Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa

Polska
Prezydent Niemiec pogratulował polskim władzom skutecznej walki z epidemią koronawirusa
Krzysztof Sitkowski/KPRP
Prezydenci Polski i Niemiec odbyli w piątek rozmowę telefoniczną

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą pogratulował polskim władzom skutecznej strategii ograniczającej zdrowotne skutki epidemii koronawirusa - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta na stronie internetowej.

Jak podkreślono prezydenci Polski i Niemiec "omówili koncepcję współpracy europejskiej w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego przedstawioną w liście Andrzeja Dudy do liderów europejskich, podkreślając konieczność wzmocnienia samodzielności i solidarności europejskiej w sytuacjach zagrożenia zdrowotnego, szczególnie jeśli chodzi o produkcję niezbędnych materiałów ochronnych i sprzętu medycznego".

 

ZOBACZ: Dera: Andrzej Duda jest lepszym prezydentem niż Lech Kaczyński

 

Prezydenci poświęcili uwagę także kwestiom gospodarczym. "Obaj uznali, że kluczowym zadaniem jest dzisiaj zachowanie płynności finansowej firm i działania na rzecz utrzymania miejsc pracy" - czytamy w komunikacie. Zdaniem Dudy i Steinemeiera "zapobieganie głębokiej recesji w Europie musi być wsparte przez inicjatywy na poziomie unijnym". Prezydenci zgodzili się, że "dla osiągnięcia tych celów konieczne jest wsparcie przez środki publiczne, tak jak to dzieje się dzisiaj zarówno w Polsce, jak i w Niemczech".

 

Rozmowa o Funduszu Odbudowy

 

Podczas rozmowy Andrzej Duda przekazał polskie stanowisko w sprawie niemiecko-francuskiej propozycji Funduszu Odbudowy. - Polska pozytywnie odnosi się do tej propozycji, ale uważamy, że kluczowymi elementami oceny tego projektu będą szczegóły dotyczące źródeł finansowania, zasad podziału środków oraz charakteru pomocy - powiedział Duda. - Polska jest gotowa aktywnie włączyć się w wypracowywanie tych szczegółów w dialogu z innymi stolicami - zadeklarował.

 

ZOBACZ: Eksmisja za przemoc domową. Prezydent podpisał ustawę antyprzemocową

 

Prezydenci rozmawiali także o konieczności współdziałania na forach organizacji międzynarodowych.

 

Godzinna rozmowa Andrzeja Dudy z prezydentem Niemiec była kolejną z serii rozmów z zagranicznymi partnerami dotycząca przyszłości gospodarki i polityki europejskiej w kontekście pandemii koronawirusa. W czwartek prezydent Duda rozmawiał z prezydentem Chorwacji.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie