Tam udało się zorganizować wybory. Zagłosować może niemal 2 tys. osób

Polska
Tam udało się zorganizować wybory. Zagłosować może niemal 2 tys. osób
Wikimedia Commons/A&P BS
Centrum wielkopolskiego Obrzycka, w którym 10 maja trwają wybory

Bez zakłóceń rozpoczęło się niedzielne głosowanie w drugiej turze wyborów burmistrza wielkopolskiego Obrzycka. Ze względu na epidemię koronawirusa w lokalu wyborczym obowiązują szczególne zasady bezpieczeństwa. Jedną z nich jest ograniczenie liczby osób oddających jednocześnie głos. - Nikt nie miał zastrzeżeń, nawet ci, którzy mieli wcześniej jakieś obawy - mówił szef jednej z komisji wyborczych.

Dotychczasowy burmistrz Obrzycka Maciej Bieniek zrzekł się mandatu i w styczniu objął stanowisko wicewojewody wielkopolskiego. W głosowaniu przeprowadzonym 26 kwietnia żaden z ośmiorga kandydatów ubiegających się o funkcję burmistrza Obrzycka nie uzyskał wymaganej do zwycięstwa liczby głosów.

 

W niedzielę mieszkańcy wybiorą nowego włodarza miasta spośród dwóch kandydatów, którzy zdobyli najwięcej głosów w pierwszej turze.

 

"Głosowanie powoli się rozkręca"

 

Przewodniczący obwodowej komisji wyborczej nr 1 w Obrzycku Adam Bak poinformował w niedzielę, że głosowanie rozpoczęło się bez problemów. Przez pierwsze półtorej godziny do lokalu wyborczego przyszło 25 mieszkańców.

 

- To trochę mniej niż ostatnio, ale głosowanie powoli się rozkręca - powiedział.

 

ZOBACZ: Wybory uzupełniające. Znamy frekwencję

 

Niedzielne głosowanie zostało zorganizowane przy zastosowaniu tych samych środków bezpieczeństwa jakie obowiązywały w pierwszej turze.

 

- W lokalu mogą przebywać tylko trzy osoby. Wyborcy dostają przy wejściu rękawiczki i jednorazowe długopisy. Cały lokal wyborczy jest dezynfekowany co dwie godziny. Odległości między komisją a głosującymi i pomiędzy wyborcami wynoszą przynajmniej dwa metry – powiedział Bak.

 

- Z wypowiedzi osób, z którymi rozmawiałem po pierwszej turze wynika, że nikt nie miał zastrzeżeń, nawet ludzie, którzy mieli wcześniej jakieś obawy. Tak naprawdę jedyne co wydłuża głosowanie to wymóg maksymalnie trzech osób w lokalu – ocenił.

 

W pierwszej turze zagłosowało ponad 40 proc. uprawnionych

 

Dotychczasowy burmistrz Obrzycka Maciej Bieniek zrzekł się mandatu. 24 stycznia premier Mateusz Morawiecki powołał go na stanowisko wicewojewody wielkopolskiego.

 

ZOBACZ: Wicepremier Emilewicz przekonała Kaczyńskiego. Wybory prezydenckie w maju niemożliwe

 

Wybory burmistrza Obrzycka zaplanowano pierwotnie na 5 kwietnia, ale ze względu na epidemię koronawirusa termin został przesunięty na 19 kwietnia, a następnie na niedzielę 26 kwietnia.

 

Obrzycko liczy 2399 mieszkańców. Uprawnionych do udziału w głosowaniu 26 kwietnia było 1879 osób. Frekwencja wyniosła 41,35 proc. Niedzielne głosowanie potrwa do godz. 21

wka/luq/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie