Epidemia koronawirusa we Włoszech spowodowała powstanie nowego zawodu

Świat
Epidemia koronawirusa we Włoszech spowodowała powstanie nowego zawodu
PAP/EPA/EMANUELE VALERI
Oferowane są już kursy dla kandydatów

Specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią - to nowy zawód, na który rośnie zapotrzebowanie we Włoszech. Kontrolerzy regulujący napływ ludzi potrzebni są w sklepach, centrach handlowych, urzędach i na plażach. Oferowane są już kursy dla kandydatów.

Jedna z włoskich agencji do spraw zatrudnienia wystąpiła z inicjatywą bezpłatnego szkolenia osób, które chcą wykonywać pracę "kontrolera do spraw Covid" lub "stewarda plażowego".

 

Ich zadaniem będzie czuwanie nad przestrzeganiem zasad dystansowania społecznego i bezpieczeństwa sanitarnego w obecnej, drugiej fazie epidemii, czyli zniesienia restrykcji i odmrożenia kraju.

 

ZOBACZ: Słona kara za rzymskie wakacje. Turyści chcieli zobaczyć słynny zabytek

 

Zatrudnienie kontrolerzy mogą znaleźć w fabrykach i innych zakładach pracy, supermarketach, galeriach handlowych, restauracjach, na plażach, w miejscach kultury i rozrywki, czyli potencjalnych skupiskach ludzi.

 

Oferta zdobycia zawodu kontrolera ds. bezpieczeństwa sanitarnego i zasad walki z zakażeniem skierowana jest między innymi do osób bezrobotnych.

 

"Menedżer ds. Covid"

 

W ramach sześciu przewidzianych na razie kursów dla kandydatów prowadzone będą szkolenia wideo, przygotowano też specjalne broszury.

 

- Kurs skoncentrowany będzie przede wszystkim na regulowaniu napływu ludzi i zapobieganiu tworzenia się zgromadzeń - wyjaśnił jego organizator Francesco Gordiani.

 

ZOBACZ: Włochy otworzą granice. Premier podał datę

 

Można też zdobyć zawód "menedżera ds. Covid", który został już oficjalnie uznany przez władze regionów Lombardia i Wenecja Euganejska.

 

Osoba pełniąca takie kierownicze stanowisko koordynuje podejmowane działania zapobiegające szerzeniu się wirusa i reprezentuje firmę w kontaktach z krajowym systemem służby zdrowia.

 

Wraz z otwarciem plaż w wielu częściach Włoch także tam potrzebni są stewardzi, którzy będą pilnować przestrzegania zasad higieny i dystansowania społecznego, będą też informować turystów o obowiązujących tam regułach i świadczonych usługach gastronomicznych.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie