.

Fot. PAP/EPA/DIEGO AZUBEL

Bilans ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 w Szwecji wzrósł w poniedziałek o 31 do 4 029. Mimo wysokiej liczby ofiar, pozytywnym trendem jest spadek przypadków zakażeń koronawirusem oraz zgonów w domach opieki.

W Szwecji do poniedziałku Covid-19 potwierdzono u 33 843 osób.

Prawie 300 przypadków koronawirusa w fabryce mebli w Wielkopolsce

297 pracowników fabryki mebli tapicerowanych Wersal w Jankowach w powiecie kępińskim jest zakażonych koronawirusem - poinformowała w poniedziałek dyrektor kępińskiej stacji sanitarno-epidemiologicznej Wanda Lepka.

Więcej informacji tutaj.

Jedna z włoskich agencji do spraw zatrudnienia wystąpiła z inicjatywą bezpłatnego szkolenia osób, które chcą wykonywać pracę "kontrolera do spraw Covid" lub "stewarda plażowego".

Ich zadaniem będzie czuwanie nad przestrzeganiem zasad dystansowania społecznego i bezpieczeństwa sanitarnego w obecnej, drugiej fazie epidemii, czyli zniesienia restrykcji i odmrożenia kraju.

Więcej informacji tutaj.

Fot. PAP/EPA/EMANUELE VALERI

Premier Rosji Michaił Miszustin zaapelował w poniedziałek do obywateli, by nie spieszyli się z planowaniem wypoczynku poza granicami kraju i przypomniał, że właśnie z zagranicy epidemia koronawirusa trafiła do Rosji. Poradził Rosjanom, by urlop latem spędzili w kraju.

- Uważamy za wskazane powstrzymanie się od wyjazdów turystycznych za granicę - oświadczył premier podczas posiedzenia rady koordynującej walkę z epidemią w Rosji.

- Lepiej i bezpieczniej jest spędzić urlop w swoim kraju - powiedział premier. Wskazał, że od 1 czerwca w wielu regionach Rosji wznowią działalność sanatoria mające licencję medyczną.

Miszustin wypowiadał się kilka dni po tym, gdy plan otworzenia granic ogłosił Cypr, chętnie odwiedzany przez Rosjan. Jednak Rosja nie znalazła się na liście krajów, których obywatele będą mogli przylecieć na wyspę już w czerwcu. Otwarcie granic zapowiadały ostatnio Grecja, Włochy i Turcja, które również należą do najpopularniejszych wśród Rosjan kierunków podróży zagranicznych.

Fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV/SPUTNIK/GOVERNMENT PRESS SERVICE / POOL

W poniedziałek z zajęć opiekuńczych proponowanych przez sopockie podstawówki skorzystało 6 proc. uczniów z klas 1-3. Władze Sopotu apelują o zniesienie dobrowolności w tej kwestii i wprowadzenie jasnych, jednolitych wytycznych dla wszystkich dzieci.

2371 dzieci na Dolnym Śląsku przyszło w poniedziałek do swoich szkół i uczestniczyło w zajęciach w klasach I-III. Stanowi to zaledwie 3,18 proc. uczniów w tych klasach w regionie - podało dolnośląskie kuratorium.

Jak przekazano, zajęcia zorganizowało 376 ze wszystkich 704 szkół, co stanowi 53,4 procent tych placówek.

Fot. PAP/Darek Delmanowicz

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca - poinformował wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.

Czytaj więcej: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego?

Przy ewentualnej drugiej fali zakażeń koronawirusem nie będzie tak daleko idących restrykcji jak na początku pandemii - zapowiedział minister spraw wewnętrznych Belgii Pieter De Crem. Poniedziałkowe, najnowsze dane potwierdzają stabilizację sytuacji w tym kraju.

De Crem, który rozmawiał w weekend z flamandzką komercyjną telewizją VTM, podkreślił, że zamknięcie kraju jakie nastąpiło w marcu miało na celu ograniczenie rozwoju epidemii w Belgii. - To były wyjątkowe okoliczności, ale nigdy nie byliśmy w takiej sytuacji, w jakiej znalazły się Włochy czy Hiszpania - ocenił szef MSW, cytowany przez agencję Reutera.

Jak zaznaczył, przy ewentualnej drugiej fali zakażeń podejście władz zostanie zmienione i będzie się opierało na przeprowadzaniu na szeroką skalę testów oraz śledzeniu kontaktów osób zakażonych, aby przerwać transmisję patogenu.

Centrum kryzysowe poinformowało, że w ciągu minionych 24 godzin potwierdzono w Belgii kolejne 250 zakażeń. 175 z nich odnotowano we Flandrii, 25 w Brukseli i 50 w Walonii. Taka liczba z niewielkimi odchyleniami utrzymuje się od kilku dni.

Rząd Niemiec rozważa złagodzenie od 6 czerwca restrykcji związanych z pandemią, rekomenduje jednak zachowanie dystansowania społecznego oraz ograniczenie liczby osób, które mogą brać udział w spotkaniach - podał w poniedziałek Reuters, powołując się na dziennik "Bild".

Liczba osób, które mogą spotykać się na zewnątrz powinna zostać ograniczona do 20 oraz do 10 w zamkniętych pomieszczeniach - zarekomendował szef biura kanclerz Angeli Merkel Helge Braun w dokumencie, do którego dotarł "Bild".

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 289 zakażeń koronawirusem - podał w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych osób w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 178 570. Zmarło kolejnych 10 osób zainfekowanych SARS-CoV-2. Łączny bilans ofiar śmiertelnych w RFN wynosi 8257.

Władze Korei Płd. zgłosiły w poniedziałek 16 nowych zakażeń koronawirusem, w tym 13 przypadków lokalnych. Prezydent kraju Mun Dze In ocenił, że obecne środki kwarantanny są wystarczające, by poradzić sobie z nowymi infekcjami na takim poziomie – podała agencja Yonhap.

Służby sanitarne potwierdziły koronawirusa w przedszkolu w Stobnie Siódmym w powiecie kaliskim. To pierwszy potwierdzony przypadek w placówce oświatowej – poinformował w poniedziałek dyrektor Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kaliszu Marek Stodolny.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. piqsels

W ubiegłym tygodniu zdiagnozowano koronawirusa u 62 osób w Szpitalu Wolskim na jednym z oddziałów wewnętrznych. Dwa pawilony szpitalne są dezynfekowane - przekazała rzeczniczka prasowa stołecznego ratusza Karolina Gałecka.

Premier Japonii Shinzo Abe ogłosił w poniedziałek zniesienie stanu wyjątkowego ze względu na pandemię koronawirusa na ostatnich obszarach kraju, w tym w Tokio. W ciągu półtora miesiąca Japonii udało się niemal w pełni opanować szerzenie się patogenu – ocenił.

fot. PAP/EPA/DAI KUROKAWAA

W Kraju Nadmorskim na rosyjskim Dalekim Wschodzie po dwóch dniach poszukiwań odnaleziono w lesie trójkę dzieci i ich 39-letniego ojca - przekazał w poniedziałek Komitet Śledczy. Okazało się, że ojciec zamierzał przetrwać w lesie z dziećmi epidemię koronawirusa.

Tutaj przeczytasz więcej.

400 euro kary otrzymał mieszkaniec miasta Pawia w Lombardii na północy Włoch za to, że na ulicy objął swoją narzeczoną - podał lokalny dziennik. Oboje mieli maseczki, ale policjanci wyjaśnili, że osoby, które nie mieszkają razem, muszą zachować dystans.

fot. PAP/EPA/MATTEO BAZZI

Na walkę z koronawirusem i antykryzysowe rozwiązania dla gospodarki przeznaczono 13,4 mld zł z funduszy Unii Europejskiej - poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak.

U jednego z pasażerów wyczarterowanego lotu z pracownikami z Ukrainy wykryto zakażenie koronawirusem - informuje w poniedziałek portal Europejska Prawda, powołując się na źródła. W związku z tym wszyscy lecący tym samolotem zostali poddani izolacji.

W poniedziałek także Europejska Prawda napisała, że w niedzielę przybył do Warszawy pierwszy wyczarterowany lot z Kijowa.

Tutaj przeczytasz więcej.

Łącznie na Śląsku przebadano ponad 36 tys. górników. U ponad 3,3 tys. z nich wykryto koronawirusa. Obecnie diagnozowani są jeszcze członkowie ich rodzin, ale już od kolejnego tygodnia liczba nowych przypadków w tym województwie powinna spadać – powiedział w poniedziałek rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Adrusiewicz.

W kwestii szpitali jednoimiennych rozważana jest m.in. opcja, by połowa szpitala funkcjonowała znów jako placówka wielooddziałowa, a połowa łóżek pozostała dla pacjentów chorych na Covid-19; w najbliższych dniach poinformujemy o decyzji - przekazał rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Nikt nie bada urzędników, pracowników placówek handlowych, gdzie styczność jest większa niż w przypadku szkół - mówił w Polsat News minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski tłumacząc, że w szkołach ryzyko zakażenia jest zdecydowanie mniejsze niż w sklepach. Przyznał, że nie widzi obecnie konieczności przeprowadzania testów na obecność koronawirusa u nauczycieli i wychowawców.

Czytaj więcej tutaj.

fot. piqsels

Francuski rząd przeznaczył 450 mld euro na wsparcie gospodarki w związku z kryzysem związanym z epidemią koronawirusa, co stanowi równowartość 20 proc. PKB Francji - poinformował w poniedziałek minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

fot. PAP/EPA/IAN LANGSDON

Produkcja francuskiego szybkiego testu przesiewowego na koronawirusa z próbki śliny rozpoczęła się w poniedziałek. Nowy test, "EasyCov", ma trafić na francuskie i europejskie rynki w połowie czerwca.

O rozpoczęciu produkcji poinformowało w komunikacie konsorcjum francuskich firm Alcen i VOGO oraz laboratorium CNRS SYS2DIAG. Przeznaczony do badań przesiewowych test wymaga pobrania przez wykwalifikowanego pracownika od pacjenta 1 ml śliny, a wynik badania ma być gotowy "w mniej niż godzinę".

Lekarze i inni pracownicy służby zdrowia we Francji w opublikowanym w poniedziałek liście otwartym do prezydenta Emmanuela Macrona apelują o reformę służby zdrowia, a sytuację krajowych szpitali w czasie pandemii Covid-19 nazywają „katastrofalną”.

Reforma ścieżki kariery pracowników medycznych, równy dostęp do opieki zdrowotnej dla wszystkich, reforma psychiatrii i ubezpieczenia zdrowotnego, modernizacja studiów medycznych - to postulaty, które znalazły się w manifeście pracowników służby zdrowia, zamieszczonym w dzienniku „Liberation”.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji przekroczyła w poniedziałek 350 tysięcy i sięgnęła 353 427, po wykryciu w ciągu ostatniej doby 8946 nowych infekcji. Od soboty zmarło 92 pacjentów z Covid-19, przez co łączna liczba przypadków śmiertelnych wzrosła do 3633.

fot. PAP/EPA/SERGEI CHIRIKOV

81 proc. klientów centrów handlowych po ich ponownym otwarciu czuje się w nich bezpiecznie - wynika z badania „Powrót Polaków do zakupów po epidemii”, przeprowadzonego przez Polską Radę Centrów Handlowych i agencję badawczą Inquiry.

fot. piqsels

Ponad 50 nowych przypadków koronawirusa potwierdzono minionej doby wśród górników trzech spółek węglowych. Ogółem w poniedziałek rano zakażonych było 3376 górników z kilkunastu kopalń, wobec 3323 osób raportowanych w niedzielę rano.

Do końca tygodnia, na czas prowadzenia badań przesiewowych wśród załogi, wydobycie węgla wstrzymały kopalnie Pokój i Bielszowice - dwie z trzech części kopalni Ruda w Rudzie Śląskiej.

Do Warszawy przyleciał w niedzielę pierwszy wyczarterowany samolot z ukraińskimi pracownikami - informuje w poniedziałek ukraiński portal Europejska Prawda. Według niego do Polski przybyło 178 obywateli Ukrainy, którzy następnie udali się na kwarantannę.

Od 25 maja urzędy administracji publicznej w całej Polsce ponownie będą dostępne dla interesantów w standardowych godzinach. Ich obsługa będzie odbywać się w nowym rygorze sanitarnym.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. pixabay/ zdjęcie ilustracyjne

Mamy 148 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w poniedziałek rano Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 21474. Resort podał, że minionej doby nie odnotowano żadnego zgonu z powodu koronawirusa.

Właściciele restauracji w stanie Maryland znaleźli nietypowy sposób zmuszający klientów do utrzymywania bezpiecznego dystansu.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech wykryto 289 zakażeń koronawirusem - podał w poniedziałek Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych w tym kraju od początku epidemii wzrosła do 178 570. Zmarło kolejnych 10 osób zainfekowanych SARS-CoV-2.

Od poniedziałku w szkołach podstawowych będą organizowane zajęcia dla klas I-III, jednocześnie nadal będzie organizowana nauka zdalna. MEN zapowiada, że tak jak w przypadku uruchamiania przedszkoli, sytuacja w szkołach będzie monitorowana.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/JOEL CARRETT/ zdjęcie ilustracyjne

Taksówkarze boleśnie odczuli skutki pandemii - przewóz pasażerów zmalał o 70 proc., a zadłużenie branży na koniec kwietnia sięgnęło 119,5 mln zł - wynika z danych Krajowego Rejestru Długów. Przeciętnie taksówkarz ma 25,8 tys. zł długu.

Według Krajowego Rejestru Długów sytuacja taksówkarzy jeszcze przed pandemią nie była najlepsza. W kwietniu 2019 r. zaległości branży, która jest mocno rozdrobniona i skupia głównie mikrofirmy, wynosiły 71,6 mln zł. Na koniec kwietnia br. zadłużenie wzrosło do 119,5 mln zł.

Tutaj przeczytasz więcej.

fot. Polsat News

O 638 wzrósł w ciągu doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych; łączna liczba zgonów z powodu koronawirusa w tym kraju wynosi 97 698 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Poprzednio przyrost zgonów mniejszy niż tysiąc w ciągu doby odnotowano w USA w poniedziałek.

Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19. Przy zachowaniu obecnego trendu bilans ten przekroczy w USA 100 tys. jeszcze w maju.

fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie