Wstrzymane treningi w Ekstraklasie. Start ligi zagrożony?

Polska
Wstrzymane treningi w Ekstraklasie. Start ligi zagrożony?
Twitter/PKO BP Ekstraklasa
Władze piłkarskiej Ekstraklasy zdecydowały we wtorek rano o wstrzymaniu wszystkich treningów

Władze piłkarskiej Ekstraklasy zdecydowały we wtorek rano o wstrzymaniu wszystkich treningów. Powodem mają być wyniki badań zawodników na obecność koronawirusa. Niektóre z testów trzeba było powtórzyć. Władze ligi poinformowały, że powrót do gry odbędzie się zgodnie z planem.

Około godziny 10:00 Ekstraklasa poinformowała kluby, że wszystkie zaplanowane na pierwszą część dnia treningi musza zostać anulowane. O 14:00 kluby mają otrzymać kolejne informacje - poinformował portal TVP Sport.

 

ZOBACZ: Bundesliga może wrócić szybciej niż się spodziewano. Znamy termin

 

Decyzja jest prawdopodobnie spowodowana wynikami testów na koronawirusa. W poniedziałek piłkarze najwyższej klasy rozgrywkowej w Polsce przeszli testy na obecność koronawirusa. We wtorek kluby miały wznowić treningi w maksymalnie 14-osobowych grupach. 

 

Oczekiwanie na wyniki testów

 

Według nieoficjalnych informacji nie wszystkie zespoły poznały jeszcze wyniki testów, a w niektórych przypadkach konieczne było przeprowadzenie dodatkowych badań, których wyniki mają zostać przekazane właśnie po południu. 

 

 

Głos w sprawie zabrał Polski Związek Piłki Nożnej. "Plan wznowienia rozgrywek PKO BP Ekstraklasy przygotowany przez grupę roboczą powołaną przez spółkę Ekstraklasa SA, w skład której wchodzą przedstawiciele Komisji Medycznej PZPN, zakładał w pierwszym kroku przeprowadzenie badań na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2. Testy zostały przeprowadzone w poniedziałek 4 maja, a kluby wyniki tych testów otrzymają we wtorek 5 maja do godziny 13:00" - czytamy na stronie związku.

 

 

"W sytuacji, w której wynik poniedziałkowego testu nie będzie ujemny, konkretna osoba zostaje skierowana do dalszej diagnostyki badaniem wymazu z nosogardzieli w kierunku SARS-CoV-2 met. Testy Real Time RT-PCR, które w razie zaistnienia takiej konieczności, zostaną przeprowadzane we wtorek 5 maja. Kluby wyniki tych testów poznają w środę 6 maja" - napisano.

 

"Do czasu uzyskania ostatecznych wyników badań przesiewowych, a w razie konieczności również wyników badań wymazowych, kluby, jak wynika z przygotowanego przez Ekstraklasę planu, prowadzą treningi indywidualne" - czytamy.

 

We wtorek po południu o wynikach przeprowadzonych testów poinformował Śląsk Wrocław. "Wyniki testów na obecność koronawirusa u wszystkich przebadanych osób w Śląsku Wrocław (piłkarze, sztab, pracownicy administracyjni) są ujemne" - podał klub. O negatywnych wynikach testów na koronawirusa poinformował również Górnik Zabrze.  

 

 

Niezależnie od wyników testów Ekstraklasa S.A. zapewnia, że powrót na ligowe boiska odbędzie się zgodnie z planem. 

 

 

"Odmrażanie" sportu

 

Pod koniec kwietnia premier Mateusz Morawiecki i minister resortu Danuta Dmowska-Andrzejuk ogłosili plan odmrażania polskiego sportu. Jednym z jego założeń jest wznowienie wstrzymanych w połowie marca rozgrywek piłkarskiej PKO Bank Polski Ekstraklasy.

 

Treningi w najwyższej lidze w czasie pandemii koronawirusa miały się odbywać w sześcioosobowych grupach, ale w sobotę rząd opublikował rozporządzenie zmieniające liczbę uczestników. Od poniedziałku w zajęciach może wziąć udział 14 osób – 13 zawodników i trener. Z kolei od 10 do 24 maja razem trenować będzie "nie więcej niż 25 osób korzystających z tych obiektów, z wyłączeniem ich obsługi". To wszystko dotyczy ligi zawodowej. Oczywiście niemożliwe jest wejście kibiców na trybuny obiektów.

 

ZOBACZ: Boniek: piłka się uratuje, ale nie stać nas na czekanie, aż epidemia minie

 

Zgodnie z harmonogramem, w dniach 27 i 28 maja wszyscy przejdą kolejne testy medyczne, a w piątek 29 maja powinny odbyć się pierwsze po przymusowej przerwie mecze. Rozgrywki piłkarskiej elity mają potrwać do 19 lipca.

 

Prowadzi Legia Warszawa

 

Po 26 kolejkach w tabeli prowadzi Legia Warszawa - 51 pkt, przed broniącym tytułu Piastem Gliwice - 43 oraz Cracovią, Śląskiem Wrocław i Lechem Poznań - po 42. W trzyzespołowej strefie spadkowej znajdują się: Korona Kielce - 26 pkt, Arka Gdynia - 25 i ŁKS Łódź - 20.

 

ZOBACZ: Odwołano mecze PKO Ekstraklasy, Fortuna 1 Ligi i II ligi

 

Do końca sezonu zasadniczego pozostały cztery kolejki. Po 30. rundzie spotkań tabela zostanie podzielona na tzw. grupę mistrzowską i spadkową. W fazie finałowej każda z drużyn - z zachowaniem dorobku punktowego - rozegra po siedem dodatkowych spotkań.

 

Wcześniej PZPN zapowiedział, że 27 maja zostaną rozegrane dwa pozostałe mecze ćwierćfinałowe Totolotek Pucharu Polski, a między 30 maja a 6 czerwca nastąpi wznowienie rozgrywek 1. i 2. ligi.

dk/msl/ polsatnews.pl, TVP Sport
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie