Potężny cyklon uderzył w wybrzeże Indii i Bangladeszu. Zginęło co najmniej 80 osób

Polska
Potężny cyklon uderzył w wybrzeże Indii i Bangladeszu. Zginęło co najmniej 80 osób
PAP/EPA/PIYAL ADHIKARY
Zginęły co najmniej 22 osoby. Ewakuacja jest utrudniona przez pandemię

Co najmniej 72 osoby zginęły w Indiach w wyniku przejścia potężnego cyklonu Amphan, który nawiedził w środę wschodnie wybrzeże kraju i sąsiedni Bangladesz, gdzie śmierć poniosło co najmniej 10 osób - poinformowały w czwartek władze obu tych państw.

Cyklon Amphan uderzył w ląd w środę wieczorem z siłą huraganu trzeciej kategorii. Wiatr wiał z prędkością 170 km/h, a w porywach do 190 km/h.

 

Masowa ewakuacja

 

Po dotarciu na wybrzeże cyklon osłabł, kiedy trwała masowa ewakuacja ludności - pisze AP. Urzędnicy ostrzegają, że pandemia koronawirusa, która już i tak osłabiła system opieki zdrowotnej w dotkniętych nią krajach, utrudni niesienie pomocy poszkodowanym oraz prace naprawcze.

 

ZOBACZ: Gigantyczny cyklon uderzy w gęsto zaludnione wybrzeże. Rozpoczęły się masowe ewakuacje

 

 

Żywioł popychał wodę morską 25 km w głąb lądu, zalewając miasta, w tym stolicę Bengalu Zachodniego - Kalkutę. Wiele budynków, w tym zabytkowych budowli liczących kilkaset lat, zostało mocno uszkodzonych.

 

Przewróciła się ciężarówka przewożąca robotników

 

Stojąca na czele władz stanu Mamata Banerjee powiedziała, że większość ofiar zginęła od porażenia prądem i pod zwalonymi drzewami. - Nie żyją 72 osoby, w tym 15 w Kalkucie (stolicy Bengalu Zachodniego). Nigdy nie widziałam katastrofy o takiej skali - powiedziała dziennikarzom Banerjee.

 

ZOBACZ: Katastrofa odrzutowca w Kanadzie. Zginęła rzeczniczka Królewskich Sił Lotniczych

 

W Bangladeszu, do którego przeniósł się cyklon, dotychczas odnotowano 10 zgonów - podaje Reuters. Z kolei według AFP, która również powołuje się na oficjalne władze i policję, w Bangladeszu zginęło co najmniej 12 osób.

 

Tymczasem Associated Press podaje, że w wypadku drogowym w północnym Bangladeszu śmierć poniosło 13 ludzi. Pędząca ciężarówka załadowana żelaznymi prętami, a także przewożąca z tyłu robotników, przewróciła się w czwartek, gdy kierowca najprawdopodobniej stracił panowanie nad pojazdem w ulewnym deszczu. Kierowca i jego pomocnik zbiegli z miejsca wypadku.

 

W nadchodzącym tygodniu przewidywane są obfite opady deszczu w wielu częściach stanu. Cyklon zakłóci lokalną cyrkulację wiatru, a także wywoła fale upałów w niektórych częściach kraju - powiedział szef indyjskich służb meteorologicznych Mrutyunjay Mohapatra.

 

Według banglijskiego ministerstwa energetyki co najmniej milion ludzi zostało pozbawionych prądu. Według służb ds. zarządzania kryzysowego setki wiosek znalazły się pod wodą wskutek fali przypływowej w rozległym regionie przybrzeżnym. Jak dodał resort, naruszonych zostało kilkanaście wałów przeciwpowodziowych.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie