"Polityczna dewastacja radia". Artyści solidaryzują się z Kazikiem

Polska
"Polityczna dewastacja radia". Artyści solidaryzują się z Kazikiem
YouTube/S.P. RECORDS
Kazik - "Twój ból jest lepszy niż mój"

"Protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju" - ogłosił lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk. On i wielu innych artystów przyłączyło się do bojkotu radiowej Trójki po tym, jak z listy przebojów usunięto utwór Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój".

Sprawa prawa dotyczy zamieszaniem wokół piosenki Kazika Staszewskiego - "Twój ból jest lepszy niż mój". Utwór nawiązuje do wizyty 10 kwietnia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (pomimo zamknięcia nekropolii dla odwiedzających groby z powodu epidemii koronawirusa). Piosenka ta w piątek znalazła się na pierwszym miejscu cotygodniowej Listy Przebojów Trójki, ale informacja o tym - jak podały media - została zdjęta ze strony listy.

 

"Podczas głosowania został złamany regulamin i do głosowania wprowadzono piosenkę spoza listy" - brzmi oświadczenie władz radia.

 

W wyniku tego zajścia z pracy w radiu zrezygnowało wielu dziennikarzy, w tym m.in. Marek Niedźwiecki.

 

ZOBACZ: "Stało się za dużo. Dość". Protesty dziennikarzy Trójki i wniosek o odwołanie prezes Polskiego Radia

 

#gdziejestkazik

 

W odpowiedzi na sytuację w Trójce polscy artyści wyrazili swoją solidarność zarówno z Markiem Niedźwieckim, jak i z Kazikiem, dodając w mediach społecznościowych wpisy opatrzone hasztagami #gdziejestkazik i #muremzakazikiem. Część z nich zapowiedziała bojkot radiowej Trójki.

 

"Jeżeli na dzisiejszej antenie PR3, polityka jest ważniejsza niż muzyka, jeżeli piosenka powoduje powrót najgorszych komunistycznych praktyk, które znam tylko z książek i opowieści, to myślę że moje utwory też nie powinny być grane na tej antenie dopóki twórcza wolność słowa nie wróci na fale Trójki" - napisał Dawid Podsiadło.

 

"Radiowa Trójka jest dla mnie teraz jak ten kurort po sezonie.. Niech nasze piosenki zabrzmią w niej, dopiero gdy znów przyjdzie lat" - napisała z kolei Katarzyna Nosowska.

 

"Buntuje się przeciwko ograniczeniom wolności słowa i wolności artystycznej. Niestety przez jakiś czas nie będę udzielała się na antenie radiowej Trójki. Nie godzę się na polityczną dewastację radia. Czekam aż Trójka wróci. Wszyscy na to czekamy!" - przekazała Daria Zawiałow.

 

"Oczywiście zaraz się okaże, że to samowola prezesa Trójki, nie ma żadnej cenzury a wybory się już odbyły, tylko nie zauważyliśmy. Car jest świetny, tylko urzędnicy źli" - napisał Krzysztof Zalewski.

 

 

ZOBACZ: "Nie podpisujemy się pod tymi działaniami". Patryk Jaki o radiowej Trójce

 

"Protestuję przeciwko praktykom przypominającym mi najgorsze czasy komunizmu, które doskonale pamiętam jako artysta i obywatel tego kraju. Dlatego też proszę o nieprezentowanie moich utworów na antenie Polskiego Radia do odwołania" - ogłosił lider zespołu T.Love Muniek Staszczyk.

 

"Trójka była naszym domem od samego początku istnienia zespołu, dzięki niej mogliśmy przeżyć wiele wzruszeń i radości. Niegdyś gwarant jakości i wolności artystycznej, dziś, na naszych oczach staje się symbolem dewastacyjnej polityki obecnych władz Polskiego Radia" - napisał Organek, który poinformował także o zawieszeniu współpracy z radiem "na czas nieokreślony".

 

"Nie chcę być częścią radia które odbiera wolność i stawia ograniczenia" - przekazał z kolei Artur Rojek.

 

"Czuje się nie za dobrze. Pan Marek poza Trójką, nawet jeśli ta Trójka była już inna, to coś bardzo okrutnego. Nie umiem opisać tego uczucia w inny sposób, niż to, że jest ono okrutne" - napisał Igor Herbut, wokalista zespołu LemON.

 

 
 
 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Nigdy za bardzo nie rozumiałem, czemu nie gra mnie Trójka. Pamietam przy pierwszej płycie - gdy w propozycjach do LP3 pojawiło się na chwile Litaj Ptaszko, poczułem tę ogromną nadzieję, że ta antena mnie polubi. Tak się jednak nie stało. Czy to dlatego, że wyszedłem z programu telewizyjnego, czy to dlatego że moja pierwsza płyta była elektrokardiogramem emocji dwudziestolatka, który w ciągu kilku miesięcy z biednego chłopaka, który po wykładach na studiach jazzowych sprzedaje dekodery i mieszka na najbardziej obskurnej stancji jaką widział świat, nagle stał się popularny. Popełniłem wiele muzycznych niezręczności ale kocham jak dzieci wszystkie moje płyty. Pamietam jak przy Nice dyrektor ogromnej stacji komercyjnej powiedział: dla nas to zbyt poetyckie, idealne do trójki, bo Ty jesteś trójkowy. Okazało się, że nie jestem. Przez długie lata, a ludzie, po prostu fani muzyki tak pokochali Napraw i Nice, ze jednak stacje komercyjne zaczęły je grać. I tak właśnie stałem się komercyjnym artystą. Chłopak, który na przekór wszystkiemu wygrywa program w Polsacie własnymi utworami po Łemkowsku - nagle okazuje się, że jest popowy, czyli popularny. Później marzyłem, że Trójka zacznie nas grać przy Scarlett. Znowu: nie chciały tego grać stacje komercyjne (nie winię ich, gdzież to jest komercyjne:) , wiec może Trójka. No ale też nie. Później była Etiuda Zimowa. Nasze jazzujące interpretacje etnicznych utworów... Szczedryk zagraliśmy tak, że sam mam ciarki, a przecież to nie wypada mieć ciarki przy swoim utworze. Zastanawiałem się, dlaczego mogą lecieć inne świąteczne utwory a „Do świąt” nie. Następnie był album „Tu”, o którym Pan Marek napisał, ze słucha od kilku godzin i wgniótł go w fotel. Ale i z Tu się nie udalo, nic nigdy nie trafiło na playlistę. Gdy kilkadziesiąt tysięcy ludzi pogowalo pod scena na Woodstoku przy Full Moon, już się z tym pogodziłem. Byłem ciekaw jak będzie z moim solo. Wiem jak dobry jest to album. Jest to kawał dobrej muzyki. Starałem się jednak nie napalać... I gdy w lutym usłyszałem od mojej wytwórni, że dostałem propozycje od Piotra Metza zagrania premierowego koncertu w Osieckiej, poczułem, że t (dalsza cześć w komentarzu)

Post udostępniony przez Igor Herbut (@aigorek)

 

 

zdr/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie