Nowy termin wyborów prezydenckich. Jednak nie było orędzia marszałek Witek

Polska
Nowy termin wyborów prezydenckich. Jednak nie było orędzia marszałek Witek
Kancelaria Sejmu/Aleksander Zieliński

Według nieoficjalnych informacji, które pojawiły się w sobotę po południu, marszałek Sejmu Elżbieta Witek miała wygłosić w sobotę o godz. 20 orędzie w telewizji publicznej. Miało ono dotyczyć nowego terminu wyborów prezydenckich, które pierwotnie zaplanowano na dzień 10 maja. W sobotę odbyła się narada polityków Zjednoczonej Prawicy w siedzibie PiS przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie.

Jak relacjonował reporter Polsat News Dawid Styś, na Nowogrodzką przyjechali m.in. marszałek Sejmu Elżbieta Witek, premier Mateusz Morawiecki, prezes Porozumienia Jarosław Gowin, wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin oraz wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. 

 

Nagła narada na Nowogrodzkiej

 

Według doniesień mediów, narada miała dotyczyć nowego terminu wyborów prezydenckich. Pojawić miała się bowiem propozycja przeprowadzenia głosowania nie - jak poprzednio zapowiadano - w połowie lipca, ale 23 maja. Taka decyzja oznaczałaby złamanie umowy między koalicjantami: PiS i Porozumieniem.

 

ZOBACZ: "Gra szulerów, maskarada błaznów". Czarzasty o kompromisie Gowin-Kaczyński

 

W trakcie narady pojawiła się także nieoficjalna informacja o planowanym orędziu marszałek Witek zaplanowanym na godz. 20.

 

Wybory tylko korespondencyjne 

 

W środę we wspólnym oświadczeniu szefów PiS i Porozumienia poinformowano, że te PiS i Porozumienie przygotowały rozwiązanie dotyczące tegorocznych wyborów prezydenckich. Zakłada ono, że zarządzone na najbliższą niedzielę wybory się nie odbędą, a po przewidywanym stwierdzeniu przez Sąd Najwyższy nieważności wyborów, wobec ich nieodbycia, marszałek Sejmu ogłosi nowe wybory "w pierwszym możliwym terminie". 

 

Z kolei w czwartek Sejm odrzucił sprzeciw Senatu ws. ustawy dotyczącej głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich 2020 r. Ustawa została w piątek podpisana przez prezydenta i została również opublikowana w Dzienniku Ustaw. Przewiduje ona, że głosowanie w tegorocznych wyborach prezydenckich ma być tylko korespondencyjne.

zdr/hlk/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie