305 przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad połowa na Śląsku

Polska
305 przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad połowa na Śląsku
PAP/Artur Reszko
Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2 271 chorych, a kwarantanną objęto 80 635 osób

Mamy 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - przekazało Ministerstwo Zdrowia. Resort podał też, że zmarły kolejne 2 osoby. Do tej pory odnotowano 995 zgonów osób zakażonych kornawirusem.

"Mamy 305 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (161), wielkopolskiego (102), lubelskiego (13), dolnośląskiego (8), świętokrzyskiego (7), pomorskiego (4), lubuskiego (3), opolskiego (3), podlaskiego (3) i zachodniopomorskiego (1) - podał resort.

 

Ministerstwo poinformowało także o śmierci kolejnych dwóch osób.

 

 

Prawie 9 tys. osób wyzdrowiało

 

Do tej pory wyzdrowiało 8 977 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem. Z powodu COVID-19 w szpitalach przebywa 2 271 chorych, a kwarantanną objęto 80 635 osób.

 

ZOBACZ: Polski lek na COVID-19. Znamy szczegóły

 

Osoby hospitalizowane nie zawsze są nosicielami koronawirusa lub chorują na COVID-19. Dopiero test, którym są poddawane, daje potwierdzenie, czy są zakażone.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

ZOBACZ: 26 Polaków uwięzionych na wycieczkowcu w Hiszpanii. Koronawirus na pokładzie

 

Od poniedziałku w nowym rygorze sanitarnym mogą funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

ml/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie