"Stało się za dużo. Dość". Protesty dziennikarzy Trójki i wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia

Kultura
"Stało się za dużo. Dość". Protesty dziennikarzy Trójki i wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia
Facebook/ Ernest Zozuń
Dziennikarze Trójki protestują przeciwko cenzurze piosenki Kazika Staszewskiego i zmianom w stacji

Przedstawiciel Kukiz’15 w Radzie Mediów Narodowych złożył wniosek o natychmiastowe odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej. Z kolei dziennikarze rozgłośni protestują w sieci. "Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków" - piszą w mediach społecznościowych, używając hasztagu #muremzatrójką.

Od piątku w polskich mediach toczy się dyskusja na temat ocenzurowania przez władze radiowej Trójki piosenki Kazika Staszewskiego. Utwór "Twój ból jest lepszy niż mój" nawiązuje do wizyty prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który 10 kwietnia był na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa.

 

ZOBACZ: Piosenka Kazika wygrała listę Trójki, notowanie zniknęło. Jest komentarz radia

 

Piosenka Kazika znalazła się na pierwszym miejscu cotygodniowej Listy Przebojów Trójki w miniony piątek, ale informacja o tym została usunięta ze strony listy. Dyrektor i redaktor naczelny stacji Tomasz Kowalczewski opublikował komunikat, w którym wyjaśnił, że podczas głosowania miało dojść do złamania regulaminu i manipulacji przy liczeniu głosów.

 

Sytuacja ta spowodowała, że z rozgłośnią pożegnali się jej wieloletni dziennikarze Marek Niedźwiecki i Hirek Wrona. Zawieszony z kolei został Bartosz Gil. Niedźwiecki, w zamieszczonym oświadczeniu, zaznaczył, że odejście to efekt zarzucenia mu oszustwa. 

 

Wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia

 

Poseł Kukiz'15 Stanisław Tyszka poinformował w niedzielę o złożeniu wniosku o odwołanie prezes Polskiego Radia Agnieszki Kamińskiej.

 

"Na prośbę Pawła Kukiza przedstawiciel Kukiz'15 w Radzie Mediów Narodowych, Grzegorz Podżorny, złoży wniosek o natychmiastowe odwołanie prezes Polskiego Radia za tolerowanie skandalicznego cenzurowania piosenki Kazika i o rozpisanie otwartego konkursu na to stanowisko" - podał na Twitterze.

 

 

"Stało się za dużo. Dość!"

 

Dziennikarze pracujący obecnie w Trójce także postanowili zareagować. W mediach społecznościowych opublikowali oświadczenie oznaczone hasztagiem #muremzatrójką.

 

ZOBACZ: Hirek Wrona odchodzi z radiowej Trójki

 

"Szanowni Państwo, przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem" - czytamy.

 

 

W akcję protestacyjną zaangażowali się m.in.: Piotr Stelmach, Katarzyna Stoparczyk, Katarzyna Borowiecka, Katarzyna Pruchnicka, Agnieszka Szydłowska, Michał Margański, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Agnieszka Furtak-Bilnik czy Edyta Kocemba. 

 

Pracownicy PR3 zebrali się w niedzielę przy alei Radiowej Trójki, tuż obok siedziby rozgłośni. W maseczkach, przy zachowaniu odpowiedniej odległości, pokazali, że jednoczą się w tych trudnych dla nich czasach.

 

 

Fala rezygnacji

 

Tylko od początku roku z Trójki odeszło kilkunastu dziennikarzy i twórców. Z rozgłośnią pożegnali się m.in.: Wojciech Mann, Wojciech i Bartosz Waglewscy, Jan Chojnacki, Gaba Kulka, Jan Młynarski, Dariusz Bugalski, Paweł Drozd, Marcin Kydryński czy Anna Gacek.

Aleksandra Cieślik/hlk/ polsatnews.pl, press.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie