Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/ANATOLY MALTSEV
Pracownicy cmentarza grzebią ofiarę COVID-19 w specjalnej części cmentarza na obrzeżach Petersburga, Rosja

Ponad 258 tys. - taki jest obecnie bilans ofiar śmiertelnych koronawirusa SARS-CoV- 2 na świecie. Liczba zakażonych zbliża się do 4 mln. W Polsce zmarły dotychczas 733 osoby chore na COVID-19. Zobacz zapis naszej relacji "minuta po minucie".

grz/dk/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

278 osób zakażonych koronawirusem zmarło we Francji w ciągu ostatniej doby. W szpitalach zmarło 177 osób, a w domach opieki - 101 - podał w środę w komunikacie francuski resort zdrowia.

Łącznie w kraju na Covid-19 zmarło 25809 osób. W domach opieki zmarło 9572, a w szpitalach 16237 osób.

W Irlandii w ciągu ostatniej doby z powodu koronawirusa zmarło kolejnych 37 osób, wskutek czego łączna liczba zgonów wzrosła do 1375 - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia tego kraju.

Wznowienie działalności bibliotek po blisko dwóch miesiącach przerwy jest pierwszym elementem zatwierdzonej w środę przez rząd Finlandii "hybrydowej strategii" znoszenia ograniczeń epidemicznych.

Ostatnia doba przyniosła w Portugalii wzrost dynamiki zgonów na Covid-19 i zakażeń koronawirusem. Do środy zanotowano 15 nowych przypadków smierci oraz blisko pół tysiąca infekcji SARS-CoV-2 – podał resort zdrowia tego kraju, wskazując na rekordowy wzrost przypadków wyleczenia z choroby.

Państwowa Inspekcja Pracy przygotowała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy. Przypomina m.in. o konieczności podjęcia środków bezpieczeństwa w związku z zagrożeniem koronawirusem, a także o przestrzeganiu przepisów dotyczących czasu pracy.

W czwartek rano ze szpitala im. Biegańskiego w Łodzi do Domu Pomocy Społecznej w Kleszczowie wróci 14 podopiecznych tej placówki – przekazał PAP oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej (9 ŁBOT) major Arkadiusz Rubajczyk.

Kongres Deputowanych, niższa izba parlamentu Hiszpanii, poparła w środę decyzję rządu Pedra Sancheza o wydłużeniu stanu zagrożenia epidemicznego do 24 maja. Do tego czasu władze państwowe będą stopniowo likwidować obostrzenia wynikające z epidemii koronawirusa.

Warszawa ustaliła wstępną datę otwarcia żłobków i przedszkoli na 18 maja. Warunkiem jest uszczegółowienie wytycznych sanitarnych oraz dostosowanie placówek, byśmy mogli zapewnić bezpieczeństwo dzieciom i pracownikom - przekazał stołeczny ratusz.

Więcej informacji tutaj.

fot. PAP/Darek Delmanowicz

 

Ośmiu strażaków z PSP w Myślenicach z koronawirusem

U ośmiu strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Myślenicach zostało potwierdzone zakażenie koronawirusem - podał rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak.

Według niego strażak zakażony SARS-CoV-2 był na służbie 28 kwietnia, a 3 maja potwierdzono u niego koronawirusa. Następnie pozytywne wyniki otrzymało kolejnych siedmiu funkcjonariuszy, który pełnili z nim służbę na jednej zmianie. Wszyscy są na kwarantannie. Skierowano na nią także 18 pracowników cywilnych, którzy mogli mieć kontakt z zakażonymi.

WHO przestrzega przed nierozważnym znoszeniem restrykcji związanych z pandemią

Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus przestrzegł w środę rządy przed nierozważnym znoszeniem restrykcji związanych z pandemią, które grozi przywróceniem kwarantanny.

- Ryzyko powrotu do kwarantanny pozostanie bardzo wysokie, jeśli poszczególne kraje nie będą znosić restrykcji w sposób niezmiernie ostrożny i stopniowy - dodał Tedros.

369 osób zakażonych koronawirusem zmarło minionej doby we Włoszech - podała w środę Obrona Cywilna.

Do tej pory potwierdzono 214 tys. przypadków koronawirusa. Łączny bilans zmarłych wzrósł do 29 684.

Padły dwa rekordy: spadek liczby chorych o około 7 tys. w ciągu jednego dnia i wzrost liczby wyleczonych o 8 tysięcy.

fot. PAP/EPA/FILIPPO VENEZIA

Liczba ofiar koronawirusa w Wielkiej Brytanii przekroczyła 30 tys.

W ciągu ostatniej doby w Wielkiej Brytanii zmarło kolejnych 649 osób, co oznacza, że bilans zgonów wzrósł do 30 076 - poinformował w środę po południu minister ds. społeczności lokalnych Robert Jenrick. 

Wielka Brytania już we wtorek wyprzedziła pod względem liczby zgonów Włochy. 

fot. PAP/EPA/NEIL HALL

Koronawirus w kopalniach. Setki zakażonych górników

Łącznie do środowego popołudnia potwierdzono 447 przypadków SARS-CoV-2 wśród pracowników kopalń należących do czterech działających na Śląsku i w Małopolsce spółek węglowych.

Więcej informacji tutaj.

Sekretarz stanu USA po raz kolejny oskarża Chiny ws. koronawirusa

- Są "znaczące dowody" na to, że koronawirus pochodzi z laboratorium w Wuhan, jednak "pewności nie ma" - powiedział w środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Oznajmił też, że Pekin "mógł oszczędzić światu globalnych problemów gospodarczych", gdyby lepiej informował o wirusie.

Więcej informacji tutaj.

Niemcy znoszą większość obostrzeń spowodowanych koronawirusem

W związku z malejącą liczbą nowych dobowych zakażeń koronawirusem, rząd federalny i premierzy krajów związkowych zdecydowali o zniesieniu dużej części obostrzeń, które wprowadzono ze względu na pandemię - poinformowała w środę kanclerz Niemiec Angela Merkel.

Politycy zgodzili się m.in. na stopniowe otwarcie przedszkoli i szkół, wszystkich sklepów, w tym także wielkopowierzchniowych, lokali gastronomicznych oraz hoteli. 

Więcej informacji tutaj.

Koronawirus w Polsce. Nowe przypadki, kolejne ofiary

Mamy 93 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem - poinformowało w środę po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 14 740. Nie żyje także 11 kolejnych osób. Do tej pory z powodu koronawirusa zmarło w Polsce 733 pacjentów.

Więcej informacji tutaj.

Nauczyciele skarżą się na niższe pensje w czasie zdalnego nauczania

62 proc. nauczycieli mówi, że zdalne nauczanie spowodowało obniżenie ich pensji - wynika z ankiety przeprowadzonej przez Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Najczęściej nauczyciele skarżą się na niewypłacenie im wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

Więcej informacji tutaj.

Sukces w leczeniu COVID przy pomocy osocza krwi ozdrowieńca

Stan zdrowia kobiety w ciąży, którą przywieziono do szpitala monoprofilowego w Kędzierzynie-Koźlu, po podaniu osocza krwi ozdrowieńca, radykalnie się poprawił.

Tydzień po rozpoczęciu kuracji, kobieta nie ma już objawów choroby.

Więcej informacji tutaj.

Koncerty Chopinowskie w Łazienkach Królewskich przeniesione do Internetu

Tradycyjne koncerty chopinowskie w Łazienkach Królewskich w Warszawie nie odbędą się tej wiosny przy pomniku kompozytora. Ze względu na panujące obostrzenia związane z epidemią COVID-19 począwszy od 17 maja najznakomitsi polscy pianiści występować będą w sieci.

Recitale zarejestrowane zostaną w Starej Oranżerii w Łazienkach Królewskich. Starannie dobrane programy koncertów, piękno stanisławowskich wnętrz i ich niepowtarzalna akustyka będą dodatkowymi atutami tych wyjątkowych wydarzeń - poinformowała Monika Arent ze Stołecznej Estrady, która wraz z Towarzystwem im. Fryderyka Chopina i Muzeum Łazienki Królewskie organizuje te wydarzenia.

Hiszpania: wraz z epidemią koronawirusa wzrosła przemoc domowa

Hiszpańskie służby policyjne odnotowały nasilające się wraz z epidemią koronawirusa zjawisko przemocy domowej. Liczba odbieranych przez funkcjonariuszy zgłoszeń telefonicznych w tej sprawie wzrosła o 60 proc.

Jak poinformował w środę dziennik "Diario de Leon", który oparł się na bazie policyjnych statystyk, w kwietniu liczba zgłoszeń przemocy wobec któregoś z członków rodziny, głównie kobiet, wyniosła 8 632, czyli o 60 proc. więcej w porównaniu z takim samym miesiącem w 2019 r.

Pod bezpłatny numer 016 zadzwoniło w kwietniu o 37,6 proc. więcej osób niż w marcu 2020 r., czyli miesiącu, w którym rząd Hiszpanii ogłosił stan zagrożenia epidemicznego.

W ciągu miesiąca w USA ubyło ponad 20 mln miejsc pracy

W kwietniu amerykańskie firmy zredukowały bezprecedensową liczbę 20,2 mln miejsc pracy - głosi opublikowany w środę raport firmy ADP na temat sytuacji na amerykańskim rynku pracy, na który powołuje się agencja Associated Press.

AP pisze o "potężnej zapaści" amerykańskiej gospodarki, spowodowanej zamknięciem biur, fabryk, szkół, placów budowy i sklepów w związku z epidemią koronawirusa.

"Chiński rząd jest odpowiedzialny za kryzys na całym świecie i żadne kłamstwa tego nie zatuszują" - napisała w środę na Twitterze Georgette Mosbacher ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce.

To odpowiedź na wpis ambasadora Chin w Polsce Liu Guangyuana, który stwierdził wcześniej, że "zamiast dawać dobry przykład powstrzymywania wybuchu epidemii we własnym kraju, administracja rządowa USA wciąż tuszowała fakt istnienia pandemii i obarczała winą innych".

Więcej informacji tutaj.

Po ponad siedmiu tygodniach kwarantanny 57 proc. Francuzów przybrało na wadze ponad 2 kg - wynika z opublikowanego w środę sondażu Ifop. Badani przyznali, że zagryzają stres, mniej się ruszają i piją aperitify z przyjaciółmi przy komunikatorach społecznościowych.

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu stopniowo wznawia działalność poradni specjalistycznych – poinformował dyrektor placówki prof. Krzysztof Fyderek. Działa też poddany w kwietniu kwarantannie Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

Niemal 3 tys. osób zaangażowanych w walkę z koronawirusem może korzystać z darmowych miejsc w Strefach Płatnego Parkowania Niestrzeżonego (SPPN) w Warszawie – poinformował w środę Zarząd Dróg Miejskich.

Około 500 osób stało dwie godziny w kolejce do kościoła w miasteczku koło Treviso na północy Włoch, by otrzymać sakrament komunii - podała lokalna prasa. To była dla nich pierwsza komunia od dwóch miesięcy, gdy rozpoczęła się kwarantanna z powodu epidemii koronawirusa.

Wojskowe Lotnicze Zespoły Poszukiwawczo-Ratownicze (LZPR) wspierać będą Lotnicze Pogotowie Ratunkowe w walce z epidemią. Wykorzystane będą do transportu chorych i sprzętu, a nawet lekarzy i ratowników medycznych LPR - poinformował w środę Paweł Łukaszewicz, rzecznik prasowy Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

NSZZ "Solidarność" podziela pogląd, że wcale nie musiało dojść do takich dramatów jak niespodziewana śmierć mieszkańców, do takiego chaosu i dezorganizacji jak w DPS-ie Kalisz – napisali w liście otwartym członkowie NSZZ "Solidarność" w tej placówce.

"Nie słuchano nas, szeregowych pracowników. Zamiast procedur i zabezpieczeń od marca słyszeliśmy tylko: "Nic się nie martwcie, będzie dobrze. Musimy się wspierać, a jak tam któraś kaszlnie czy kichnie – to nic takiego, a z mieszkańcami z jednego talerza nie jemy, żeby się zakazić" – napisano w oświadczeniu.

Twitter zapowiedział w środę, że będzie kierował internautów poszukujących informacji na temat teorii łączącej sieć 5G z pandemią koronawirusa na strony ze sprawdzonymi informacjami. To reakcja m.in. na ataki na infrastrukturę 5G w Wielkiej Brytanii.

60 proc. Węgrów nosi maski ochronne, a 64 proc. nie korzysta z transportu publicznego. 9 proc., deklaruje, że straciło pracę z powodu kryzysu związanego z pandemią koronawirusa – wynika z opublikowanego w środę sondażu ośrodka Ipsos.

Litwa od 11 maja zezwoli na wjazd bez wymogu samoizolacji obywatelom Polski udającym się do pracy, w celach biznesowych lub naukowych – postanowił w środę rząd. Według szefa MSZ Linasa Linkevicziusa granica polsko-litewska może zostać otwarta dla wszystkich na początku lata.

W związku z pandemią koronawirusa w tym roku na Ukrainie nie będzie masowych obchodów z okazji 8 maja, kiedy obchodzony jest Dzień Pamięci i Pojednania, ani 9 maja, w Dzień Zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - oświadczył w środę premier Denys Szmyhal.

14 z 16 klubów piłkarskiej ekstraklasy otrzymało zgodę na prowadzenie treningów grupowych - poinformował PZPN na stronie internetowej. W opublikowanym wykazie nie ma Lechii Gdańsk i Korony Kielce.

Minister kultury Rosji Olga Lubimowa zakaziła się koronawirusem - podał w środę dziennik "Wiedomosti". Jest to trzeci przypadek zakażenia w rządzie Rosji; wcześniej zachorowali: premier Michaił Miszustin i minister budownictwa Władimir Jakuszew.

Wstępne wyniki ogólnokrajowej akcji testowania na koronawirusa wskazują, że odporność stadna społeczeństwa Czech jest na bardzo niskim poziomie i w miejscowościach z największą liczbą infekcji nie przekracza 4-5 proc. - przekazał w środę minister zdrowia Adam Vojtiech.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejnych 36 osób, stwierdzono też 232 nowe zakażenia koronawirusem - podał w środę Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM).

Łącznie epidemia pochłonęła w kraju 5 204 ofiary śmiertelne.

Około 50 wymazów do badań w kierunku zakażenia koronawirusem pobiera każdego dnia personel Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu, a drugie tyle próbek – załoga bytomskiego wymazobusa; coraz częściej do testów zgłaszają się górnicy – podał w środę Urząd Miejski.

Lokalne władze sytuację epidemiczną w mieście określają jako trudną.

Z szacunków portugalskiego ministerstwa sprawiedliwości, na które powołuje się w środę dziennik "Jornal de Noticias", wynika, że więzienia opuściło w związku z epidemią koronawirusa ponad 1 500 więźniów. 400 z nich zostało zobowiązanych do pozostawania w swoich domach.

W Singapurze liczba zakażeń koronawirusem przekroczyła w środę 20 tys., a na Filipinach 10 tys. Najwięcej ofiar pandemii w regionie odnotowano w Indonezji - na Covid-19 zmarło tam już 895 osób. W Tajlandii i Wietnamie obserwuje się minimalny przyrost nowych infekcji.

110 ofiar śmiertelnych epidemii koronawirusa odnotowano w Belgii w ciągu minionej doby - podała w środę Federalna Publiczna Służba Zdrowia. Liczba zgonów na Covid-19 w tym kraju wynosi obecnie 8339. W ostatnich 24 godzinach stwierdzono też 272 nowe zakażenia.

Bielski szpital wojewódzki, w związku z wciąż wysokim ryzykiem związanym z wirusem SARS-CoV-2, na razie nie wznowi porodów rodzinnych. Taka decyzja podjęta została dla bezpieczeństwa pacjentek i personelu placówki – zakomunikował w środę szpital.

43 pensjonariuszy prywatnego domu seniora Bursztynowe Zacisze w Liskowie k. Kalisza zostało zakażonych koronawirusem. 18 z gorączką do czwartku zostanie przewiezionych do szpitala zakaźnego w Wolicy. Pozostali trafią tam później - poinformowała rzecznik prasowy szpitala Wioletta Przybylska.

Na sierpień zdecydował się przesunąć rekrutację Uniwersytet Gdański. Szczegółowy terminarz ma zostać ogłoszony w końcu maja po zatwierdzeniu go przez uczelniany Senat. UG przygotowuje też elektroniczny system składania wszystkich dokumentów.

Decyzja ta jest spowodowana mającym związek z epidemią koronawirusa przesunięciem terminów tegorocznych matur.

Dom Pomocy Społecznej w Piotrkowie Trybunalskim (Łódzkie) został objęty kwarantanną po tym, jak u jednej z pielęgniarek testy potwierdziły obecność koronawirusa. W placówce przebywa obecnie ponad 100 osób. Wszyscy, którzy mieli kontakt z zakażoną przejdą badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

W Petersburgu robotnicy zdemontowali w środę nieformalny "pomnik samoizolacji" - rzeźbę nieznanego autora ustawioną w jednym z parków. Przedstawiała ona sześcian symbolizujący dom, z człowiekiem i kotem w środku. 

Chociaż "pomnik", który pojawił się 5 maja, wyraźnie spodobał się mieszkańcom i jego zdjęcia pojawiły się na portalach społecznościowych, urzędnicy uznali, że musi zostać usunięty. Obiekt ustawiono w parku bez stosownego zezwolenia, a więc nielegalnie - uznały władze. Robotnicy już przecięli rurę, na której ustawiony był metalowy sześcian - podało w środę radio Echo Moskwy.

Kolejka czytelników ustawiła się do świnoujskiej biblioteki miejskiej w pierwszym dniu jej otwarcia po złagodzeniu obostrzeń związanych z epidemią - poinformował w środę Urząd Miasta Świnoujście. Przez pięć godzin we wtorek bibliotekę odwiedziło ponad 140 osób.

Serwis internetowy Desinfox Coronavirus, zwalczający fałszywe informacje na temat epidemii koronawirusa, zostanie usunięty z rządowych serwerów. Serwis ostro krytykowali dziennikarze wskazując, że rząd wchodzi w kompetencje mediów, zagrażając wolności prasy. O rezygnacji z serwisu poinformował francuski minister kultury Franck Riester.

376 mafiosów i przemytników narkotyków zwolniono z więzień we Włoszech i umieszczono w areszcie domowym z powodu złego stanu zdrowia i ryzyka zakażenia koronawirusem - podały w środę media. Pełną listę zwolnionych wysłano do komisji parlamentu do walki z mafią.

Skazani i oczekujący na procesy opuścili więzienia w czasie ogólnokrajowej kwarantanny - od połowy marca do końca kwietnia.

Od środy kaliszanie mogą korzystać z miejskich rowerów, które ze względu na pandemię koronawirusa będą dezynfekowane dwa razy dziennie – poinformowało biuro prasowe kaliskiego urzędu miejskiego.

W tym sezonie w Kaliszu do dyspozycji mieszkańców oddano do użytku 283 rowery na 30 stacjach.

905 nowych infekcji Sars-CoV-2 i pięć kolejnych zgonów osób z koronawirusem odnotowano na Białorusi w ciągu minionej doby – poinformowało ministerstwo zdrowia tego kraju. W sumie koronawirusa potwierdzono na Białorusi u ponad 19 tys. osób, zmarło 112 chorych.

Od 15 maja zlikwidowane będą ograniczenia w podróżowaniu pomiędzy Litwą, Łotwą i Estonią – poinformował w środę litewski premier Saulius Skvernelis po rozmowie z szefami rządów Łowy i Estonii.

"Uznaliśmy, że trzy państwa bałtyckie opanowały szerzenie się koronawirusa. Poza tym, mamy zaufanie do swych systemów opieki zdrowotnej"- świadczył Skvernelis.

Pracownicy czekają, by zdezynfekować auta przyjeżdżające na seans w kinie samochodowym w kompleksie Milad Tower w Teheranie, Iran
Fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH
 
78 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Iranie w ciągu ostatnich 24 godzin - poinformował w środę rzecznik ministerstwa zdrowia Kijanusz Dżahanpur. W wyniku epidemii Covid-19 w Iranie zmarło już 6418 osób.

W sumie do tej pory w Iranie zdiagnozowano 101 650 przypadków zakażenia koronawirusem.

Do środowego południa zakażenie koronawirusem potwierdzono łącznie u 440 pracowników kopalń - wynika z danych zebranych w spółkach węglowych. Największym ogniskiem pozostaje rybnicka kopalnia Jankowice, gdzie liczba zakażonych wzrosła do 197. Przybyło też chorych w innych kopalniach.

Czytaj też: Sześcioosobowa rodzina z Rudy Śląskiej zakażona koronawirusem

W jednej z próbek pobranych od pacjentów z koronawirusem brakowało znacznego segmentu materiału genetycznego - wynika z badań amerykańskich naukowców. Mutacja ta może oznaczać, że wirus słabnie podobnie, jak miało to miejsce w przypadku epidemii SARS w 2003 r. "Wówczas, gdy ta mutacja stała się powszechna, epidemia zaczęła się wygaszać" - twierdzą badacze z Arizona State University.

Ośmiu pracowników laboratorium przy szpitalu w Ostrowie Wlkp. zostało zakażonych koronawirusem. Obecnie laboratorium pracuje tylko na potrzeby szpitala – poinformowała w środowym komunikacie dyrekcja ostrowskiego szpitala.

41-letni klient zaatakował nożem pracownika baru, bo ten nie pozwolił mu zjeść posiłku na miejscu. - Mężczyzna został zatrzymany i usłyszał zarzuty - poinformowała w środę podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja z komendy dla powiatu warszawskiego-zachodniego.

Obywatel Ukrainy usłyszał zarzuty kierowania gróźb, uszkodzenia ciała i uszkodzenia mienia. Prokurator objął go policyjnym dozorem oraz zakazał zbliżania się do pokrzywdzonego i do baru. 

Mamy 167 zgłoszonych podmiotów do prowadzenia badań drive thru; liczymy, że jutro lub pojutrze będziemy mogli ruszyć z badaniami - powiedział w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że o badaniu będzie przypominać specjalnie uruchomiony system SMS.

Tysiąc zł kary musi zapłacić ojciec 16-latki ze Rzgowa (Łódzkie), która mimo obowiązku kwarantanny opuściła miejsce zamieszkania, by odwiedzić przyjaciółkę. Karę administracyjną na ojca z uwagi na wiek córki nałożył Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny.

11 mld euro wyda rząd Hiszpanii od marca do końca maja na rzecz pracowników i firm poszkodowanych w kraju na skutek kryzysu wywołanego epidemią koronawirusa - wynika z szacunków opublikowanych w środę przez resort pracy i gospodarki społecznej.

Udostępnione dane ministerstwa wskazują, że między marcem a majem rząd Hiszpanii wypłaci łącznie 4,5 mld euro na rzecz osób, które z powodu kryzysu tymczasowo lub trwale utraciły pracę.

145 kolejnych przypadków zakażeń koronawirusem potwierdzono w ostatnich godzinach w woj. śląskim – podało w środę Ministerstwo Zdrowia. W przeważającej większości to górnicy i ich rodziny – poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Czytaj też: Sześcioosobowa rodzina z Rudy Śląskiej zakażona koronawirusem

U 19 osób z domu pomocy społecznej w Gryficach (Zachodniopomorskie) potwierdzono zakażenie koronawirusem – poinformował w środę Jan Trafny z gryfickiego sztabu kryzysowego. Kwarantanna w DPS przy ul. Kościuszki 35 potrwa do 19 maja.

Ograniczenie pracy lekarzy do jednego etatu, co wymusiła epidemia i usankcjonowane zostało to odpowiednimi przepisami, powinno obowiązywać na stałe, lecz w zamian za odpowiednie wynagrodzenie – odniósł się w piśmie skierowanym w środę do ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy.

"Zarząd Krajowy OZZL zwraca się do Pana z wnioskiem o podjęcie kroków zmierzających do tego, aby zasadę: jeden lekarz – jeden etat proponowaną przez Pana Ministra kwotą 16 750 PLN za jeden etat (i z odpowiednim mechanizmem jej waloryzacji) utrzymać na stałe" - napisał zarząd w liście sygnowanym przez jego przewodniczącego Krzysztofa Bukiela.

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy i Strażniczki Polski odbędą się w sobotę 9 maja. Liturgii o godz. 20. w prowadzonym przez ojców jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Warszawie będzie przewodniczył bp Michał Janocha.

Zgodnie z zaleceniami władz, mówiącymi, że jedna osoba może przebywać na 15 metrach kwadratowych, w świątyni będzie mogło wziąć udział w nabożeństwach 40 osób. Nie odbędzie się procesja z zabytkową figurą Matki Bożej Łaskawej z XVII wieku.

Hiszpańskie ministerstwo zdrowia poinformowało w środę, że w ciągu ostatniej doby zmarły 244 osoby zakażone koronawirusem oraz wykryto 996 nowych infekcji tym patogenem. Ogólny bilans pandemii w Hiszpanii to 25 857 ofiar śmiertelnych i 220 325 zakażeń.

W poprzednich trzech dniach dobowe bilanse zgonów utrzymywały się poniżej 200.

Uczniowie w mieście Wuhan w chińskiej prowincji Hubei zaczęli w środę wracać do szkół po kilkumiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią, która wybuchła tam pod koniec 2019 roku.  

Naukę wznowili uczniowie ostatnich klas liceów, którzy przygotowują się do trudnego i bardzo ważnego egzaminu gaokao – odpowiednika matury, którego wynik decyduje o wstępie na uczelnie wyższe. Data powrotu do szkół młodszych roczników nie została jeszcze ogłoszona.

- Po rozmowie z ministrem zdrowia, Główny Inspektor Sanitarny udaje się na Śląsk w celu koordynowania działań stacji sanitarno-epidemiologicznych - poinformował w środę rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że na Śląsku odnotowano już ponad 400 zachorowań wśród górników.

- Niestety mamy też do czynienia z zakażeniami w rodzinach górniczych" - powiedział Andrusiewicz.

Premier Włoch Giuseppe Conte zapowiedział, że jeśli sytuacja epidemiczna w kraju poprawi się, szybciej dojdzie do jego większego otwarcia i wznowienia działalności przez niektóre nieczynne jeszcze branże. Przyznał jednak, że kryzys będzie "bardzo bolesny".

Około 80 proc. najemców otworzyło swoje sklepy w centrach handlowych - powiedziała prezes Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji Renata Juszkiewicz. Wyraziła nadzieję, że w ciągu najbliższych dni wszystkie sklepy zostaną otwarte.

Od 4 maja otwarte zostały hotele, centra handlowe i niektóre instytucje kultury. W centrach handlowych obowiązują podobne obostrzenia jak w mniejszych sklepach – jeden klient na 15 mkw. Klienci muszą nosić maseczki i rękawiczki.

Na tory wracają kolejne pociągi PKP Intercity, zawieszone do tej pory z powodu epidemii koronawirusa. Przewoźnik umożliwia obecnie zakup biletów na połowę miejsc siedzących, aby podróżni mogli zajmować najwyżej co drugie miejsce - informuje PKP Intercity w środowym komunikacie.

Przewoźnika zaznacza, że od 3 maja tego roku na tory wróciło już kilkanaście zawieszonych lub skróconych wcześniej połączeń PKP Intercity. Kolejne decyzje o powrocie na tory następnych składów będą zależne przede wszystkim od aktualnie panujących warunków, możliwości swobodnego przemieszczania się oraz zainteresowania usługami przewoźnika.

Co najmniej 300 mln zł przeznaczy j Narodowe Centrum Badań i Rozwoju na projekty w zakresie diagnostyki, leczenia i profilaktyki dot. epidemii koronawirusa. Wnioski w konkursie "Koronawirusy" przedsiębiorcy i naukowcy mogą składać od 6 maja. Trwa też nabór na dofinansowanie prac B+R realizowanych przez szpitale jednoimienne.

Minister zdrowia Tajwanu Czen Shih-czung poprosił w środę Światową Organizację Zdrowia (WHO) o zapewnienie wyspie bezpośredniego dostępu do informacji na temat koronawirusa. Brak dostępu do danych z pierwszej ręki opóźnia walkę z pandemią – ocenił.

Komunistyczne Chiny sprzeciwiają się członkostwu Tajwanu w WHO, ponieważ uważają go za zbuntowaną prowincję ChRL. Wykluczenie Tajwanu z tej organizacji rozzłościło demokratycznie wybrane władze w Tajpej, które oceniają, że wytworzyło to lukę w globalnej walce z pandemią i zagroziło zdrowiu mieszkańców wyspy.

Uchylenie tajemnicy lekarskiej na czas pandemii koronawirusa, utworzenie organu nadzorczego oraz zagwarantowanie pacjentom prawa do sprzeciwu w niektórych sytuacjach to główne założenia ustawy dotyczącej "śledzenia" chorych na Covid-19, którą przegłosował Senat Francji.

System informacyjny identyfikacji osób zarażonych koronawirusem ma scentralizować wszystkie dane dotyczące zarażonych i ich kontaktów.

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 93 tys. osób poddanych kwarantannie, a w ok. 277 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w środę rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Ciarka dodał, że od początku epidemii funkcjonariusze przeprowadzili już 4,9 mln tego typu sprawdzeń.

Liczba wykrytych w Rosji nowych zakażeń koronawirusem wyniosła 10 559, o 457 więcej niż dzień wcześniej, zmarło 86 pacjentów z Covid-19, wobec 95 dzień wcześniej - poinformował w środę sztab rządowy. Łączna liczba infekcji wynosi teraz 165 929, a zgonów - 1537.

Wyzdrowiało w Rosji od początku pandemii 21 327 osób, z których 1462 opuściły szpitale w ciągu ostatniej doby.

Sześcioosobowa rodzina górnicza z Rudy Śląskiej jest zakażona koronawirusem - wynika z informacji przedstawicieli władz miasta. Po tym, gdy na Covid-19 zachorował mieszkający w Rudzie Śląskiej górnik z bytomskiej kopalni, obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono także u jego żony i czwórki dzieci.

"Pięć nowych zachorowań odnotowaliśmy u rodziny górnika (żona, czworo dzieci) pracującego w bytomskiej kopalni, u którego wirusa stwierdzono kilka dni temu. Cała rodzina została objęta izolacją. Wszyscy czują się dobrze" - poinformował w środę w portalu społecznościowym wiceprezydent Rudy Śląskiej Krzysztof Mejer.

2 mln 869 tys. 538 wniosków o skorzystanie z rozwiązań oferowanych przez tzw. tarczę antykryzysową napłynęło do wtorku - podało Ministerstwo Rozwoju. Według MR rozpatrzono m.in. prawie 275 tys. wniosków o pożyczki dla mikrofirm na 1,37 mld zł.

Prototyp respiratora ciśnieniowego WentILOT 1.0 powstał w Instytucie Lotnictwa - Sieci Badawczej Łukasiewicz - poinformowało biuro prasowe Sieci. Urządzenie nie zastąpi profesjonalnego urządzenia, może być jednak stosowane w ekstremalnych okolicznościach związanych z epidemią COVID-19.

Respirator ciśnieniowy WentILOT 1.0 w najbliższych dniach będzie gotowy do testów medycznych. Po pozytywnym ich przejściu i kierunkowej decyzji Ministerstwa Rozwoju możliwe będzie uruchomienie produkcji sprzętu. 

Onkologia i oddział paliatywny w szpitalu w Pleszewie wracają do pracy. Na pierwszym badania nie potwierdziły zakażenia koronawirusem u personelu i pacjentów. Na drugim zakończyła się kwarantanna - przekazał w środę PAP rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala Ireneusz Praczyk.

Oddział onkologiczny w szpitalu w wielkopolskim Pleszewie został zamknięty 26 kwietnia.

Mamy 218 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirus z województw: śląskiego (145), dolnośląskiego (17), wielkopolskiego (12), małopolskiego (11), opolskiego (10), zachodniopomorskiego (10), pomorskiego (9), lubelskiego (4) - poinformowało we wtorek po południu ministerstwo zdrowia. Liczba zakażonych w Polsce wzrosła do 14 647, a zgonów do 723 zgony.

Zbiórki publiczne, organizowane przez Polaków na rzecz walki z pandemią, nie powinny być opodatkowane - uważają senatorowie z Koła Senatorów Niezależnych, którzy zapowiedzieli wniesienie poprawki do tzw. tarczy antykryzysowej w tej sprawie. Chcemy, aby państwo polskie nie ściągało haraczu - mówili.

W Rosji po pewnej stabilizacji pod koniec kwietnia liczby zakażeń koronawirusem teraz nastąpił wzrost infekcji i kraj jest na siódmym miejscu na świecie pod względem ich liczby.

Władze regionów zapowiadają dodatkowe działania: w obwodzie moskiewskim od 12 maja obowiązywać będzie noszenie maseczek ochronnych w miejscach publicznych. 5 maja obowiązek ten wprowadziły władze obwodu niżnienowogrodzkiego, regionu będącego w czołówce liczby infekcji w Rosji. Jak podał "Kommiersant" mer Moskwy Siergiej Sobianin we wtorek omawiał z szefami regionów możliwość wprowadzenia obowiązku używania maseczek w całym kraju.

- W kolejnym etapie odmrażania gospodarki możliwe jest. np. zezwolenie na funkcjonowanie restauracji na szczególnych warunkach i zasadach - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Zastrzegł jednak, że takie decyzje będą podejmowane "bardzo ostrożnie". 

W środę treningi grupowe może rozpocząć sześć drużyn piłkarskiej ekstraklasy: mistrz kraju Piast Gliwice, Śląsk Wrocław, Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin – poinformował PZPN.

W pozostałych zespołach trwa dalsza diagnostyka osób skierowanych na badanie wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 i do czasu potwierdzenia przez komisję możliwości rozpoczęcia treningów grupowych, kluby te prowadzą treningi indywidualne.

Władze Pakistanu obawiają się, że w grupie pakistańskich pracowników powracających ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich wielu jest zakażonych nowym koronawirusem. Na powrót do kraju czekają w przepełnionych mieszkaniach, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.

- Ta kwestia została podjęta w rozmowach z władzami ZEA. Oba państwa pracują razem nad znalezieniem optymalnego rozwiązania dla wspólnych obaw - powiedziała agencji Reutera rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Pakistanu Aisha Farooqi.

Szczecińskie kino "Pionier" działa od 26 września 1909 r, ale zostały znalezione dokumenty potwierdzające jego jeszcze dłuższą historię od 1907 roku.
Fot. PAP/Marcin Bielecki

- Nie sądzę, że w kinach i teatrach będziemy siedzieć w odstępie kilku metrów od innych widzów. Raczej chcielibyśmy otworzyć te instytucje wtedy, kiedy będzie możliwe normalne korzystanie z nich - mówił w środę wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. 

Chińskie rządowe biuro ds. Hongkongu i Makau (HKMAO) w ostrych słowach przestrzegło w środę przed wznowieniem antyrządowych protestów wraz z ustępowaniem epidemii koronawirusa. Hongkong nie zazna spokoju, póki nie usunie sił "czarnej przemocy" - oceniło.

W komunikacie opublikowanym na stronie HKMAO protesty określono jako "politycznego wirusa", "najbardziej trującą i destrukcyjną" siłę w regionie i poważnego wroga zasady "jeden kraj, dwa systemy". Demonstrantom zarzucono separatyzm i próby podważenia zwierzchnictwa Pekinu.

W kwietniu 2020 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało 27,82 tys. klientów, to spadek o 34,6 proc. w porównaniu do poprzedniego roku - podało w środę Biuro Informacji Kredytowej. To piąty najniższy wynik liczby wnioskujących od stycznia 2007 r.

We wtorek skontrolowano 15,9 tys. osób przyjeżdżających do kraju, w tym 12,6 tys. osób na granicy wewnętrznej z krajami UE, w ramach tymczasowo przywróconej kontroli granicznej – poinformowała w środę Straż Graniczna.

Kontrola na granicy została przedłużona do 13 maja. Granice są zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie.

Czytaj też: Od dziś nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

Na Ukrainie w ciągu minionej doby wykryto 487 przypadków zakażenia koronawirusem, 11 osób chorych na Covid-19 zmarło - poinformowało w środę ministerstwo ochrony zdrowia tego kraju. Bilans zainfekowanych wzrósł do 13 184, a zgonów do 327. 2097 osób ogółem wyzdrowiało.

- Zakładam, że w czasie pandemii obroty zarówno wydawców, jak i księgarzy spadną o 50 proc., bo za­kłócone zostały wszystkie aspekty publikowania książek. Wydawcy musieli przesunąć lub odwołać premiery, zmniejszyć nakłady, uruchomić promocje - powiedziała Ewa Tenderenda-Ożóg, prezes Biblioteki Analiz.

W walkę z koronawirusem zaangażowanych jest 9225 żołnierzy i pracowników wojska oraz 1615 jednostek sprzętu - poinformował w środę minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Dziesięć osób chorych na Covid-19 zmarło w ciągu ostatniej doby na Węgrzech, stwierdzono też 46 nowych zakażeń koronawirusem – poinformowano w środę na rządowej stronie internetowej poświęconej pandemii.

Łączna liczba zmarłych, którzy chorowali na Covid-19, wzrosła na Węgrzech do 373, zaś wszystkich stwierdzonych zakażeń do 3111. Przy tym 759 osób uznano dotąd za wyleczone.

Zarząd Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego rozważa przełożenie 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego na 2022 r. w związku z pandemią COVID-19 i przełożeniem konkursu chopinowskiego na 2021 r. - poinformowano na stronie towarzystwa.

16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego miał odbyć się w dniach od 9 do 22 października 2021 r. w Poznaniu.

165 osób zakażonych koronawirusem zmarło w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w środę rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w RFN do 6996.

Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zwiększyła się o 26 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego. Liczba nieznacznie rośnie trzeci dzień z rzędu.

We Francji wciąż brakuje maseczek medycznych na rynku. Po ogłoszeniu decyzji rządu o możliwości ich sprzedaż w sklepach, związki lekarzy oskarżyły dystrybutorów o "ukrywanie maseczek". Między jednymi a drugimi wybuchła medialna wojna, sklepy reglamentują maseczki, na które są zapisy.

Dopiero od poniedziałku we francuskich sieciach dystrybucyjnych oraz w niektórych mniejszych sklepach można oficjalnie kupić maseczki medyczne, a od soboty można je dostać w części aptek. Po maseczki ustawiają się kolejki, w części aptek i supermarketów powstają nawet listy oczekujących, a towar jest reglamentowany przez sprzedawców.


Czytaj też: Przedszkola i żłobki mogą się otworzyć. Niektóre samorządy korzystają z okazji

Fot. PAP/Maciej Kulczyński
Wrocławski Dom Opieki "Rezydencja na Dyrekcyjnej" umożliwił podopiecznym zobaczenie się z bliskimi w nietypowy sposób - rodzina widzi się z nimi przez okno. Jeżeli pensjonariusz mieszka na piętrze, spotkanie możliwe jest dzięki użyciu podnośnika

Gubernator Kalifornii Gavin Newsom skrytykował dwa hrabstwa na północy stanu, które zezwoliły na wznawianie działalności od poniedziałku przez m.in. restauracje, siłownie i zakłady fryzjerskie. Stopniowo odmrażać gospodarkę władze stanu planują od piątku.

- Oni popełniają wielki błąd. Narażają społeczeństwo na ryzyko - oświadczył Newsom, mówiąc o hrabstwach Yuba oraz Sutter.

Dotychczas w Kalifornii zmarło 2381 osób zakażonych koronawirusem, z czego we wtorek 93. 

Uznawana za najstarszą wyleczoną z Covid-19 osobę w Hiszpanii 106-letnia Ana del Valle pokonała drugą w swoim długim życiu pandemię. Przed ponad stu laty mieszkanka Andaluzji przetrwała dziesiątkującą Europę grypę hiszpańską.

Ana, która w październiku obchodzić będzie 107. urodziny, wciąż wspomina swoją starszą siostrę, która zmarła wskutek choroby, zwanej powszechnie "hiszpanką". Seniorka miała wówczas sześć lat.

Choć od dziś mogą być otwarte żłobki i przedszkola, to władze miast zapowiadają, że ich nie otworzą. Warszawa planuje wstępnie zrobić to 18 maja, podobnie jak Gdańsk, Katowice i Chorzów. 

W Koszalinie pierwsze placówki zostaną otwarte pod koniec przyszłego tygodnia. - Po 18 maja będziemy sukcesywnie uruchamiać kolejne – poinformował prezydent miasta Piotr Jedliński.

W Łodzi, Krakowie i Zabrzu rozważają datę 11 maja. Odległą datę otwarcia tych placówek ma Poznań. Prezydent Jacek Jaśkowiak poinformował, że miasto przymierza się do otwarcia żłobków i przedszkoli "nie wcześniej niż 25 maja".

Dwa nowe przypadki zakażenia koronawirusem, oba u osób, które powróciły lub przybyły z zagranicy wykryto w ciągu ostatnich 24 godzin. Nie zanotowano infekcji lokalnych - poinformowały w środę władze Korei Płd.

Bilans zakażonych wynosi obecnie 10 806 osób a ofiar śmiertelnych 255. Z liczby zakażonych 1100 przypadków wykryto u osób przybyłych z zagranicy. Ostatnio liczba ta spadła bowiem władze nasiliły kontrole graniczne i wprowadziły obowiązkową dwudniową kwarantannę dla wszystkich przybywających pasażerów.

Aż o 28 proc. z miesiąca na miesiąc spadła w kwietniu liczba ofert opublikowanych przez polskie portale rekrutacyjne. Najmniejszy popyt na pracowników był w hotelarstwie, turystyce i gastronomii – informuje w środę "Rzeczpospolita".

Kwiecień, który zwykle przynosił ożywienie w rekrutacji, w tym roku przyniósł jej rekordową zapaść. Opublikowano niespełna 135 tys. ofert pracy, ponad 52 tys. mniej niż w marcu i aż o 80 tys. mniej niż w kwietniu ubiegłego roku. I najmniej od ponad czterech lat – wynika z analizy Katedry Ekonomii i Finansów Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania (WSIiZ) w Rzeszowie oraz Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley przyznał we wtorek, że wojsko Stanów Zjednoczonych nie wie czy koronawirus pochodzi z laboratorium w chińskim Wuhan.

- Czy to wyszło z laboratorium w Wuhan? Czy pojawiło się na targu w Wuhan? Czy pojawiło się gdzieś indziej? Odpowiedź brzmi: nie wiemy - mówił na konferencji prasowej w Waszyngtonie Milley. Zapewniał, że Stany Zjednoczone badają sprawę.

Raperzy rymują w sieci pod szyldem muzycznej zbiórki na walkę z koronawirusem. Taco Hemingway nagrał już dwa filmiki i sam wpłacił 100 tys. zł – informuje w środę "Rzeczpospolita".

Dziennik podał, że raperzy zebrali już 500 tys. zł, choć akcja trwa dopiero kilka dni. Rymować mieli tylko raperzy, a wpłacać na pomoc w walce z koronawirusem fani. Najwięcej przekazują jednak sami artyści, a rapować zaczynają właściwie wszyscy, bo akcja #hot16challenge2 szybko rozeszła się poza hiphopowe środowisko.

Po przyjęciu do szpitali grupy dzieci z objawami rzadkiego schorzenia, które może mieć związek z Covid-19, władze Nowego Jorku ogłosiły alert zdrowotny. Tzw. choroba Kawasakiego zagraża życiu małych pacjentów.

Burmistrz Bill de Blasio mówił we wtorek, że u czworga z 15 dzieci był pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, a sześciorga na obecność przeciwciał.

Choroba Kawasakiego powoduje u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiąże się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziałach intensywnej terapii.

200 mln zł z funduszy europejskich na prace badawcze, które pomogą walczyć z pandemią, trafi do polskich przedsiębiorców i naukowców - poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.

6 maja rusza nabór wniosków w konkursie w programie Inteligentny Rozwój. Startować mogą firmy i jednostki naukowe z całego kraju, które przedstawią projekty badań, pozwalające w przyszłości skutecznie przeciwdziałać chorobom wirusowym, leczyć je i minimalizować ich skutki.

Szef resortu zdrowia Łukasz Szumowski ocenił, że jesteśmy przed szczytem zachorowań. - Wskaźnik zakażeń mamy obecnie na poziomie 1, czyli jedna osoba zakaża jedną osobę. Oznacza to chwiejną równowagę. Albo znowu pójdziemy w górę, albo pójdziemy w dół. To nie oznacza, że wirus zniknie. Koronawirus pozostanie w populacji. Dzisiaj przygotowujemy się do jesieni, bo mogą wybuchnąć dwie epidemie w jednym momencie. Jesieni obawiam się najbardziej - powiedział w rozmowie z "Rzeczpospolitą".

W ciągu ubiegłej doby zanotowano w Chinach zaledwie 2 nowe przypadki chorobowe koronawirusa. Wykryto też obecność koronawirusa u 20 kolejnych osób, które nie miały żadnych objawów chorobowych - poinformowała w środę Narodowa Komisja Zdrowia.

2 nowe przypadki zachorowań wykryto u osób, które powróciły z zagranicy.

Z danych Związku Banków Polskich wynika, że do 30 kwietnia 2020 roku łączna liczba wniosków od konsumentów o odroczenia rat kredytowych przekroczyła nieznacznie 800 tys., z czego 675 tys. (ok. 85 proc.) zostało rozpatrzonych pozytywnie. Zaznaczono, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni kwietnia do banków wpłynęło ok. 180 tys. nowych wniosków.

Od dzisiaj przedszkola, oddziały przedszkolne w szkołach i inne formy wychowania przedszkolnego oraz żłobki mogą być otwarte. Decyzje będą podejmowały organy prowadzące. Muszą przy tym stosować się do wytycznych Ministra Zdrowia oraz GIS.

- Będziemy monitorowali sytuację na bieżąco. Dane dotyczące otwartych 6 maja placówek otrzymamy od kuratorów oświaty pod koniec dnia. Wtedy będziemy wiedzieli, jak wygląda sytuacja w kwestii zapewnienia opieki dla dzieci, których rodzice wyrazili taką chęć - powiedziała rzeczniczka Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Ostrowska.

Neil Ferguson, czołowy brytyjski epidemiolog doradzający rządowi w kwestii reakcji na epidemię koronawirusa zrezygnował we wtorek wieczorem po tym jak dziennik "Daily Telegraph" ujawnił, że złamał on zalecenia dystansu społecznego spotykając się z przyjaciółką.

"Zgadzam się, że popełniłem błąd w ocenie i podjąłem złą decyzję. Dlatego wycofałem się z mojego zaangażowania w SAGE (Naukowej Grupie Doradczej ds. Sytuacji Kryzysowych)" - napisał w wydanym oświadczeniu Ferguson, epidemiolog z londyńskiego Imperial College.

Ponad 71 tys. osób zakażonych koronawirusem zmarło w USA od początku epidemii; w ciągu ostatnich 24 godzin liczba ta zwiększyła się o 2333 - wynika z bilansu Uniwersytetu Johnsa Ho

W Stanach Zjednoczonych przeprowadzono do tej pory ponad 1 mln 203 tys. testów na obecność koronawirusa z wynikiem pozytywnym. W ciągu doby liczba ta zwiększyła się o ok. 22 tys.

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie