Obajtek: budujemy silny koncern multienergetyczny

Biznes
Obajtek: budujemy silny koncern multienergetyczny
Polsat News
15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu. 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedaż swoje akcje po wyższej cenie.

- Budujemy silny koncern multienergetyczny. Będzie w Polsce inwestor, którego stać będzie na miliardowe inwestycje - powiedział w poniedziałek Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

- Silny koncern multienergetyczny jest potrzebny zarówno Enerdze, jak i Orlenowi. Takie koncerny mogą realizować politykę energetyczną Polski - powiedział Obajtek.

 

Przejęcia Orlenu

 

Prezes dodał, że takie koncerny są odporne na zawirowania gospodarcze, jak np. te związane z pandemią wirusa.

 

Prezes Orlen powiedział, że połączenie firm pozwoli realizować transformację energetyczną, co jest potrzebne obu spółkom.

 

- Orlen jest 4 grupą pod kątem wytwarzania energii elektrycznej - stwierdził prezes. - Mamy również doświadczenie w sprzedaży oraz dystrybucji jako Grupa Orlen, możemy pakietować usługi - dodał.

 

ZOBACZ: Daniel Obajtek prezesem PKN Orlen przez kolejną kadencję

 

Zdaniem Obajtka Orlen "zapina pewien proces inwestycji", a w efekcie - po dołączeniu do Grupy Lotosu "powstanie coraz większy podmiot, którego będzie stać na inwestycje rzędu mld zł".

 

Prezes Orlenu dodał, że biznes rafineryjny za kilkanaście lat będzie biznesem schyłkowym, a po planowanych połączeniach powstanie spółka, która będzie mogła pozwolić na inwestowanie miliardów zł, również w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym farmy offshore.

 

- Przejęliśmy Anwil, Rafinerię Możejki oraz Unipetrol, z czego wynika, że mamy doświadczenie - powiedział Obajtek. - Nie możemy patrzeć przez perspektywę jednej kadencji, czterech lat - dodał. 

 

Prezes Orlenu powiedział, że przejęcie Energii nie oznacza, że spółka znika z Pomorza, tylko że zyskała inwestora, który ma środki m.in. na dokonanie transformacji energetycznej.

 

Obajtek dodał, że w ciągu 2 miesięcy przedstawi plan, jak uzyskać najwyższy poziom synergii podczas przejmowania Energi przez Orlen, a w rok zostanie wprowadzony w życie.

 

- Te ponad 4 miesiące transakcji to najszybszy proces przejęcia, dalej będziemy analizować plany i dostosowywać do strategii Grupy Orlen - stwierdził.

 

Orlen podniósł cenę za akcję

 

W grudniu 2019 r. Orlen wezwał do sprzedaży wszystkich 414 mln 67 tys. 114 akcji Energi, po 7 zł za sztukę. W marcu podjął decyzję o wydłużeniu do 22 kwietnia br. terminu przyjmowania zapisów w wezwaniu, powołując się na "uzasadnione okoliczności".

 

1 kwietnia zgodę na transakcję wyraziła Komisja Europejska, oceniając, że nie spowoduje naruszenia rynkowej konkurencji, a 15 kwietnia Orlen podniósł z 7 do 8,35 zł cenę za akcję, oferowaną w wezwaniu. 20 kwietnia Skarb Państwa zgodził się sprzedaż swoje akcje po wyższej cenie.

 

ZOBACZ: PKN Orlen: Komisja Europejska zgodziła się na przejęcie Energi

 

Energa jest jedną z czterech największych krajowych spółek energetycznych i jednym z trzech największych dostawców energii elektrycznej w Polsce. Podstawowa jej działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję, obrót energią elektryczną oraz cieplną, a także obrót gazem. Energa ma 3 mln odbiorców biznesowych i indywidualnych, zatrudnia prawie 10 tys. pracowników, od grudnia 2013 r. jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

Orlen podkreślał, że Energa ma ponad 50 aktywów produkujących energię ze źródeł odnawialnych, jak elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Z OZE pochodzi ponad 30 proc. produkowanego przez Energę wolumenu energii. 

pgo/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie