"Przeznaczamy ponad 300 mld zł na pomoc przedsiębiorcom. Wnioski przez internet"

Polska
"Przeznaczamy ponad 300 mld zł na pomoc przedsiębiorcom. Wnioski przez internet"
Polsat News
Jadwiga Emilewicz poinformowała o kolejnym elemencie tarczy Antykryzysowej.

Ruszyła strona internetowa przez którą przedsiębiorcy mogą składać wnioski do dwóch instrumentów: leasingowego i pożyczkowego. Branża transportowa jest jedną z największych w polskiej gospodarce. To tętno transportowe całej Europy. Ponad połowa firm z tej branży to sektor małych i średnich przedsiębiorstw - powiedziała minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

- To polskie firmy i polscy kierowcy przewożą towary produkowane w całej Europę - podkreśliła wicepremier. - Ponad 70 proc. floty transportowej w firmach to flota leasingowana. Dzisiaj dla małych i średnich firmy, które znalazły się w kłopotach, ARP uruchamia instrument, który będzie pomagał w spłacie należności - zapowiedziała Emilewicz. 

 

Wideo: Emilewicz poinformowała o kolejnym elemencie tarczy Antykryzysowej

 

 

Wyjaśniła, że pomoc obejmie firmy, które z końcem 2019 r. były w dobrej kondycji. ARP-leasing to kolejny instrument, który uruchamiamy w ramach Tarczy Antykryzysowej - dodała. 

 

Szczegóły pomocy dostępne są na stronie internetowej: arp-tarcza.pl

 

- Spada dynamika wyrejestrowywania działalności gospodarczej, to pozwala z optymizmem patrzeć na koniec roku - powiedziała Emilewicz.

 

Minister mówiła o wsparciu sektora transportowego oraz małych i średnich firm w ramach Tarczy Antykryzysowej.

 

2 miliony podmiotów 

 

Zapewniła, że mamy już kompletne i komplementarne instrumenty, które sprawiają, że nie tylko coraz więcej firm się po pomoc zgłasza i ją otrzymuje, ale także spada dynamika wyrejestrowywania działalności gospodarczej z Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej (CIDG).

 

Dodała, że w rejestrze tym jest ciągle ponad 2 miliony podmiotów.

 

- Ta dynamika była bardzo duża w ostatnich dwóch tygodniach marca, w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia. Wiadomości za ostatni tydzień są bardzo optymistyczne, przedsiębiorcy przestali się wyrejestrowywać, przestali zawieszać swoją działalność – powiedziała.

 

ZOBACZ: Państwa bałtyckie otwierają granice dla swych obywateli. "Mamy zaufanie do naszej służby zdrowia"

 

- Oznacza to, że korzystają z Tarczy, że widzą nadzieję, że program odmrażania gospodarki zaczyna przywracać nas na dobre tory – mówiła.

 

Dodała, że jeżeli będziemy zastanawiać się pod koniec czerwca z jakimi parametrami możemy zakończyć ten rok, jak ucierpi polska gospodarka, to te dane pozwalają nam patrzeć z umiarkowanym optymizmem na koniec roku. 

 

"Okres finansowania nawet do 6 lat"

 

- Uruchamiany przez nas dziś mechanizm, to dodatkowe, celowane do branży transportowej wsparcie. dzięki tej formie, która proponujemy, firmy transportowe, które znalazły się w trudnej sytuacji będą mogły uzyskać refinansowanie posiadanych leasingów w komercyjnych spółkach i towarzystwach leasingowych. (...) Okres finansowania może trwać nawet do 6 lat. Będą mogli z tego korzystać zarówno duzi przedsiębiorcy, jak i małe i średnie firmy - poinformowała wicepremier.

 

- Dodatkowo dziś ARP uruchamia inny instrument adresowany do małych i średnich firm, nie tylko z branży transportowej - są to pożyczki obrotowe na wypłatę wynagrodzeń. Te pożyczki pozwolą pokryć koszty wynagrodzenia netto w firmach przez okres do 2 lat. Wynagrodzenia te będą trafiać bezpośrednio na konta pracowników - dodała.

 

"Największa kwota od 1989 r."

 

- Łącznie w ramach tarczy antykryzysowej i tarczy finansowej na pomoc polskim przedsiębiorcom i pracownikom przeznaczamy już ponad 300 mld zł - to jest największa kwota pomocy publicznej, jaka trafia na rynek od 1989 r. To największa pomoc w historii współczesnej Polski - zaznaczyła.

 

- Niemal 3 mln wnioskodawców złożyło wnioski do różnego rodzaju pomocy, którą oferujemy - od zwolnienia ze składek na ZUS, poprzez dopłaty do wynagrodzeń, pożyczki, czy wreszcie wnioski o kredyty częściowo umarzalne w ramach Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju - dodała.

 

ZOBACZ: Tarcza Finansowa. "355 mln zł już na kontach firm"

 

- Wartość wypłaconych świadczeń na 5 maja to już niemal 4 mld zł, ponad 37 tys. firm otrzymało łącznie prawie 8 mld zł subwencji w ramach Tarczy Finansowej - przedsiębiorstwa zatrudniają prawie 400 tys. pracowników. To stała pomoc, która w niespełna miesiąc została przetransferowana. (...) Ten pieniądz już realnie do gospodarki trafił - powiedziała wicepremier.

 

System wsparcia firm transportowych

 

- Dzięki zawartym w tarczy antykryzysowej zapisom, dzisiaj rusza system wsparcia firm transportowych - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

 

- Branża transportowa jak wiele innych musi otrzymać wsparcie, bo to jest krwiobieg polskiej gospodarki. (...) Dzięki zawartym w tarczy antykryzysowej zapisom, dzisiaj rusza system wsparcia firm transportowych - powiedział w środę Adamczyk.

 

Wyjaśnił, że jednym z elementów wsparcia oferowanych przez Agencję Rozwoju Przemysł jest leasing operacyjny z karencją w spłacie do 12 miesięcy, będą też pożyczki obrotowe. - Jestem przekonany, że te rozwiązania będą pomocne branży w tych trudnych czasach - ocenił Adamczyk.

 

Minister podkreślił, że w szczególnie złej sytuacji są firmy przewożące osoby zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym, gdyż usługi turystyczne przestały funkcjonować, a na parkingach pozostaje tysiące autokarów.

 

Adamczyk przypomniał, że przy przejazdach przez polskie granice kierowcy z firm transportowych nie podlegają 14-dniowej kwarantannie.

msl/ Polsat News, PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie