Seria tornad w USA. "Katastrofalne" szkody

Świat
Seria tornad w USA. "Katastrofalne" szkody
AP/Peter Tuberville
Żywioł niszczył budynki i "zdmuchiwał" z dróg kilkunastotonowe ciężarówki

Gubernator stanu Missisipi w USA Tate Reeves ogłosił stan wyjątkowy po przejściu w niedzielę kilku tornad, w wyniku których zginęło co najmniej sześć osób. Trąby powietrzne spowodowały "katastrofalne" szkody w kilku stanach - piszą amerykańskie media. Żywioł niszczył budynki i "zdmuchiwał" z dróg kilkunastotonowe ciężarówki.

- Ogłaszam stan wyjątkowy w celu ochrony zdrowia i bezpieczeństwa mieszkańców Missisipi po potężnych tornadach i burzach, które szalały w całym stanie - oświadczył gubernator i zapewnił mieszkańców stanu, że "nie pozostają sami".

 

 

- Mobilizujemy wszystkie dostępne zasoby, aby chronić naszych ludzi i ich własność - powiedział Reeves. Agencja Zarządzania Kryzysowego Missisipi poinformowała, że informacje o sześciu ofiarach śmiertelnych pochodzą "ze wstępnych raportów, które będą zaktualizowane po otrzymaniu kolejnych informacji".

 

Tornado wyrządziło potężne szkody również w miasteczku Monroe w Luizjanie. 

 

 

Wideo: seria tornad w USA. "Katastrofalne" szkody

  

 

Wcześniej Narodowa Służba Meteorologiczna USA wydała ostrzeżenia najwyższego stopnia dla Missisipi, a także dla Alabamy i Georgii. Przewidywano "potężne tornada, niszczycielskie wiatry i silne opady gradu", które nad tymi stanami miały przejść w niedzielę i poniedziałek.

 

 

Ostrzeżenia meteorologów powtórzył gubernator Missisipi, zaznaczając przy tym, że w przypadku konieczności schronienia się w miejscu publicznym należy starać się przestrzegać instrukcji wydanych w celu ochrony przed zarażeniem koronawirusem.

 

 

Wcześniej w komunikacie oddział Krajowej Służby Meteorologicznej (NWS) w Birmingham w Alabamie alarmował, że gdy nadciąga tornado, to nawet w trakcie epidemii priorytetem jest ochrona przed nim. - Jeśli wydano ostrzeżenie dla twojego regionu, to jesteś bardziej narażony na tornado niż na wirusa - podkreślano.

 

 

Sezon na tornada zaczyna się w USA wraz z wiosną. Średnio rocznie przez Stany Zjednoczone przechodzi ok. 1,2 tys. tych żywiołów, z czego najwięcej w Teksasie. Na ich skutek ginie rocznie ok. 60 osób, głównie od uderzeń fruwających odłamków. Trąby powietrzne mogą wyrywać drzewa, a nawet porywać samochody.

dk/ml/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie