Tanajno spędził noc w policyjnym areszcie. "Możliwość popełnienia przestępstwa"

Polska
Tanajno spędził noc w policyjnym areszcie. "Możliwość popełnienia przestępstwa"
PAP/Radek Pietruszka
Tanajno został zatrzymany za naruszenie nietykalności policjanta.

Kandydat na prezydenta i jeden z inicjatorów tzw. strajku przedsiębiorców Paweł Tanajno po sobotniej demonstracji spędził noc w policyjnym areszcie. Funkcjonariusze czynności w jego sprawie prowadzą w kierunku naruszenia nietykalności policjantów. "Nie będzie przyzwolenia na atakowanie policjantów" - napisała stołeczna komenda.

Informację o zatrzymaniu Pawła Tanajno podano na Twitterze Policji Warszawskiej. "Nie będzie przyzwolenia na atakowanie policjantów. Jeżeli ktoś wyciąga rękę na funkcjonariusza, zmusza nas do zdecydowanej reakcji. Potwierdzamy, że w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta zatrzymany został Paweł Tanajno" - napisano.

 

Marczak: "Możliwość popełnienia przestępstwa"


Rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak zaznaczył, że nie jest to zatrzymanie prewencyjne, lecz procesowe związane z możliwością popełnienia przestępstwa.

Tanajno miał zastosować agresję wobec policjantów w momencie, kiedy działali oni w kordonie. Funkcjonariusze zbierają materiały i przesłuchują świadków zajścia - podała policja.

 

ZOBACZ: Protest przedsiębiorców w Warszawie. Tanajno zatrzymany

 

Kandydat na urząd Prezydenta Rzeczpospolitej spędził noc w policyjnej izbie zatrzymań.

Zatrzymanie Tanajny to pokłosie kolejnej odsłony tzw. strajku przedsiębiorców, którego główny postulat to poprawa sytuacji, w jakiej znaleźli się właściciele firm w obliczu pandemii.

 

Protest mimo zakazu zgromadzeń

 

Sobotnia demonstracja rozpoczęła się po południu na placu Defilad w Warszawie. Gromadzące się osoby przychodziły z biało-czerwonymi flagami i transparentami z logo strajku. Policja zabezpieczała teren i przez głośniki informowała, że w związku ze stanem epidemii grupowanie się jest zabronione. Jak podkreślała KSP na Twitterze, komunikaty były celowo ignorowane.

Uczestnicy protestu na apel Pawła Tanajno ułożyli na schodach prowadzących do Pałacu Kultury krzyż ze zniczy i kwiatów. Inicjator akcji wyjaśniał, że ma być to krzyż symbolizujący ciężary, jakie na nich nałożył rząd, ograniczając możliwości prowadzenia działalności gospodarczej. Następnie uczestniczący udali się pieszo chodnikami w kierunku Pałacu Prezydenckiego, a dalej – pod Sejm.

 

ZOBACZ: Dla wielkiego biznesu jesteśmy śmieciem - Tanajno do Jakubiaka w "Skandalistach". [OGLĄDAJ] od 19:30


Policja, w związku z ignorowaniem komunikatów, legitymowała, a także zatrzymywała prewencyjnie uczestników. Miejscami działała w pododdziałach zwartych, w kilku miejscach zablokowała przemarsz.

Otoczony kordonem został m.in. Tanajno w okolicy pomnika Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu. Podczas prowadzonej transmisji Tanajno podkreślał, że w kordonie otoczony jest sam w towarzystwie reporterów. - Tu nie ma demonstracji, ponieważ demonstracja się zakończyła, po prostu się rozeszliśmy do domu. Ja szedłem w kierunku Pałacu Prezydenckiego, aby obejrzeć mój przyszły dom i proszę bardzo, to jest reakcja na spacer jednego obywatela - mówił polityk.

 

Funkcjonariusze wypytywali dziennikarzy o rolę

 

Redakcja Radia ZET informowała w czasie tych wydarzeń, że policjanci utrudniają pracę dziennikarzy i fotoreporterów. Policja w odpowiedzi na artykuł na ten temat napisała na Twitterze, że mundurowi prosili dziennikarzy o stosowanie się do komunikatów, zachowywanie odpowiedniego dystansu i informowanie w czasie legitymowania o swojej tożsamości i roli, jaką pełnią. "Działaliśmy w pełni transparentnie, nie mieliśmy nic do ukrycia" - zapewniła komenda.

 

ZOBACZ: Protest przedsiębiorców w sobotę. Tanajno poprosił o zabranie ze sobą kilku rzeczy


Stołeczna Policja poinformowała ponadto, że od początku wydarzenia w centrum Warszawy obserwowane były przez pełnomocników do spraw ochrony praw człowieka komendantów stołecznego i głównego Policji, którzy współpracują z m.in. Rzecznikiem Praw Obywatelskich w zakresie oceny prawidłowości działania funkcjonariuszy. Zapewniła też, że policjanci kierują się zasadami obiektywizmu i braku zaangażowania o charakterze politycznym.

hlk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie