Koronawirus w Polsce. Niemal wszystkie nowe przypadki na Śląsku

Polska
Koronawirus w Polsce. Niemal wszystkie nowe przypadki na Śląsku
PAP/Tytus Żmijewski

Mamy 235 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem - poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Nie żyje też 16 kolejnych osób. Najwięcej zakażeń po raz kolejny odnotowano w woj. śląskim.

Z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2571 pacjentów; objętych kwarantanną jest 96 tys. 211 osób, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym 17 tys. 771. Wyzdrowiało 6131 – poinformowało we wtorek rano Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory w Polsce potwierdzono 16 561 przypadków zakażenia kornawirusem. 827 osób zmarło.

 

Ponad 200 przypadków na Śląsku

 

Mamy 235 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (204), dolnośląskiego (7), wielkopolskiego (6), pomorskiego (4), lubelskiego (3), zachodniopomorskiego (3), świętokrzyskiego (3), warmińsko-mazurskiego (2), opolskiego (2), małopolskiego (1) - podało ministerstwo. 

 

Z przykrością informujemy o śmierci 16 osób zakażonych koronawirusem (wiek-płeć, miejsce zgonu): 92-K, 90-K Wolica, 96-K, 90-K, 93-K Poznań, 74-K Starachowice, 67-K, 68-M Tarnowskie Góry, 82-K Racibórz, 71-M, 76-K Tychy, 51-K, 98-K Grudziądz, 93-K, 87-K, 79-K Zgierz. Wszystkie osoby miały choroby współistniejące - dodał resort. 

 

 

Ministerstwo Aktywów Państwowych poinformowało, że wicepremier Jacek Sasin weźmie dziś udział w posiedzeniu sztabu kryzysowego w Katowicach w związku z sytuacją epidemiologiczną na Śląsku.

 

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek Covid-19 potwierdzono oficjalnie 4 marca. Od 21 marca obowiązuje w całym kraju stan epidemii ogłoszony przez ministra zdrowia. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Województwa będą "odmrażane" w różnym tempie? Minister zdrowia komentuje

 

Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać poziomą transmisję koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in. liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych. Zlikwidowano godziny dla seniorów w sklepach i urzędach, otwarte zostały centra handlowe.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

ZOBACZ: "Zakupione maseczki nie spełniają norm. Zażądaliśmy wymiany"

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/pgo/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie