Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Polska
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Olafur Steinar Gestsson
Liczba zakażonych na świecie przekroczyła 4,7 mln osób

O 1237 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych. Łączna liczba zgonów w tym kraju to 88 730. Tymczasem w Chinach w ciągu ostatniej doby odnotowano pięć przypadków zakażenia. Sprawdź naszą relację "minuta po minucie".

Zapis relacji
Relacja zakończona

Podczas ostatniej doby na Covid-19 w Portugalii zmarło 15 osób. W sumie zanotowano już 1218 zgonów spowodowanych tą chorobą – poinformowało w niedzielę ministerstwo zdrowia tego kraju, odnotowując rekordowy wzrost liczby ozdrowieńców w bilansie dobowym.

"Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z Covid-19 zawiodła" - cytuje w niedzielę oświadczenie prezydenta Chile Sebastiana Pinery na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu chilijski dziennik "La Tercera". Pinera zwołał posiedzenie, ponieważ na początku tygodnia koronowirus zaatakował 19-milionowy kraj Ameryki Południowej z nową siłą. Do soboty włącznie w Chile potwierdzono zakażenie koronowirusem u 41428 osób, z czego zmarło 421 chorych.

O 170 zwiększyła się w ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii liczba zmarłych na Covid-19, wskutek czego łączna liczba ofiar śmiertelnych w tym kraju wzrosła do 34636 - poinformował w niedzielę po południu brytyjski minister biznesu Alok Sharma.

145 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała w niedzielę Obrona Cywilna w codziennym komunikacie. Tym samym bilans wzrósł do 31 908. Liczba osób obecnie zakażonych spadła poniżej 70 tysięcy.

25 nowych ognisk koronawirusa zidentyfikowano we Francji od poniedziałku, tj. od końca narodowej izolacji -poinformował minister zdrowia Olivier Veran w wywiadzie dla gazety "Le Journal du Dimanche".

Najwięcej ognisk zarejestrowano w regionach: stołecznym Ile de France, Owernia-Rodan-Alpy, w Oksytanii oraz Kraju Loary.

Przebywająca w szpitalu monoprofilowym w Kędzierzynie-Koźlu 103-latka, u której stwierdzono obecność koronawirusa, została uznana za ozdrowieńca. Jak potwierdził dyrektor szpitala Jarosław Kończyło, w niedzielę dotarł drugi negatywny wynik testu.

- Nasza dotychczasowa strategia selektywnej kwarantanny w walce z Covid-19 zawiodła - cytuje w niedzielę oświadczenie prezydenta Chile Sebastiana Pinery na nadzwyczajnym posiedzeniu rządu chilijski dziennik "La Tercera".

Z powodu koronawirusa potwierdzonego u jednego z pracowników od poniedziałku będzie zamknięty urząd marszałkowski w Białymstoku – poinformowała w niedzielę w komunikacie rzeczniczka marszałka województwa podlaskiego Izabela Smaczna-Jórczykowska.

Do odwołania będą zamknięte budynki urzędu w różnych lokalizacjach: główny – przy ul. Wyszyńskiego oraz przy ul. Poleskiej i Św. Rocha.

Rosja złagodziła przepisy dotyczące przekraczania jej granic, co ma pomóc w zaplanowanym na czerwiec restarcie sportowej rywalizacji w tym kraju. Zawodnicy i trenerzy mający umowy z tamtejszymi klubami mogą już do nich przybywać.

Przekraczający granicę będą jednak musieli się poddać 14-dniowej kwarantannie.

Brytyjski premier Boris Johnson przyznał w niedzielę, że ludzie mogą być sfrustrowani złożonością nowych wytycznych wprowadzanych w czasie znoszenia restrykcji związanych z epidemią koronawirusa. Zapowiedział też, że chciałby od lipca powrotu do - jak to ujął - "prawie normalności".

 

W ciągu doby wykonano ponad 18,8 tys. testów na koronawirusa.

Do 2 tys. 244 wzrosła liczba pracowników kopalń, u których badania potwierdziły zakażenie koronawirusem – wynika z informacji zebranych w spółkach węglowych. To 1 tys. 268 pracowników Polskiej Grupy Górniczej, 497 z Jastrzębskiej Spółki Węglowej i 479 z kopalni Bobrek.

W poniedziałek wznowią działalność miejskie żłobki i przedszkola administrowane przez samorząd Olsztyna. Każda placówka wprowadziła szereg obostrzeń epidemicznych, w pierwszej kolejności będą przyjmowane m.in. dzieci pracowników służby zdrowia.

Koleje Mazowieckie (KM) przywracają od poniedziałku 49 pociągów, które zostały wcześniej zawieszone z powodu pandemii - wynika z informacji mazowieckiego przewoźnika.

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 137 osób, zmarło czterech chorych – podało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Łącznie zanotowano dotychczas 18 394 przypadki zakażenia, zmarło 919 osób.

 

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła w niedzielę 281 752, po wykryciu 9 709 nowych przypadków w ciągu ostatniej doby. Covid-19 stał się przyczyną zgonu 97 kolejnych osób i liczba ofiar śmiertelnych podniosła się do 2631.

Liczba zakażonych koronawirusem w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach przekroczyła w niedzielę 500 tysięcy. W regionie tym zmarło ponad 28,4 tys. osób zainfekowanych SARS-CoV-2 - wynika z oficjalnych danych poszczególnych państw, które w swoim zestawianiu ujmuje agencja AFP.

U pacjentów i pensjonariuszy, a także u osób tworzących zespół wsparcia, który przejął opiekę nad podopiecznymi prywatnego ośrodka opieki w Czernichowie, testy na obecność w ich organizmie koronawirusa dały wynik ujemny – podali w niedzielę beskidzcy goprowcy, którzy współtworzyli zespół wsparcia.

Wyzdrowiało 7451 osób zakażonych koronawirusem - poinformował resort zdrowia.

 

 

Pracownicy sprzątający nowojorskie metro skarżą się, że m.in. z powodu brudnych mioteł i ścierek nie czyszczą wagonów, ale w istocie rozprowadzają brud. Narzekają też na brak środków ochrony osobistej.

W sobotę skontrolowano 46,8 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 41 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

Rosjanie podczas samoizolacji najczęściej zajmują się sprawami domowymi, oglądają seriale i spędzają czas z rodziną - wynika z badań firmy Telecom Daily. 49 proc. poświęca swój czas na sen. Dokładnie tyle samo - po 32 proc. - przeznacza go na sport i alkohol.

Dziś w walkę z koronawirusem zaangażowanych będzie 8024 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1533 jednostek sprzętu - poinformował szef MON.

W ciągu ostatniej doby w Niemczech stwierdzono 583 nowe przypadki zakażenia koronawirusem - podał w niedzielę Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Tym samym liczba zakażonych od początku epidemii w RFN wzrosła do 174 355. Zmarły też kolejne 33 zakażone osoby.

Liczba ofiar śmiertelnych Covid-19 w Meksyku przekroczyła 5 tysięcy - poinformowały w sobotę wieczorem czasu miejscowego władze tego kraju. Łącznie w Meksyku potwierdzono ponad 47 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem.

Władze Nepalu potwierdziły w sobotę pierwszy tym kraju zgon z powodu koronawirusa. Ofiarą jest 29-letnia kobieta, która niedawno została matką.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono pięć nowych zakażeń koronawirusem - podała w niedzielę rano państwowa komisja zdrowia. Dzień wcześniej takich przypadków było osiem.

O 1237 wzrósł w ciągu ostatniej doby bilans ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa w Stanach Zjednoczonych; łączna liczba zgonów w tym kraju to 88 730 - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore.

Od początku marca do końca kwietnia Nowy Jork opuściło z powodu Covid-19 około 420 tysięcy osób, głównie zamożnych - poinformował dziennik "New York Times".

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie