Premier: Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem

Polska
Premier: Polska w nowym podziale ról może zająć lepsze miejsce niż przed kryzysem
PAP/Grzegorz Jakubowski/KPRP
Prezydent i premier uczestniczyli w spotkaniu z przedsiębiorcami

- Burza gospodarcza, największa od ponad stu lat trwa, ale nasz statek płynie i obrał odpowiedni kurs - mówił we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu i prezydent Andrzej Duda wzięli udział w spotkaniu z przedsiębiorcami, którzy otrzymali pomoc z tarczy antykryzysowej i finansowej PFR.

- Uświadomiliśmy sobie jedno - że jeśli nie podejmiemy działań dla polskiej gospodarki, jeżeli nie podejmiemy działań ze strony państwa, które mają bronić miejsc pracy, jeżeli nie wyciągniemy ręki do polskich przedsiębiorców, to polska gospodarka, pociągnięta jeszcze przez gospodarki światowe, ale też przez to zamknięcie, może znaleźć się w bardzo poważnych kłopotach - mówił prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu na początku konferencji.

 

"Na początku było wiele zwątpienia"

 

Duda zapewnił, że podczas swojej prezydentury chciał, by polskiej rodzinie "żyło się lepiej". - I oto stanąłem przed sytuacją, w której ta rodzina może znaleźć się w nędzy przez koronawirusa i katastrofę, która nastąpi na polskim rynku gospodarczym. Dlatego ogromnie się cieszę, że władzę wykonawczą w Polsce, tą drugą część, tą bardziej praktyczną niż prezydencka sprawował i sprawuje Mateusz Morawiecki - mówił prezydent, podkreślając, że wspólnie z rządem i PFR przystąpił do planu ochrony przedsiębiorców.

 

- Szybko zdaliśmy sobie sprawę z tego, że muszą być tutaj uruchomione niewyobrażalne, gigantyczne pieniądze, by to zadziałało, żeby to nie był program bojaźliwy - mówił prezydent. Duda zapewnił, że dzięki "tarczom" udało się uchronić ponad 2,5 mln miejsc pracy.

 

ZOBACZ: Tarcza antykryzysowa 3.0. Odmrożenie postępowań administracyjnych i sądowych

 

Duda podziękował uczestniczącym w spotkaniu przedsiębiorcom. - Ja wiem, że na początku było wiele zwątpienia, wiem, że wielu z państwa patrzyło na nas z głębokim zastanowieniem "czy ci ludzie mówią poważnie i na pewno to zrealizują". Cieszę się, że w ogromnej większości przypadków ta rzeczywiście pomoc biegnie sprawnie i trafia tam gdzie trzeba - mówił prezydent.

 

WIDEO: cały zapis spotkania prezydenta i premiera z przedsiębiorcami

 

Prezydent odniósł się również do otwarcia salonów fryzjerskich. - Wielu ludzi z uśmiechem pisało, że ich marzeniem jest udać się do fryzjera. Wiem, że to jest taka drobna sprawa, ale są setki tysięcy ludzi, którzy żyli z tej działalności i utrzymują z niej swoje rodziny. To jest dla nich bardzo ważne - mówił Duda.

 

- Wielu ludzi zadawało sobie pytanie, czy będzie obok tego (wsparcia w ramach tarczy antykryzysowej - red.) wypłacany program 500 plus, czy będą wypłacane świadczenia dla seniorów, emerytury, renty. Były, są i będą wypłacane, dlatego, że to także uważamy dziś za fundament funkcjonowania naszego państwa" - zapewnił.

 

- Państwo musi się opierać na pewności społecznej, na pewności jego funkcjonowania, bo bez tego popadlibyśmy w kryzys poprzez spadek nastrojów społecznych - dodał.

 

"Jedne z najlepszych programów na świecie"

 

- Mam nadzieję, że po tych praktycznie 3 miesiącach pandemii jesteśmy w odrobinę lepszych nastrojach - zwrócił się do przedsiębiorców premier Mateusz Morawiecki, podkreślając, że na początku marca, przedsiębiorcy zastanawiali się, czy ich biznes przetrwa.

 

- Teraz to pytanie jest inne. "Kiedy wrócimy na ścieżkę rozwoju?", "kiedy wrócimy do względnej normalności?". Stało się tak dzięki temu, że wspólnie zadziałaliśmy wspólnie bardzo szybko. Wiemy, że ten kryzys ma w sobie charakter wyjątkowy - działa poprzez kanał popytowy, podażowy, płynnościowy, zabiera tlen przedsiębiorcom - mówił premier.

 

- Zyski rosną powoli, ale straty pojawiają się gwałtownie i dlatego zadziałaliśmy błyskawicznie. Decyzje radykalne trzeba było podejmować w minutach i godzinach. Przed nami jeszcze na pewno kilka bardzo trudnych miesięcy - zapewnił premier.

 

 

Morawiecki poinformował, że jest po spotkaniu z przedstawicielami państw Grupy Wyszehradzkiej i kanclerz Angelą Merkel. - Nasze programy są uznawane za jednych z najlepszych na świecie. Chronią miejsca pracy, ale chronią też przedsiębiorców i wasz model biznesowy, wasze maszyny, sprzęty, waszych pracowników - mówił premier.

 

- Polskim przedsiębiorcom i państwu polskiemu udało się pomóc gospodarce, przechować nie tylko miejsca pracy - to fundament, to najważniejsze, ale także moce produkcyjne, zdolności wytwórcze tak, że Polska w tym nowym podziale ról, nowym podziale w ramach globalnych łańcuchów produkcji, dostaw, może zająć miejsce nawet lepsze niż miała przed kryzysem - zapewnił szef rządu.

 

 

Ponad 37 mld złotych wsparcia

 

PFR poinformował w poniedziałek, że w ramach Tarczy Finansowej przedsiębiorcy otrzymali 28,5 mln złotych subwencji. Do mikrofirm trafiło 8 mld zł, a do małych i średnich przedsiębiorstw - blisko 21 mld zł.

Na konferencji prasowej Paweł Borys poinformował, że w ciągu dwóch i pół tygodnia wypłacono wsparcie w wysokości 30 mld zł, otrzymało je 145 tys. firm, a w poniedziałek uzyskało je 20 tys. przedsiębiorstw.

 

Z kolei ministerstwo rozwoju przekazało, że łączna wartość wsparcia przyznanego z tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej wynosi 37,08 mld złotych. Na kwotę składają się m.in. pożyczki dla mikroprzedsiębiorców (3,34 mld złotych), środki przekazane na ochronę miejsc pracy (3,22 mld zł) i świadczenia postojowe (1,25 mld zł).

 

 

Tarcza Finansowa to program Polskiego Funduszu Rozwoju, mający na celu wsparcie przedsiębiorców, których działalności ucierpiały na skutek sytuacji gospodarczej związanej z pandemią COVID-19. Warunkiem zgłoszenia się do programu jest odnotowanie spadku przychodów ze sprzedaży o co najmniej 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego w porównaniu do miesiąca poprzedniego, bądź analogicznego miesiąca roku ubiegłego. Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł.

bas/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie