Protest przedsiębiorców w Warszawie. Tanajno zatrzymany

Polska
Protest przedsiębiorców w Warszawie. Tanajno zatrzymany
Polsat News
Kolejny protest przedsiębiorców odbywa się na placu Defilad w Warszawie

Kandydat na prezydenta Paweł Tanajno został zatrzymany przez policję w związku z naruszeniem nietykalności funkcjonariusza - ustalił reporter Łukasz Dubaniewicz. Informację tę potwierdził Polsat News nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji. W Warszawie zakończył się zainicjonowany przez Tanajnę protest przedsiębiorców.

"Nie będzie przyzwolenia na atakowanie policjantów. Jeżeli ktoś wyciąga rękę na funkcjonariusza, zmusza nas do zdecydowanej reakcji. Potwierdzamy, że w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej policjanta zatrzymany został Paweł Tanajno" - podała warszawska policja.

 

 

"Mamy do czynienia z agresją kierowaną wobec funkcjonariuszy"

 

- Pamiętajmy o tym, że mamy cały czas do czynienia z nielegalnym zgromadzeniem - mówił wcześniej na antenie Polsat News nadkom. Sylwester Marczak, rzecznik Komendy Stołecznej Policji w Polsat News uzasadniając zatrzymania uczestników protestu.

 

- Mamy do czynienia z agresją kierowaną wobec funkcjonariuszy. Stąd chociażby te działania z użyciem siły fizycznej - dodał. Na filmie z protestu kamera Polsat News zarejestrowała, jak policja obezwładnia jednego z uczestników. Rzecznik odniósł się do tych zdjęć na żywo.

 

WIDEO: Nadkom. Marczak z KSP w Polsat News o proteście przedsiębiorców w Warszawie
  

"Grupowanie osób jest zabronione"

 

Wcześniej protestujący zebrali się na pl. Defilad. Odpowiadając na apel jego inicjatora kandydata na prezydenta Pawła Tanajno, ułożyli na schodach prowadzących do Pałacu Kultury krzyż ze zniczy i kwiatów. Wyjaśnił, że ma być to krzyż symbolizujący ciężary, jakie na nich nałożył rząd ograniczając możliwości prowadzenia działalności gospodarczej.

 

ZOBACZ: Protest przedsiębiorców w sobotę. Tanajno poprosił o zabranie ze sobą kilku rzeczy

 

- To krzyż, który został zrzucony na barki przedsiębiorców przez działania polityków (…), to symbol ich win, które musza dźwigać przedsiębiorcy - powiedział Tanajno.

 

Zapowiedział, że demonstracja będzie miała charakter hybrydowy. Nie wyjaśnił jednak, co to znaczy. Sylwester Marczak w komentarzu dla Polsat News uznał jednak, że była to zapowiedź agresywnego przebiegu protestu.

 

WIDEO: relacja reportera Polsat News z protestu w centrum Warszawy

 

 

"Żadne zgromadzenie nie zostało zarejestrowane"

 

Stołeczna policja informowała już w piątek, że na sobotę nie zostało zarejestrowane żadne zgromadzenie, dlatego każde miało być nielegalne.

 

"Informujemy, że żadne zgromadzenie nie zostało zarejestrowane. Wszystkie zgromadzenia będą nielegalne. Obecny przekaz wskazuje, że główny cel protestujących to walka z Policją. Pomysłodawcy, mówiąc o proteście, używają określeń »hybrydowy« i »manewry«. Czuć charakter »pokojowy«" - czytamy na twitterze stołecznej policji.

 

 

Wsparcie szefa MSWiA

 

W ubiegłym tygodniu w Warszawie odbył się protest tzw. przedsiębiorców. Zatrzymanych zostało blisko czterysta osób, w tym pięć procesowo. Wobec zgromadzonych użyto gazu i siły fizycznej, co – jak wyjaśniła stołeczna policja – było skutkiem agresji ze strony protestujących i czynnej napaści na funkcjonariuszy.

 

Policja podkreślała, że zgromadzenie to, w obliczu panujących obostrzeń związanych z epidemią, było nielegalne, nie zostało zarejestrowane przez stołeczny ratusz.

 

ZOBACZ: "Wszelkie zgromadzenia będą nielegalne". Policja ostrzega przed planowanymi protestami

 

Głos w sprawie interwencji funkcjonariuszy zabrał też szef MSWiA Mariusz Kamiński, stwierdzając, że pod ich adresem narasta kampania oszczerstw i pomówień.

 

Kamiński w specjalnym liście zapewnił policjantki i policjantów, że jako szef MSWiA działania porządkowe z ubiegłego weekendu w Warszawie uważa za niezbędne i adekwatne do zaistniałej sytuacji. W jego ocenie padające w przestrzeni publicznej oskarżenia wobec policji są "bezpodstawne i motywowane politycznie".

luq/pgo/hlk/ PAP, polsatnews,pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie