Czabański: nie widzę żadnych powodów do odwołania prezes Polskiego Radia

Polska
Czabański: nie widzę żadnych powodów do odwołania prezes Polskiego Radia
Archiwum Polsat News
Przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański

Zdecydowanie nie widzę żadnych powodów, by głosować za odwołaniem prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej - powiedział we wtorek w przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański.

- Ja się bardzo cieszę, że politycy upominają się o wolność słowa, bo sam się o nią upominam od lat – powiedział we wtorek w RMF FM szef Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański, pytany o reakcje polityków na sytuację w radiowej Trójce. - Wszyscy troszczymy się o wolność słowa w mediach publicznych – dodał.

 

"Należy to ukrócić"

 

Pytany, czy zagłosuje za odwołaniem prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej, Czabański powiedział: "Nie, zdecydowanie nie, gdyż nie widzę żadnych powodów, żeby to robić".

 

ZOBACZ: "Nie podpisujemy się pod tymi działaniami". Patryk Jaki o radiowej Trójce

 

- Jeżeli mówimy o cenzurze - to został w wyniku tych machinacji z liczeniem głosów na Listę Przebojów Trójki ocenzurowany głos słuchaczy. To jest jedyny element, który świadczyłby o cenzurze - ocenił szef RMN.

 

Zwrócił uwagę, że z informacji, które posiada, "wynika, że po prostu zostało ujawnione szalbierstwo w liczeniu głosów". - W każdym razie błędy - nazwijmy to ostrożnie - powiedział, dodając, że "należy to ukrócić i tyle".

 

Wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia

 

Przewodniczący RMN przypomniał, że władze Polskiego Radia przedstawiły w poniedziałek wstępny raport dotyczący piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego.

 

Czabański odniósł się także do żądania Pawła Kukiza, który zwrócił się do przedstawiciela Kukiz'15 w RMN Grzegorza Podżornego o skierowanie wniosku o natychmiastowe odwołanie prezes Polskiego Radia "za tolerowanie skandalicznego cenzurowania piosenki Kazika" - jak napisano w komunikacie Koalicji Polskiej.

 

ZOBACZ: Lista Trójki wróciła z piosenką Kazika na 4. miejscu. Znowu można głosować

 

- Każdy członek RMN ma prawo składać wnioski - podkreślił szef RMN, dodając, iż Podżorny dopiero "zapowiedział uzasadnienie tego wniosku w przyszłości".

 

Zdaniem Czabańskiego Polskie Radio nie prowadzi "żadnej wojny z artystami". - Ja nie rozumiem, dlaczego artyści obrażają się na to, że coś będzie uczciwe - mówił.

 

Zablokowana strona

 

Podczas piątkowego notowania Listy Przebojów programu Trzeciego pierwsze miejsce zajęła piosenka Kazika "Twój ból jest mniejszy niż mój", nawiązująca do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego 10 kwietnia na Powązkach, w czasie gdy cmentarz był zamknięty z powodu epidemii koronawirusa.

 

Kierownictwo programu zablokowało stronę, gdzie publikowane są wyniki LP3, a głosowanie zostało unieważnione. Dyrektor programu Trzeciego Tomasz Kowalczewski podał, że podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy. Taką opinię przedstawiła też prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, oświadczając, że unieważnienie piątkowej Listy Przebojów Trójki nie ma nic wspólnego z cenzurą.

 

ZOBACZ: "Stało się za dużo. Dość". Protesty dziennikarzy Trójki i wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia

 

W niedzielę Kowalczewski przekazał, że w radiu prowadzone są "intensywne prace nad wyjaśnieniem nieprawidłowego głosowania". Według niego, z ustaleń informatyków wynika iż to "prowadzący tego dnia audycję zdecydował o przestawieniu piosenki" Kazika na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

 

Dyrekcja Trójki zapowiedziała w poniedziałek zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji.

 

Protest dziennikarzy

 

Z Trójki odszedł prowadzący listę od 1982 r. Marek Niedźwiecki - jak napisał - "w związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat". Ze stacją pożegnali się także Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Zakończenie współpracy z Trójką zapowiedzieli też artyści, m.in. Tomasz Organek, Muniek Staszczyk, Daria Zawiałow. Z kolei Dawid Podsiadło nie chce, aby Trójka grała jego utwory, podobnie jak wytwórnia Mystic, która wydaje w Polsce m.in. Deep Purple i Nicka Cave'a.

 

Obecni i byli dziennikarze i pracownicy radiowej "Trójki" w niedzielę po południu zebrali się na proteście przy siedzibie swojej stacji udzielając wsparcia m.in. Niedźwieckiemu. Protest opublikowali również w mediach społecznościowych.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie