Kolejny etap odmrażania gospodarki. Rzecznik rządu podał termin

Polska
Kolejny etap odmrażania gospodarki. Rzecznik rządu podał termin
Polsat News
Rzecznik rządu w "Graffiti"

- Rafał Trzaskowski na pewno nie będzie miał kilku godzin na zebranie podpisów. Wydaje mi się, że mało prawdopodobne, żeby tak duża partia jak PO miała problem z zebraniem podpisów. To problem wydumany - powiedział w "Graffiti" rzecznik rządu Piotr Müller. Minister nie wykluczył, że w czerwcu może zostać zniesiona cześć obostrzeń dotyczących kampanii wyborczej.

Rzecznik rządu komentując ustalenia "Rzeczpospolitej" zapewnił, że na pewno nie ma zagrożenia stworzenia przepisu, który powodowałby konieczność zebrania podpisów "w kilka godzin". - Chciałbym podkreślić, że dużo zależy od Senatu. Im szybciej Senat uchwali ustawę, tym dłuższy będzie kalendarz wyborczy - przekazał Müller na antenie Polsat News.

 

Dopytywany o ewentualną zmianę przepisu dotyczącego uprawnień ministra zdrowia, który mógłby wyłączyć część województw z głosowania tradycyjnego, Müller przypomniał, że przepis ten powstał w związku z sytuacją epidemiczną w Polsce. - W związku z tym, że to minister zdrowia czy Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego ma aparat do tego, aby oceniać jak wygląda sytuacja epidemiczna na danym obszarze stąd ta kompetencja - wyjaśnił Müller.

 

- Nie wykluczam, że ta poprawka może być uwzględniona, natomiast jeszcze w tym zakresie decyzji nie ma - dodał.

 

Odmrażanie kampanii

 

Rzecznik rządu zapewnił, że obóz rządzący nie odrzuca z góry żadnych poprawek Senatu. Müller zapewnił, że jeśli kolejne etapy odmrażania gospodarki będą wchodziły w życie, to jeszcze w czerwcu "możliwe są pewne" formy bezpośredniej kampanii wyborczej. - Wszystko zależy od tego jak będzie wyglądała sytuacja epidemiczna. Nie jestem na razie tego powiedzieć wprost. Jeszcze kilkanaście dni temu Platforma Obywatelska twierdziła, że wybory korespondencyjne są niebezpieczne dla obywateli, a teraz nie widzi problemu, by odbywały się spotkania wyborcze - mówił.

 

ZOBACZ: Odmrażanie polskiej gospodarki. Znamy kolejne szczegóły

 

Pytany o szczegóły spotkań z wyborcami rzecznik wyjaśnił, że już teraz można zorganizować spotkanie z wyborcami np. w restauracji przy zachowaniu odpowiedniej odległości między stolikami. - Mam nadzieję, że przy poprawiającej się sytuacji w kraju będą możliwe też zgromadzenia, oczywiście ograniczone też do odpowiedniej liczby osób i odległości - mówił.

 

WIDEO: Piotr Müller był gościem Piotra Witwickiego w programie "Graffiti"

  

- Proponowany termin wyborów 28 czerwca, to termin, który mam nadzieję będzie zastosowany. Jeżeli Senat nie spowoduje jakiejś obstrukcji działań, to ten pierwszy termin jest realny. Wiele zależy od samego Senatu - mam nadzieję, że prace będą toczyły się w takim tempie, jak są zapowiadane - przekonywał.

 

Kina, teatry, kluby fitness

 

- W kolejnym tygodniu zostaną ogłoszone decyzje ws. kolejnego etapu odmrażania gospodarki - mówił Müller.

 

Pytany przez Piotra Witwickiego o to, co znajdzie się w 4. etapie odmrażania gospodarki, rzecznik rządu zapewnił, że w planach jest ponowne uruchomienie m.in. klubów fitness, teatrów i kin. - Oczywiście w określonych reżimach sanitarnych. Mam nadzieję, że będzie to możliwe w pierwszej połowie czerwca - dodał, wyjaśniając, że wszystko zależy od odpowiedniej liczby łóżek w szpitalach i respiratorów "tak by zabezpieczyć ewentualny wzrost osób zakażonych".

 

ZOBACZ: Majątek żony? Szumowski odpowiada na zarzuty KO

 

Müller odniósł się też do dużej liczby nowych zakażeń w środę odnotowanych w środę - 471. - Jeżeli te dane miały charakter jednorazowy, a tak na to patrzymy, że to po prostu wynik kilku ognisk zakażeń w kraju, to faktycznie mamy nadzieję na to, by te etapy (odmrożenia gospodarki - red.) wchodziły w życie w takim tempie, jak na początku - mówił rzecznik rządu.

 

Gość "Graffiti" odniósł się również do zarzutów posłów PO wobec ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego, dot. m.in. jego oświadczenia majątkowego. - Minister Łukasz Szumowski stał się przedmiotem bezpardonowego ataku niektórych mediów i to ataku, który niestety jest niezwiązany z rzeczywistością. Próbuje się przyklejać mu zachowania, bądź sugerować zachowania, które byłyby nieetyczne lub niezgodne z prawem. Łukasz Szumowski jest jednym z autorów tego sukcesu, że w Polsce, w porównaniu do wielu innych krajów dużo lepiej przeszliśmy przez epidemię - skomentował rzecznik rządu.

 

Dotychczasowe odcinki "Graffiti" można zobaczyć tutaj.

zdr/bas/ Polsat News
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie