Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego?

Polska
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy do końca roku szkolnego?
PAP/Darek Delmanowicz
Od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III i konsultacje dla ósmoklasistów

Trwają prace legislacyjne, by dodatkowy zasiłek opiekuńczy, przysługujący rodzicom w związku z zamknięciem placówek opiekuńczych, został przedłużony do 28 czerwca - poinformował wiceminister resortu rodziny Stanisław Szwed.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje przez okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego oraz inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu Covid-19.

 

Z dodatkowego zasiłku mogą skorzystać rodzice i opiekunowie, którzy nie mogą posłać dzieci do placówek opiekuńczych z powodu zamknięcia tych placówek w związku z epidemią, ale także rodzice i opiekunowie, którzy pomimo otwarcia takiej placówki nie zdecydują się na posłanie do niej dziecka.

 

Zasiłek do 14 czerwca

 

Dotychczas zasiłek ten przewidziany był do 14 czerwca. Natomiast, jak wynika z informacji przekazanej przez wiceministra Szweda, trwają prace legislacyjne, by został przedłużony do 28 czerwca, czyli do końca roku szkolnego.

 

- Jednocześnie rozporządzenie to daje upoważnienie Radzie Ministrów, aby można było rozszerzyć przyznawanie zasiłku opiekuńczego o kolejne miesiące. W przypadku wakacji chodziłoby o żłobki i przedszkola - tłumaczył Szwed.

 

ZOBACZ: W poniedziałek szkoły przyjmą uczniów. "Boimy się, bo nas wystraszono"

 

Rozporządzenie ma wejść w życie - jak przekazał wiceszef MRPiPS - z dniem ogłoszenia, z mocą od 25 maja 2020 r.

 

Zdaniem Stanisława Szweda "to rozwiązanie wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców, którzy z różnych względów jeszcze nie chcą wysyłać dzieci do przedszkoli czy żłobków".

 

Żłobki, przedszkola i klasy I-III

 

Rząd umożliwił od 6 maja br. otwarcie placówek opieki nad najmłodszymi dziećmi – to możliwość, nie obowiązek. Decydują o tym organy założycielskie we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych po przeanalizowaniu sytuacji epidemicznej w regionie i po konsultacji z rodzicami.

 

Z kolei od poniedziałku w szkołach podstawowych są organizowane zajęcia dla klas I-III. Jednocześnie nadal ma się odbywać nauka zdalna. Forma zajęć dla uczniów klas I-III ma być uzależniona od warunków epidemicznych panujących na terenie danej gminy, w której szkoła się znajduje oraz od możliwości spełnienia wytycznych Ministra Edukacji, Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego.

 

ZOBACZ: 74 tys. dzieci w 8,6 tys. przedszkoli. Samorządy otwierają kolejne placówki

 

Zgodnie z obowiązującymi przepisami dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje na dotychczasowych zasadach zarówno dla rodziców i opiekunów dzieci do lat 8, jak i dzieci i osób niepełnosprawnych. Wypłacany jest za każdy dzień sprawowania opieki. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi. O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca – swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio do ZUS.

 

Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.

bia/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie