Orlen ma ponad 2 mld złotych straty

Biznes
Orlen ma ponad 2 mld złotych straty
polsatnews.pl
Orlen tłumaczy, skąd wynika wysoka strata

Strata w wysokości ponad 2,2 mld zł to wynik netto Grupy Orlen po trzech miesiącach tego roku i uwzględnieniu obciążeń podatkowych w kwocie 317 mln zł. Wynik ten w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. jest niższy o 3,1 mld zł – wynika z danych finansowych opublikowanych przez płocki koncern.

PKN Orlen zakończył pierwszy kwartał tego roku z zyskiem operacyjnym EBITDA na poziomie 1,6 mld zł, przy czym w tym samym okresie 2019 r. było to ponad 2 mld zł. Wynik netto Grupy Orlen w pierwszym kwartale 2019 r. wyniósł 849 mln zł.

 

ZOBACZ: Obajtek, szef Orlenu: budujemy silny koncern multienergetyczny

 

"Mimo dobrych wyników EBITDA wg LIFO wypracowanych przez wszystkie segmenty koncernu, wynik netto był ujemny i wyniósł minus 2,2 mld zł. Bezpośredni wpływ na wynik netto miała decyzja o ujęciu w skonsolidowanym sprawozdaniu finansowym za pierwszy kwartał 2020 r. odpisów aktualizujących wartość aktywów trwałych segmentu wydobycie oraz aktualizacji wartości zapasów do obecnych poziomów cen" – poinformował w środę PKN Orlen.

 

Przychody niższe o ponad 3 miliardy

 

Według danych płockiego koncernu, przychody ze sprzedaży Grupy Orlen za trzy miesiące 2020 r. wyniosły 22 mld 77 mln zł i były niższe o 3 mld 169 mln zł liczone rok do roku.

 

Jak podała spółka, spadek przychodów ze sprzedaży rok do roku wynika "głównie z niższej sprzedaży wolumenowej o 8 proc. w segmentach downstream (działalność rafineryjna, petrochemiczna i energetyczna - red.) i detal oraz odzwierciedla spadek cen ropy naftowej i w efekcie także notowań głównych produktów".

 

Orlen: elastycznie reagowaliśmy na spadki sprzedaży

 

PKN Orlen zwrócił m.in. uwagę, że w okresie pierwszych trzech miesięcy tego roku w porównaniu do analogicznego okresu rok wcześniej ceny benzyny zmniejszyły się o 15 proc., oleju napędowego o 20 proc., ciężkiego oleju opałowego o 40 proc., etylenu o 5 proc. i propylenu o 11 proc.

 

ZOBACZ: "W Polsce mamy najtańsze paliwo". Prezes PKN Orlen w "Gościu Wydarzeń"

 

"Przychody wyniosły 22 mld zł, mimo niższego niż w analogicznym okresie ubiegłego roku przerobu ropy o 7 proc. (rok do roku) i spadku sprzedaży o 8 proc. (rok do roku) oraz niższej konsumpcji paliw związanej z kryzysem spowodowanym przez COVID-19" – wyjaśnił PKN Orlen.

 

Zapewnił, że "elastycznie reagował na spadki sprzedaży paliw, między innymi poprzez dostosowanie harmonogramu i przyspieszenie planowych przestojów remontowych oraz wyeliminowanie importu oleju napędowego".

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie