"Odmrożenie" Ekstraklasy. Sześć drużyn znów może trenować

Polska
"Odmrożenie" Ekstraklasy. Sześć drużyn znów może trenować
PAP/Marcin Bielecki
Sześć drużyn może zacząć treningi przed planowanym na koniec maja wznowieniem Ekstraklasy

W środę (6 maja) treningi grupowe może rozpocząć sześć drużyn piłkarskiej ekstraklasy. Wśród nich jest obecny mistrz Polski, a także ekipy z Wrocławia, Częstochowy, Zabrza, Lublina i Szczecina. Zaakceptowany przez rząd plan przewiduje, że pierwszy mecz najlepszej polskiej ligi piłkarskiej odbędzie się pod koniec maja.

We wtorek władze piłkarskiej Ekstraklasy zdecydowały o wstrzymaniu wszystkich treningów. Powodem mają być wyniki badań zawodników na obecność koronawirusa. Niektóre z testów trzeba było powtórzyć, ale szefowie ligi zapewnili już wtedy, że powrót do gry odbędzie się zgodnie z planem.

 

ZOBACZ: Wstrzymane treningi w Ekstraklasie. Start ligi zagrożony?

 

Komisja medyczna Polskiego Związku Piłki Nożnej przeprowadziła analizę wyników badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 przeprowadzonych w klubach PKO BP Ekstraklasy. Podjęła decyzję, że 6 maja treningi mogą zacząć się w klubach: Śląsk Wrocław, Piast Gliwice, Raków Częstochowa, Górnik Zabrze, Zagłębie Lubin i Pogoń Szczecin.

 

W pozostałych zespołach trwa dalsza diagnostyka osób skierowanych na badanie wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 i do czasu potwierdzenia przez komisję możliwości rozpoczęcia treningów grupowych, kluby te prowadzą treningi indywidualne - przekazał Polski Związek Piłki Nożnej.

 

Stadiony bez "dwunastego zawodnika". Kibice zobaczą mecze w domach

 

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister resortu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili plan odmrażania polskiego sportu. Jednym z jego założeń jest wznowienie wstrzymanych w połowie marca rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy.

 

Treningi w najwyższej lidze w czasie pandemii koronawirusa miały się odbywać w sześcioosobowych grupach, ale w sobotę rząd opublikował rozporządzenie zmieniające liczbę uczestników.

 

ZOBACZ: Bundesliga może wrócić szybciej niż się spodziewano. Znamy termin

 

Od poniedziałku w zajęciach może wziąć udział 14 osób – 13 zawodników i trener. Z kolei od 10 do 24 maja razem trenować będzie "nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi". To wszystko dotyczy ligi zawodowej. Oczywiście niemożliwe jest wejście kibiców na trybuny obiektów.

 

Od ostatniego meczu minęły prawie dwa miesiące

 

Piłkarze drużyn najwyższej klasy rozgrywek przechodzili ostatnio testy na obecność koronawirusa. Plan zakłada wznowienie spotkań Ekstraklasy 29 maja i ich zakończenie 18-19 lipca. Mecze rundy zasadniczej będą rozgrywane zgodnie z dotychczasowym układem spotkań, ale bez udziału publiczności.

 

Ostatni przed wybuchem epidemii koronawirusa mecz ekstraklasy odbył się 9 marca (Korona Kielce - ŁKS Łódź 1:0).

 

Po 26 kolejkach liderem jest warszawska Legia z dorobkiem 51 pkt (wyprzedza o osiem broniącego tytułu Piasta Gliwice). Tabelę zamyka ŁKS, który ma aż 11 punktów straty do bezpiecznej strefy w tabeli.

wka/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie