Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. 7 kolejnych ofiar

Polska
Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Polsce. 7 kolejnych ofiar
PAP/Aleksander Koźmiński
Pododdział otwarty w ramach Oddziału Anestezjologii i Intensywnej Terapii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu (USK)

Mamy 218 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem z województw: śląskiego (145), dolnośląskiego (17), wielkopolskiego (12), małopolskiego (11), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), pomorskiego (9), lubelskiego (4) - poinformowało w środę rano Ministerstwo Zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 14 647, a zgonów do 723.

Resort zdrowia poinformował również o śmierci 7 osób zakażonych koronawirusem. Są to osoby: (wiek-płeć, miejsce zgonu): 75-M Radomsko, 79-K Łańcut, 74-K, 66-M, 90-K, 74-M Poznań, 86-K Gdańsk.

Wszystkie osoby zmarłe miały choroby współistniejące.

ZOBACZ: Przedszkola i żłobki mogą się otworzyć. Niektóre samorządy korzystają z okazji

 

Ministerstwo zdrowia poinformowało jednocześnie, że z rejestru woj. warmińsko-mazurskiego usunęło dwóch zakażonych, którzy są wykazywani przez WSSE Warszawa.

Liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wynosi w łącznie 14 647. Zmarły w sumie 723 osoby. 

 

Luzowanie obostrzeń

 

Od środy samorządy mogą wyrażać zgodę na otwarcie żłobków i przedszkoli. 

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki.  

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Nadal jednak obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią.

 

 

Narodowa kwarantanna

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Koronawirus może przebywać na maseczce siedem dni - ostrzeżenie wiceministra zdrowia

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Wirus z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

grz/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie