Wzrost liczby zakażonych koronawirusem, kolejne zgony. Znamy najnowsze dane

Polska
Wzrost liczby zakażonych koronawirusem, kolejne zgony. Znamy najnowsze dane
PAP/Tytus Żmijewski
Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza w Bydgoszczy

Mamy 170 nowych i potwierdzonych przypadki zakażenia koronawirusem. Z przykrością informujemy o śmierci 6 osób zakażonych Covid-19 - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. W sumie w Polsce zakażenie koronawirusem potwierdzono u 15 821 osób. Wyzdrowiało 5698 chorych, a 791 osób zmarło.

Nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem dotyczą województw: dolnośląskiego (76), śląskiego (63), opolskiego (10), świętokrzyskiego (4), pomorskiego (3), zachodniopomorskiego (3), małopolskiego (2), lubelskiego (2), kujawsko-pomorskiego (2), warmińsko-mazurskiego (2), podkarpackiego (1), wielkopolskiego (1) i podlaskiego (1).

 

Jednocześnie resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnych 6 osób zakażonych koronawirusem. Zmarli to: 73-letnia kobieta w Raciborzu, 92-letnia kobieta w Poznaniu, 71-letni mężczyzna w Krakowie, 65-letni mężczyzna w Łańcucie, 58-letnia kobieta w Starachowicach oraz 77-letnia kobieta w Tychach. MZ podało, że wszyscy mieli choroby współistniejące.

 

W związku z koronawirusem hospitalizowanych jest obecnie ponad 2,6 tys. osób, kwarantanną objętych jest ponad 100 tys. osób, a nadzorem epidemiologicznym ponad 17 tys. – poinformowało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Do tej pory wyzdrowiało prawie 5,7 tys. osób.

 

ZOBACZ: 200 000 testów na koronawirusa podarowane Polakom przez Zygmunta Solorza i Grupę Polsat

 

Resort zdrowia przekazał, że z powodu koronawirusa hospitalizowanych jest 2658 pacjentów. Ponadto 100 784 osób jest objętych kwarantanną, a 17 225 - nadzorem sanitarno-epidemiologicznym.

 

Ministerstwo poinformowało, że wyzdrowiało 5698 osób.

 

Luzowanie ograniczeń

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostały m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wrócili także fizjoterapeuci, których gabinety zostały otwarte. Otwarte zostały także biblioteki. Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli - pracę wznowiło ponad 1600 z 22 tys. placówek.

 

ZOBACZ: "Lato nie sprawi, że to minie". Zaskakujące wyniki badań

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Szpitale i laboratoria walczą o szczepionką na koronawirusa. Cyberprzestępcy nie oszczędzą nikogo

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

luq/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie