Cyberprzestępcy zaatakowali w czasie pandemii. Jak nie dać się nabrać?

Technologie
Cyberprzestępcy zaatakowali w czasie pandemii. Jak nie dać się nabrać?
Poczta Polska
Trzeba pamiętać, że nie ma nic za darmo - mówił ekspert

Wykorzystują pandemię do wyłudzania pieniędzy. Oszuści podszywają się nawet pod Pocztę Polską. Jak nie dać się nabrać? O tym Bartosz Cebeńko rozmawiał z Krzysztofem Liedelem, ekspertem do spraw bezpieczeństwa.

Od początku trwającej epidemii Poczta Polska odnotowała niepokojący wzrost informacji od klientów o cyberprzestępstwach opartych na phishingu, czyli podszywaniu się pod markę w celu wyłudzenia danych lub kradzieży pieniędzy. Celem ataku byli klienci, dlatego Poczta apeluje o zachowanie szczególnej ostrożności w sieci i informowanie organów ścigania o każdym tego typu przypadku.

 

ZOBACZ: Nowy sposób oszustów. Mężczyzna stracił ponad 6 tys. zł

 

- Przestępcy postanowili wykorzystać chaos i element pewnego funkcjonowania w jednej wielkiej niewiadomej, jeżeli chodzi o zagrożenie pandemią - mówił Krzysztof Liedel. Zauważył, że to zagrożenie wywołuje w ludziach lęk i strach. - I wtedy stajemy się dużo bardziej podatni na sugestie, na manipulacje, na socjotechnikę - dodał.   

 

Zdaniem eksperta przestępcy doskonale ten czas wykorzystują tworząc nowe scenariusze oszustów. 

 

Wiele z oszustw nie jest nowych

 

Pytany, jak się przed cyberprzestępcami chronić, czego nie robić, Liedel odarł: - Trzeba pamiętać, że wiele ze sfer swojego życia przenieśliśmy do internetu i tam również uaktywnili się oszuści. 

 

Krzysztof Liedel zauważył, że wiele z oszustw nie jest nowych. Przykładem jest oszustwo "na wnuczka" wyłudzenia pieniędzy pod pretekstem "pewnej historii, która zostaje opowiedziana, o wnuczku, który znalazł się w szpitalu, jest zakażony koronawirusem i trzeba wpłacić pieniądze, żeby go ratować i zapewnić mu opiekę". 

 

ZOBACZ: Próbują oszukać seniorów. Oferują im testy na koronawirusa

 

WIDEO: Ekspert wyjaśnia, jak zabezpieczyć się przed oszustwami w sieci

  

 

- Musimy zadbać przede wszystkim o to, żebyśmy byli bardziej świadomi - wyjaśniał ekspert ds. bezpieczeństwa. Pochwalił m.in. Pocztę Polską za prowadzenie kampanii informacyjnej, która wskazuje, jakie oszustwa mają miejsce.     

 

- Musimy być rozważni, a kiedy dostajemy super atrakcyjną ofertę, należy się jej dokładnie przyjrzeć. Trzeba pamiętać, że nie ma nic za darmo - mówił.  

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie