Koronawirus może przebywać na maseczce siedem dni - ostrzeżenie wiceministra zdrowia

Polska
Koronawirus może przebywać na maseczce siedem dni - ostrzeżenie wiceministra zdrowia
Polsat News
Wiceminister zdrowia ostrzega: koronawirus na maseczce nawet siedem dni.

Koronawirus może przetrwać na nieprawidłowo używanej maseczce wielokrotnego użytku nawet siedem dni - ostrzegł wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jego zdaniem jednorazową maseczkę trzeba wyrzucić bezpiecznie po 2-3 godzinach używania. Jednocześnie polityk dodał, że zasłanianie twarzy jest niezbędne, aby zatrzymać poziomą transmisję wirusa w społeczeństwie.

- Powinniśmy wiedzieć jak zakładać maseczki i jak długo je nosić - zaznaczył Waldemar Kraska.

 

Wirus może być na maseczce nawet 7 dni

 

- Ostatnie badania wykazały, że jeżeli nosimy maseczkę bardzo długo, to wirus może na tej zewnętrznej części maseczki przebywać nawet siedem dni - ostrzegł wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - To bardzo długo - dodał.

 

Eksperci zalecają regularne pranie maseczek wielorazowych w detergentach i ich prasowanie gorącym żelazkiem przed kolejnym użyciem.

 

ZOBACZ: Polacy opracowali rewolucyjną maseczkę, która zabija wirusy i można ją dotykać

 

- Jeżeli to jest maseczka jednorazowa to powinniśmy jej używać dwie, trzy godziny, a następnie powinniśmy tą maseczkę wyrzucić, bo nie tylko nie spełnia swojej roli, ale może być także źródłem nowych zakażeń - dodał polityk.

 

Przyznał także, ze obowiązek noszenia maseczek ma na celu zapobieganie poziomej transmisji koronawiursa w społeczeństwie. Dzięki temu ograniczane jest zakażanie zdrowych ludzi przez osoby chorujące bezobjawowo.

 

WIDEO - Ostrzeżenie wiceministra zdrowia. Wirus na maseczce nawet siedem dni

 

 

Nie żyje 700 osób zakażonych koronawirusem

 

"Mamy 236 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem" - poinformowało we wtorek przed południem Ministerstwo Zdrowia.

 

ZOBACZ: Ministerstwo Zdrowia: 700 zmarłych z powodu koronawirusa w Polsce

 

Liczba zakażonych w Polsce wynosi już 14 tys. 242 osoby - podał resort. Z informacji ministerstwa wynika, że od poniedziału zmarły kolejne 3 osoby. W sumie w Polsce z powodu koronawirusa zmarło 700 pacjentów.

hlk/ Polsat News, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie