Od dziś nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy

Polska
Od dziś nowe zasady kwarantanny po przekroczeniu granicy
PAP/Marcin Bielecki
Nie wszyscy pracownicy transgraniczni są zwolnieni z kwarantanny

Od poniedziałku obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej - przypomniało na swojej stronie internetowej MSWiA.

Jak poinformowano na stronie internetowej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, nowe zasady wyłączające kwarantannę - obowiązujące od 4 maja - dotyczą osób, które przekroczyły granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją, Litwą, Szwecją i Danią. "Przy wjeździe do naszego kraju muszą one jednak udokumentować funkcjonariuszom Straży Granicznej fakt przejazdu w celach zawodowych, zarobkowych, służbowych lub w celu pobierania nauki" - podkreślono.

 

ZOBACZ: Wiceminister potwierdza: otworzą granice, ale nie dla wszystkich pracowników transgranicznych

 

"Nowe zasady dotyczące obowiązku kwarantanny wprowadziło rozporządzenie Rady Ministrów z 2 maja 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii" - dodano.

 

Kontrole w portach morskich i na lotniskach

 

Przypomniano także, że kontrola graniczna na granicy wewnętrznej Unii Europejskiej została przedłużona do 13 maja. Granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. "Nadal będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach" - wskazano.

 

Zwolnieni z kontroli są zawodowi kierowcy wykonujący międzynarodowy transport towarów, przekraczający granicę z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą. "Dotyczy to zarówno kontroli granicznej, jak i - za zgodą Głównego Inspektora Sanitarnego - kontroli sanitarnej. Ci kierowcy nie podlegają również obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie po przyjeździe do Polski" - podano.

 

Kwarantanny nie stosuje się również wobec osób, które przekraczają granicę Polski w celu prac w gospodarstwie rolnym, które znajdują się po obu stronach granicy Polski.

bas/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie