KO składa wnioski o wotum nieufności dla trzech ministrów

Polska
KO składa wnioski o wotum nieufności dla trzech ministrów
Polsat News
KO składa wnioski o wotum nieufności dla szefów: MZ, MSWiA, MS

Koalicja Obywatelska składa wnioski o wotum nieufności wobec trzech szefów resortów: ministra zdrowa Łukasza Szumowskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował w poniedziałek prasowej lider PO Borys Budka.

Szef PO powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że wnioski o wotum nieufności składane są "wobec najbardziej skompromitowanych ludzi tej władzy".

 

Złożone wnioski mają dotyczyć szefów Ministerstwa Zdrowia - Łukasza Szumowskiego, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji - Mariusza Kamińskiego oraz Ministerstwa Sprawiedliwości - Zbigniewa Ziobry.

 

Pierwszy z wniosków - jak mówił Borys Budka - to wotum nieufności wobec ministra Łukasza Szumowskiego, który "postawił pod wielkim znakiem zapytania możliwość dalszego jego funkcjonowania w przestrzeni publicznej".  Chodzi o "kolejne doniesienia medialne dotyczące rodziny i wcześniejszych interesów" ministra zdrowia.

 

"Domykają układ zamknięty"

 

- Druga osoba, która powinna niezwłocznie odejść, to szef MSWiA Mariusz Kamiński. Nie chodzi tylko o to, że służby nie potrafią prześwietlić majątków najważniejszych osób w państwie, ale również o ostatnie wydarzenia w Warszawie czy innych miejscach w Polsce, gdzie policja zostaje użyta do brutalnego ograniczania praw i swobód obywatelskich wbrew konstytucji - wyjaśniał przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

 

ZOBACZ: Przedsiębiorcy pełni lęku o przyszłość

 

- I wreszcie milczący minister, ten, który zniknął. Nie pojawia się, a powinien stać na straży tego, by prokuratura dobrze działała, minister (sprawiedliwości) Zbigniew Ziobro. To on ponosi polityczną odpowiedzialność za niepodejmowanie żadnych skutecznych działań wobec ludzi tej władzy, a jednocześnie za to, że prokuratura wykorzystywana jest do politycznych celów - stwierdził Budka. 

 

Jak skwitował lider PO, ministrowie ci "domykają układ zamknięty, który pozwala ludziom władzy pozostawać bezkarnymi".

 

"Pod smutnymi oczami ministra cała seria oszustw"

 

Liderka Inicjatywy Polskiej Barbara Nowacka (KO) dodała, że "pod smutnymi oczami ministra Szumowskiego skryły się niejasności w oświadczeniach majątkowych", a także "cała seria oszustw i niejasności, które minister firmował". - Ktoś odpowiada za to, że sprowadzano maseczki bez atestu - zauważyła.

 

- Na naszych oczach widzimy, jak domyka się i jest udoskonalony system, który umożliwia korupcję - mówiła przedstawicielka Zielonych Urszula Zielińska. Zwracała uwagę, że resort sprawiedliwości wraz z prokuraturą krajową nie wszczęły w ostatnich latach i nie zakończyły żadnego postępowania, w którym byliby osądzeni członkowie partii rządzącej. - Jako opozycja nie dopuścimy do tego, żeby urzędnicy państwowi uwłaszczali się na Skarbie Państwa - mówiła Zielińska.

 

ZOBACZ: Kukiz grozi odejściem z Koalicji Polskiej. Stawia jeden warunek

 

- Czas kryzysu to czas próby dla władzy, ta PiS-owska władza tego egzaminu z uczciwości, ze sprawności, z przestrzegania procedur po prostu nie zdała - ocenił lider Nowoczesnej Adam Szłapka. - Stworzono system, w którym służby i funkcjonariusze chronią przedstawicieli PiS-owskiej władzy, niezależnie co ci przedstawiciele robią - dodał. Podkreślił, że "to minister Mariusz Kamiński jest odpowiedzialny za stworzenie systemu krycia władzy i zastraszania obywateli".

 

Rzeczniczka PiS: te wnioski nie mają uzasadnienia


Dla tych wniosków nie ma uzasadnienia; czekamy na nie i będziemy się odnosić do szczegółów - tak rzeczniczka PiS Anita Czerwińska odniosła się do zapowiedzi liderów KO.

 

Czerwińska przypomniała, że partia rządząca ma samodzielną większość w Sejmie. Dodała, że według jej wiedzy wnioski nie wpłynęły jeszcze do Sejmu.

 

- Tak się składa, że te wnioski jeszcze nie wpłynęły. Być może PO poszukuje uzasadnienia do nich - ironizowała rzeczniczka.

 

- Naszym zdaniem dla tych wniosków również nie ma uzasadnienia. Czekamy oczywiście na ten dokument, będziemy się co do szczegółów odnosić, ale my nie znajdujemy żadnych podstaw do tego, żeby te wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie - oświadczyła Czerwińska.

 

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności. Wniosek o wyrażenie wotum nieufności może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

bia/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie