"W Polsce mamy najtańsze paliwo". Prezes PKN Orlen w "Gościu Wydarzeń"

Polska
"W Polsce mamy najtańsze paliwo". Prezes PKN Orlen w "Gościu Wydarzeń"
Polsat News
Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek

Czy obecne ceny na stacjach utrzymają się na dłużej? - Daniela Obajtka, prezesa PKN Orlen, zapytała w programie "Gość Wydarzeń" Dorota Gawryluk. - Oczywiście jest szansa. Od początku roku zdecydowanie obniżamy ceny, mimo iż wszyscy w Europie kupują baryłkę ropy za podobną cenę, to w Polsce mamy najtańsze paliwo - powiedział Obajtek. Odniósł się również do przejęcia spółki Energa.

- To duży wkład PKN Orlen w walkę z koronawirusem - przekonywał Daniel Obajtek mówiąc o obniżaniu cen. - W ten sposób chcemy również stymulować gospodarkę - dodał. 

 

Zdaniem prezesa PKN Orlen właśnie dzięki działaniom koncernu gospodarka szybciej ruszyła po kryzysie. - Co jest też  z korzyścią dla Polskiego Koncernu Naftowego - mówił.   

 

"Mocno apelujemy o patriotyzm gospodarczy"

 

Obajtek powiedział wcześniej, że "nie ma silnego państwa bez silnej gospodarki". - A jak sprawić, by gospodarka była silna po tak dużym kryzysie, jak wszyscy nam zapowiadają? - zapytała prowadząca rozmowę. - To jest zadanie dla nas wszystkich. Mocno apelujemy o patriotyzm gospodarczy - odparł Daniel Obajtek.

 

- Jest nas 38 milionów, jeżeli będziemy zwracać uwagę na to co Polskie, na to co wyprodukowane w Polsce, to zdecydowanie szybciej naszą gospodarkę będziemy ożywiać - przekonywał szef PKN Orlen.    

 

Przyznał, że Orlen rośnie wraz ze wzrostem polskiej gospodarki. Wymieniał jako przykład liczne łączenie z innymi firmami, synergie i procesy inwestycyjne.

 

Obajtek: nie otwieramy gospodarki za wolno  

 

Pytany, czy Polska nie za wolno otwiera się na gospodarkę, Obajtek odparł: - Nie, nie za wolno. Jeżeli wszyscy będziemy przestrzegać restrykcji, to zdecydowanie szybciej ruszymy z gospodarką. 

 

- Lepiej przeczekać, a później szybciej ruszyć z gospodarką. Uważam, że idziemy w dobrym kierunku - zapewniał.  

 

Szef koncernu naftowego odniósł się też do zarzutów, że płyn do dezynfekcji, który zaczął produkować po ogłoszeniu stanu epidemicznego, a którego nigdzie nie można było dostać - pojawił się nawet żart, że ten płyn jest jak yeti, każdy słyszał, nikt nie widział. Uznał, że takie oceny nie są sprawiedliwe. - My nie obiecywaliśmy zalać kraju płynem do dezynfekcji, my zalewamy kraj paliwem - mówił Obajtek. - W ciągu 10 dni uruchomiliśmy produkcję. Tempo było niesamowite - zauważył  

 

PKN Orlen produkuje 5 mln litrów płynu dezynfekcyjnego miesięcznie. - To jest największa produkcja w Polsce - mówił prezes koncernu. 

 

- Teraz już jesteśmy nasyceni. Na 85 proc. stacji ten płyn jest - zapewniał Obajtek.

 

WIDEO: Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek w "Gościu Wydarzeń"

 

 

"Każda rozsądna firma musi dbać o swojego klienta"

 

Mówiąc o zaangażowaniu w inne przedsięwzięcia, nie stricte biznesowe, Obajtek podkreślał, że "Polacy są naszymi klientami". - Każda rozsądna firma musi dbać o swojego klienta - wyjaśniał szef PKN Orlen. - To społeczna odpowiedzialność biznesu - dodał.   

 

- Budujemy silny koncern multienergetyczny. To jest mój cel, moja misja - powiedział pytany o przejęcie Energi. - Będzie w Polsce inwestor, którego stać będzie na miliardowe inwestycje - powiedział Daniel Obajtek.

 

- Silny koncern multienergetyczny jest potrzebny zarówno Enerdze, jak i Orlenowi. Takie koncerny mogą realizować politykę energetyczną Polski - powiedział Obajtek.

 

Prezes dodał, że takie koncerny są odporne na zawirowania gospodarcze, jak np. te związane z pandemią wirusa.

 

Z kolei wicepremier Jacek Sasin ocenił, że sprzedaż Energi Orlenowi to dla Skarbu Państwa dobry interes. Według wicepremiera, Orlen nie powiedział też "ostatniego słowa" w sprawie innych przejęć.

 

Wcześniejsze odcinki "Gościa Wydarzeń" można obejrzeć tutaj

pgo/grz/ Polsat News

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!