Ponad 4 tys. chorych wyzdrowiało. 244 nowe zachorowania, 5 kolejnych osób nie żyje

Polska
Ponad 4 tys. chorych wyzdrowiało. 244 nowe zachorowania, 5 kolejnych osób nie żyje
Polsat News
Koronawirus wciąż groźny, rośnie liczba zakażonych i zmarłych.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek, że w Polsce wyzdrowiało już 4095 osób, które zachorowały na koronawirusa. Są 244 potwierdzone nowe zachorowania, a pięć kolejnych osób zmarło na Covid-19 - podał resort. W sumie w Polsce zakażonych zostało do tej pory 13 tys. 937 osób. Zmarło 683 chorych. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,8 tys. testów.

Resort zdrowia podał w poniedziałek, że w związku z epidemią koronawirusa hospitalizowanych jest obecnie 2653 osób.

 

"Na razie mamy stabilną liczbę chorych dobowo. Ona nieznacznie się oczywiście waha, ale nie wyskakuje powyżej 4-5 proc. Myślę, że ten wzrost trochę się spowolnił, wypłaszczył i te wskaźniki R (reprodukcji wirusa – red.) które mówią, czy jesteśmy w fazie wzrostowej czy spadkowej już zbliżają się do jedności. To oznaczałoby wypłaszczanie, ale nadal jesteśmy niewiele powyżej 1" - powiedział w 3 Programie Polskiego Radia minister zdrowia Łukasz Szumowski.

 

244 nowych chorych na koronawirusa

 

Są 244 potwierdzone nowe zachorowania na koronawirusa - podało ministerstwo, a pięć kolejnych osób zmarło na Covid-19 - podał resort. 

 

Nowe, potwierdzone wynikiem badań laboratoryjnych przypadki zakażenia, dotyczą osób z województw: dolnośląskiego (75), śląskiego (61), mazowieckiego (33), małopolskiego (30), zachodniopomorskiego (13), wielkopolskiego (11), opolskiego (7), podkarpackiego (6), świętokrzyskiego (4), warmińsko-mazurskiego (2) i lubuskiego (2).

 

Ministerstwo przekazało, że zmarło pięć zakażonych osób: 85-letnia kobieta w Żyrardowie, 64-letnia kobieta w Białych Błotach, 91-letnia kobieta i 93-letnia kobieta w Gdańsku, 51-letni mężczyzna w Tychach. Wszystkie te osoby miały choroby współistniejące.

 

 

Prawie 14 tysięcy zakażonych

 

W sumie w Polsce zakażonych zostało do tej pory 13 tys. 937 osób - podał resort zdrowia. Zmarło 683 chorych.

 

 

WIDEO: Rzecznik Ministerstwa Zdrowia o nowych przypadkach zakażeń i kolejnych zmarłych

  

Niemal 100 tys. na kwarantannie

 

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 383 tys. 804 próbki, testy wykonano u 350 tys. 48 osób - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,8 tys. testów.

 

 

Z kolei kwarantanna obejmuje 96 tys. 699 osób. Nadzór epidemiologiczny został nałożony na ponad 17 tys. 785 osób.

 

 

Rząd zluzował obostrzenia od poniedziałku

 

W poniedziałek rozpoczął się kolejny etap znoszenia ograniczeń związanych z epidemia koronawirusa w Polsce. Otwarte zostaną m.in. galerie i centra handlowe. Do pracy wracają także fizjoterapeuci, których gabinety zostaną otwarte. Otwarte zostaną także biblioteki.

 

Rząd zezwolił także na to, aby hotele zaczęły przyjmować gości. Jednak na razie nie będą one mogły otworzyć dla klientów restauracji.

 

Nadal jednak obowiązują podstawowe zasady bezpieczeństwa związane z epidemią. 

 

 

Od marca Polacy na narodowej kwarantannie

 

W Polsce pierwszy przypadek potwierdzono 4 marca. Od 21 marca obowiązuje stan epidemii. Wprowadzono wtedy wiele restrykcji związanych z funkcjonowaniem instytucji, placówek, przekraczaniem granic. Od 16 kwietnia obowiązkowe stało się również zasłanianie twarzy - nosa i ust - w przestrzeni publicznej.

 

ZOBACZ: Lek pomaga w walce z koronawirusem. "Znacznie zmniejszył liczbę przyjęć na intensywną terapię"

 

W Polsce trwa już jednak łagodzenie obostrzeń. Służby epidemiologiczne twierdzą, że udało się zatrzymać transmisje poziomą koronawirrusa. Dlatego rząd od 20 kwietnia złagodził w Polsce obostrzenia. Zwiększono m.in liczbę osób, które mogą przebywać w sklepach. Umożliwiono także przemieszczanie się w celach rekreacyjnych.

 

Aktualna mapa zakażeń koronawirusem w Polsce:

 

 

Globalne zakażenie świata zarazkiem z Chin

 

Zapalenie płuc zwane COVID-19 pojawiło się w Chinach pod koniec 2019 r. Światowa Organizacja Zdrowia 11 marca ogłosiła w związku z tą sytuacją stan pandemii.

 

Choroba wywołana przez wirus SARS-CoV-2 objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. W wielu przypadkach choroba kończy się śmiercią, ale u osób młodszych może przebiegać bezobjawowo lub łagodnie. Szczególnie niebezpieczna bywa dla osób starszych wiekiem, osłabionych i cierpiących na inne przewlekłe choroby.

hlk/ polsatnews.pl, PAP

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze