Nowe przypadki koronawirusa. Większość z jednego województwa

Polska
Nowe przypadki koronawirusa. Większość z jednego województwa
PAP/Darek Delmanowicz
W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca

Mamy 180 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje też 8 kolejnych osób. Najwięcej zakażeń znowu odnotowano w woj. śląskim.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2648 pacjentów, a wyzdrowiało 6410 osób. Resort podał też, że objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest obecnie 18009 osób, a kwarantanną - 96 tys. 62 osoby.

 

Trudna sytuacja na Śląsku

 

Po raz kolejny Ministerstwo Zdrowia poinformowało o największej liczbie nowych przypadków w woj. śląskim. 

 

"Mamy 180 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (113), dolnośląskiego (32), wielkopolskiego (11), świętokrzyskiego (9), zachodniopomorskiego (5), warmińsko-mazurskiego (3), małopolskiego (3), lubelskiego (2) i opolskiego (2) - podał resort.

 

"Z przykrością informujemy o śmierci 8 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 69-K Zgierz, 54-K Konin, 62-K Wrocław (mieszkanka woj. wielkopolskiego), 76-K Toruń, 73-K Wrocław (mieszkanka woj. opolskiego), 69-K i 58-K Bydgoszcz, 94-K Grudziądz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące" - dodano.

 

 

"W związku z przekazanym przez WSSE Katowice raportem dotyczącym 39 błędnie zaraportowanych pozytywnych przypadków z dnia 12 maja, odejmujemy je ze statystyk" - poinformował resort. 

 

ZOBACZ: Największa dobowa liczba zakażeń od początku epidemii

 

Od początku pandemii łącznie odnotowano 17062 przypadki zakażenia i 847 zgonów.

 

We wtorek spośród 595 potwierdzonych przypadków koronawirusa w Polsce aż 492 odnotowano w woj. śląskim.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Województwa będą "odmrażane" w różnym tempie? Minister zdrowia komentuje

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: "Zakupione maseczki nie spełniają norm. Zażądaliśmy wymiany"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie