Ministerstwo zdrowia podaje nowe liczby. Nowy stan zakażonych i zmarłych na koronawirusa

Polska
Ministerstwo zdrowia podaje nowe liczby. Nowy stan zakażonych i zmarłych na koronawirusa
PAP/Leszek Szymański
Na zdjęciu: personel w laboratorium badającym próbki na Covid-19 w szpitalu Wojskowego Instytutu Medycznego na ul. Szaserów w Warszawie.

"Mamy 137 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało w niedzielę przed południem Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych wzrosła w Polsce do 18 tys. 394. Resort podał, że nie żyją kolejne 4 osoby. Jak dotąd w Polsce z powodu zakażenia wirusem Covid-19 zmarło łącznie 919 pacjentów.

Nowe dane ministerstwa zdrowia wskazują, że liczba zakażeń dziennie nie spada poniżej 100. Według ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego jest to warunek, aby wprowadzić złagodzenie przepisów dotyczących używania maseczek w przestrzeni publicznej.

 

137 nowych zakażeń, 4 osoby zmarły

 

"Mamy 137 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (92), wielkopolskiego (25), opolskiego (8), dolnośląskiego (4), małopolskiego (3), pomorskiego (2), zachodniopomorskiego (1), lubelskiego (1) i podlaskiego (1)" - podało Ministerstwo Zdrowia.

 

Ponad 18 tys. chorych na koronawirusa

 

Liczba zakażonych koronawirusem wynosi obecnie 18 tys. 394.

 

 

Zmarły kolejne 4 osoby zakażone

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 4 osób zakażonych koronawirusem" - podał resort w niedzielę przed południem. Z informacji tej wynika, że zmarli, to 85-letnia kobieta z Poznania, 80-letni mężczyzna z Raciborza, 90-letnia kobieta z Krakowa i 78-letni mężczyzna ze Zgierza.

 

"Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - podał resort.

 

 

Wyzdrowiało prawie 7,5 tys. chorych

 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także w niedzielę, że według stanu na sobotę 16 maja w szpitalach przebywało 2459 chorych na koronawirusa. Kwarantanną objęte były 84 tys. 542 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym - 18 tys. 195.

 

Jednocześnie resort podał, że liczba osób zakażonych wirusem Covid-19, które wyzdrowiały, wzrosła do 7451. 

 

 

 

Nowe zasady: więcej wiernych w kościołach

 

Decyzją rządu od niedzieli 17 maja w mszach będzie mogło brać udział więcej wiernych. Teraz na jedną osobę ma przypadać nie 15 metrów kwadratowych, jak do tej pory, lecz - 10. Decyzja jest związana z rocznicą urodzin św. Jana Pawła II, który w poniedziałek 18 maja skończyłby 100 lat.

 

W środę na konferencji prasowej rząd poinformował o terminach III etapu odmrażania gospodarki, które obejmą m.in. salony fryzjerskie, gastronomię i szkoły. Zmieni się również limit wiernych, którzy będą mogli brać udział w nabożeństwach. - Kościoły cały czas są bardzo dalekie od wypełnienia, tak jak to było wcześniej, przed pandemią - argumentował premier Mateusz Morawiecki.

 

ZOBACZ: Ile osób może przyjść na mszę? Od dziś nowe zasady

 

- Na setne urodziny naszego wielkiego rodaka Jana Pawła II, który zmienił losy świata, zmienił losy Polski, od najbliżej niedzieli chcemy, żeby to była jedna osoba na 10 metrów (kwadratowych) w całej powierzchni kościoła, kaplicy, w której odbywa się nabożeństwo i myślę, że dzięki temu więcej wiernych będzie mogło uczestniczyć w mszach świętych, nabożeństwach - tłumaczył szef rządu. Wcześniej obowiązujący limit w kościołach to jedna osoba na 15 m2.

 

Od marca Polska pod kwarantanną

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Kolejne ofiary koronawirusa w Polsce. Wśród nich 18-latka

 

Minister zdrowia Łukasz Szumowski twierdzi, że w naszym kraju służbom epidemiologicznym udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirusa. Dlatego rząd znacznie złagodził obostrzenia, które obowiązywały w przestrzeni publicznej. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Od 18 maja w nowym rygorze sanitarnym będą mogły funkcjonować zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz restauracje i bary. Częściowy powrót dzieci do szkół zaplanowano od 25 maja.

 

Śmiertelne zapalenie płuc z Chin

 

Zakażenie, w którego przebiegu pojawia się u części chorych ciężkie zapalenie płuc, zwane COVID-19, pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła 11 marca w związku z tempem wzrostu liczby zakażeń nowym wirusem stan pandemii.

 

ZOBACZ: Premier o koronawirusie na Śląsku: Sytuacja jest opanowana i pod kontrolą. Górnicy wrócą do pracy

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie