Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]

Świat
Koronawirus. Najnowsze informacje z Polski i świata [ZAPIS RELACJI]
PAP/EPA/Jason Szenes
Śledź naszą relację na żywo. Najnowsze informacje dotyczące pandemia koronawirusa.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w poniedziałek o 313 nowych przypadkach koronawirusa, 20 kolejnych osób zmarło. O 1450 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych, co oznacza, że łącznie od początku epidemii odnotowano tam 67 tys. 674 zgonów. Od dziś w Polsce czynne są hotele, galerie handlowe oraz sklepy budowlane i meblarskie.

msl/dk/bas/ polsatnews.pl, PAP
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Władze Ericeiry, jednego z najpopularniejszych kurortów turystycznych Portugalii, otworzyły w poniedziałek plaże. Wstęp na nie możliwy jest z limitami czasowymi oraz bez ręcznika plażowego.

Parlament Singapuru uchwalił w poniedziałek ustawę określającą zasady przeprowadzenia najbliższych wyborów, jeśli głosowanie będzie musiało się odbyć przed zakończeniem pandemii Covid-19. Przyjęta ustawa dotyczy wyłącznie tych najbliższych, które muszą zostać przeprowadzone do 14 kwietnia 2021 roku.

Podopieczni i opiekunowie Domu Dziecka nr 3 w Łodzi w poniedziałek poddani zostali testom na obecność koronawirusa. Od piątku podlegają rygorom kwarantanny - poinformował wieczorem wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (MOPS) w Łodzi Piotr Rydzewski.

Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić poinformował w poniedziałek, że wybory parlamentarne i samorządowe, przełożone z kwietnia z powodu pandemii koronawirusa, odbędą się 21 czerwca.

Liczba ofiar śmiertelnych z powodu zakażenia koronawirusem przekroczyła we Francji 25 tysięcy - poinformowało w poniedziałek francuskie ministerstwo zdrowia. Najnowszy bilans mówi o 306 nowych zgonach na Covid-19.

W poniedziałek oficjalna liczba zgonów została obliczona na 25 201. 306 nowych przypadków śmiertelnych to znaczny dobowy wzrost w porównaniu z dniem poprzednim, gdy resort zdrowia informował o 135 zmarłych.

W trakcie epidemii koronawirusa więcej Amerykanów udaje się na polowania, by zdobyć jedzenie - podał Reuters, powołując się na dane związków łowieckich. "Od Minnesoty po Nowy Meksyk" odnotowywany jest znaczny wzrost udzielanych licencji oraz zezwoleń na polowania.

W ciągu ostatniej doby w Portugalii na Covid-19 zmarło 20 osób, a ogółem liczba ofiar śmiertelnych tej choroby wynosi w kraju 1063 – poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia w Lizbonie. Jednocześnie zwrócono uwagę, że ustabilizowała się dobowa liczba zgonów.

Resort odnotował, że od początku maja dobowy bilans nowych zgonów spowodowanych infekcją SARS-CoV-2 oscyluje na poziomie 18-20.

195 osób zakażonych koronawirusem zmarło ostatniej doby we Włoszech - podała Obrona Cywilna w poniedziałek w codziennym biuletynie. Łączny bilans zmarłych od początku epidemii w lutym wzrósł do 29 079.

Około 100 lekarzy i 250 innych pracowników medycznych w obwodzie kaliningradzkim odmówiło pracy w okresie walki z koronawirusem - poinformował szef departamentu zdrowia we władzach tego rosyjskiego regionu Aleksandr Krawczenko.

Bank centralny Hiszpanii (BdE) wezwał w poniedziałkowym komunikacie rząd Pedra Sancheza do opracowania planu obniżającego deficyt budżetowy. BdE zwrócił uwagę na słabość hiszpańskiej gospodarki w okresie pandemii koronawirusa.

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ogłosił w poniedziałek, że od początku przyszłego tygodnia zacznie się proces łagodzenia środków ograniczających rozwój epidemii Covid-19. Zdaniem szefa państwa tempo rozprzestrzeniania się koronawirusa zwalnia od dwóch tygodni.

Tureckie ministerstwo zdrowia poinformowało w poniedziałek, że potwierdzono 65 nowych zgonów wskutek zakażenia koronawirusem. W sumie w Turcji na Covid-19 zmarło 3461 osób.

Decyzja o uruchomieniu placówek opieki nad najmłodszymi oraz o zastosowanych środkach bezpieczeństwa powinna zostać skonsultowana z powiatową stacją sanitarno-epidemiologiczną - wskazała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. Od środy 6 maja organy prowadzące żłobek lub klub dziecięcy mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne GIS oraz Ministerstwa Rodziny.

Światowa wystawa Expo 2020 w Dubaju zostanie przełożona na 1 października 2021 r. z powodu pandemii koronawirusa - poinformował w poniedziałek organizator. Globalne targi innowacji, największa impreza organizowana w świecie arabskim, miały przyciągnąć 24 mln odwiedzających.

Naukowcy z poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM) przeprowadzili udane próby testu, który ma wykazywać, czy badana osoba miała styczność z SARS-CoV-2. Dzięki temu będzie można np. wykryć, kto przeszedł zakażenie bezobjawowo.

O 288 wzrosła w ciągu doby liczba zgonów z powodu koronawirusa w Wielkiej Brytanii, co oznacza, że łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii w tym kraju wynosi już 28 734 - poinformował w poniedziałek po południu minister zdrowia Matt Hancock. To najniższy bilans od marca, jednak dotyczy on zgonów w weekend, gdy często potwierdzanie zgonów odbywa się z opóźnieniem.

Od poniedziałku wraz z przywróceniem działalności centrów handlowych, w sklepach nie obowiązują już godziny dla seniora. Nadal nie działają szatnie, kina i restauracje w obiektach handlowych.

Włoska firma farmaceutyczna uzyskała zachęcający wynik testów szczepionki przeciw koronawirusowi, na razie - podczas badań na szczurach. Podanie szczepionki spowodowało powstanie przeciwciał, które blokowały wirusa - ogłosił w poniedziałek szef koncernu Luigi Aurisicchio.

69 nowych i potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło kolejnych 15 osób. W Polsce odnotowano ponad 14 tys. przypadków zakażenia koronawirusem.

Od poniedziałku obowiązkowej kwarantanny nie muszą przechodzić osoby, które przekroczyły polską granicę w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu pobierania nauki w naszym kraju lub w państwie sąsiednim. Nie dotyczy to jednak osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej - przypomniało na swojej stronie internetowej MSWiA.

Silne bóle głowy to jeden z objawów Covid-19 - wynika z badania specjalistów ds. neurologii z barcelońskiego szpitala Vall d'Hebron. Studium bazuje na obserwacji zakażonych koronawirusem, którzy przebywają w tej placówce, a także pacjentów z lekkimi objawami przebywających w domach.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował podczas globalnej konferencja darczyńców, że Polska i kraje Grupy Wyszehradzkiej zdecydowały o przeznaczeniu dodatkowych 3 mln euro w ramach inicjatywy na rzecz przyspieszenia opracowania szczepionki i leków na Covid-19.

W nocy z wtorku na środę przywrócona zostanie pełna funkcjonalność Poznańskiego Roweru Miejskiego – poinformowało w poniedziałek miasto. Każdy rower będzie dezynfekowany średnio dwa razy dziennie.

W czasie pandemii wizyta u stomatologa może nas kosztować dużo drożej. Część specjalistów w prywatnych gabinetach do wykonywanych przez siebie zabiegów doliczyła bowiem dodatkową opłatę. Ma ona pokryć koszty poniesione na zabezpieczenie lekarza oraz pacjenta przez zakażeniem koronawirusem.

W wewnętrznym chińskim raporcie oceniono, że w związku z pandemią koronawirusa Chiny mierzą się z największą falą globalnej niechęci od wydarzeń na placu Tiananmen w Pekinie w 1989 roku – podała w poniedziałek agencja Reutera, cytując anonimowe źródła. Według źródeł nastroje społeczne "mogą w najgorszym przypadku doprowadzić do zbrojnej konfrontacji pomiędzy ChRL a USA".

Ponad tysiąc osób mogło zostać zakażonych koronawirusem w łańcuchu infekcji w należącej do włoskiej firmy ubojni trzody chlewnej w Binefar w Aragonii na północnym wschodzie Hiszpanii - informują media w tym kraju. Prowadząca ubojnię włoska Grupa Pini odpowie przed hiszpańskim sądem za narażanie życia wszystkich pracowników, gdyż zmuszała do pracy osoby zakażone koronawirusem - czytamy w dzienniku "El Publico".

Francja zadeklarowała 500 mln euro, a Niemcy 525 mln euro na wynalezienie szczepionki i opracowanie kuracji na Covid-19 w ramach międzynarodowej inicjatywy darczyńców, która odbywa się w poniedziałek. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez zadeklarował podczas konferencji 125 mln euro na globalną odpowiedź na koronawirusa, a premier Norwegii Erna Solberg - 1 mld dolarów. (PAP/EPA/GONZALO FUENTES / POOL)

Nie ma naukowych dowodów, że używanie soczewek kontaktowych zwiększa ryzyko zakażenia koronawirusem. Jeśli takie zagrożenie w ogóle występuje, to jest ono marginalne – zapewniają eksperci Polskiego Towarzystwa Okulistycznego.

W Holandii na Covid-19 zmarło kolejne 26 osób, stwierdzono też 199 nowych zakażeń koronawirusem - podał w poniedziałek Krajowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (RIVM). To znaczny spadek; jeszcze w sobotę RIVM informował o 94 zgonach i 445 nowych infekcjach.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen zapowiedziała w poniedziałek przekazanie 1 mld euro na opracowanie szczepionki przeciwko nowemu koronawirusowi SARS-CoV-2.

Deklaracja ta padła podczas globalnej konferencji darczyńców na rzecz opracowania szybkiego dostępu do bezpiecznych, skutecznych i przystępnych cenowo metod diagnostyki i terapii, a także szczepionek przeciwko koronawirusowi. Celem wydarzenia jest zebranie 7,5 mld euro.

Do sądu skierowano wnioski o ukaranie organizatora cyklu "Koncertowanie pod blokami" w związku z naruszeniem przepisów rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów wynikających ze stanu epidemii - podała w poniedziałek Komenda Powiatowa Policji w Ciechanowie. Więcej o samym koncercie przeczytacie tutaj.

XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina przełożony na rok 2021

Zmarła 79-letnia siostra zakonna z klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Chełmnie, gdzie wystąpiło duże ognisko zakażeń koronawirusem - potwierdził w poniedziałek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Adrian Mól.

Zmarła zakonnica wraz innymi 15 zakażonymi siostrami szarytkami z chełmińskiego klasztoru przebywała w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, który pełni rolę jednoimiennego szpitala zakaźnego. Jej zgon został ujęty w niedzielnej statystyce Ministerstwa Zdrowia.

Chiny celowo niszczyły dowody związane z epidemią koronawirusa, uciszały alarmujących o niej naukowców, nie dzieliły się wiedzą z innymi państwami - wynika z raportu zachodnich wywiadów, do którego dotarł australijski dziennik "The Daily Telegraph".

Gazeta opisuje zawartość 15-stronnicowego raportu przygotowanego przez współpracujące w ramach sojuszu "pięciu oczu" służby specjalne USA, Wielkiej Brytanii, Kanady, Australii i Nowej Zelandii.

Więcej informacji tutaj.

38-latka zakażona koronawirusem poszła na zakupy. Została aresztowana

Policja zatrzymała 38-letnią mieszkankę Torunia, która udała się na zakupy, a z powodu potwierdzenia zakażeniem koronawirusem powinna być w kwarantannie domowej. 

Kobieta trafiła do policyjnego aresztu, o jej dalszym losie zdecyduje sąd. 

Więcej informacji tutaj.

Ponad 350 tys. osób przebadano w Polsce na obecność koronawirusa

W kierunku koronawirusa przebadano dotąd 383 tys. 804 próbek. Testy wykonano u 350 tys. 048 osób - przekazało w poniedziałek Ministerstwo Zdrowia.

Zakażenie wykryto u 13 tys. 937 osób, z których 683 zmarło. W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 7,8 tys. testów.

Rośnie liczba zakażonych koronawirusem w Azji Południowo-Wschodniej

Singapur potwierdził w poniedziałek 573 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zwiększając liczbę zakażonych do 18778. W Indonezji przybyło tego dnia 395 zakażonych, przez co bilans od początku epidemii wzrósł do 11 587. W Malezji powoli otwiera się biznes, w Wietnamie - szkoły.

Korea Płd. szykuje się do wejścia w nowy etap walki z koronawirusem

Korea Płd. nie zgłosiła w poniedziałek - trzeci dzień z rzędu - żadnej nowej lokalnej infekcji koronawirusem. Kraj przygotowuje się do rozluźnienia wytycznych dystansowania społecznego, otwarcia szkół i przejścia do etapu "kwarantanny w życiu codziennym".

Zgodnie z planem zamknięte od ponad dwóch miesięcy szkoły mają stopniowo wznawiać działalność w okresie od 13 maja do 1 czerwca - przekazała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap, cytując minister oświaty Ju Eun Hi.

164 osoby zmarły w Hiszpanii na Covid-19 w ciągu ostatniej doby. Oznacza to, że liczba zgonów spowodowanych zakażeniem koronawirusem stabilizuje się - poinformowało w poniedziałek ministerstwo zdrowia tego kraju.

Jak sprecyzował resort zdrowia, łącznie od początku epidemii w kraju zanotowano już 25 428 zgonów spowodowanych infekcją koronawirusem SARS-CoV-2.

W ciągu ostatniej doby służby sanitarne odnotowały również 356 nowych przypadków zakażenia. W sumie zakażonych koronawirusem zostało już w Hiszpanii prawie 218 tys. osób.

Morskie Oko otwarte. Jest limit wejść

Od poniedziałku turystów obowiązują limity wejść na najbardziej popularny szlak w Tatrach. Dziennie na drogę do Morskiego Oka może wejść 2,6 tys. osób.

Wprowadzono także zmianę organizacji ruchu na drodze prowadzącej do parkingu przed tym szlakiem - za złe parkowanie będą restrykcje.

Rowery miejskie w Warszawie dostępne od 6 maja

Od 6 maja będą dostępne rowery Veturilo. Pojazdy będą dezynfekowane przez operatora systemu - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

W związku z zakazem korzystania z rowerów miejskich, terminale Veturilo są wyłączone od 1 kwietnia, a rowery zablokowane.

fot. Veturilo - Nextbike Polska

Brak nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Nowej Zelandii

Po raz pierwszy od początku epidemii władze Nowej Zelandii podały w poniedziałek, że w minionej dobie nie wykryto nowych zakażeń koronawirusem.

W poniedziałkowym wystąpieniu premier Jacinda Ardern powiedziała dziennikarzom, że jej kraj nie może sobie pozwolić na przedwczesne zniesienie wszystkich restrykcji dotyczących dystansu społecznego, by nie zmarnować dotychczasowych wysiłków w walce z koronawirusem, gdy "realizacja celu jest już w zasięgu ręki".

33-latek z Gdańska aresztowany za złamanie zasad kwarantanny

Na trzy miesiące trafił do aresztu 33-letni mieszkaniec Gdańska, który załamał zasady kwarantanny.

Oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku Mariusz Chrzanowski, powiedział w poniedziałek, że mężczyzna był poszukiwany przez policję od piątku, kiedy to wyszedł z jednego z gdańskich szpitali i zniknął. Nie było z nim kontaktu.

- Funkcjonariusze zatrzymali go w innym mieszkaniu w Gdańsku. Był poszukiwany z uwagi na to, że mógł mieć styczność z inną osobą narażoną na zakażenie koronawirusem - dodał Chrzanowski.

Japonia: stan wyjątkowy w związku z koronawirusem przedłużony do 31 maja

Premier Japonii Shinzo Abe przedłużył w poniedziałek do 31 maja ogólnokrajowy stan wyjątkowy związany z pandemią koronawirusa - przekazały japońskie media. Liczba wykrywanych nowych infekcji zmniejszyła się, ale władze uznały spadek za niewystarczający.

W Japonii wykryto już ponad 15 tys. zakażeń koronawirusem, a 538 osób zmarło – wynika z danych publicznej stacji NHK.

Początek rozluźniania restrykcji związanych z pandemią koronawirusa w Belgii

Belgia weszła w poniedziałek w pierwszą fazę rozluźniania restrykcji, wprowadzonych, by spowolnić pandemię koronawirusa. Do działalności wraca cześć biznesu, dozwolone zostały też niektóre aktywności sportowe w grupach.

Wprowadzone w Belgii w połowie marca obostrzenia nigdy nie były tak surowe, jak w Polsce, Francji, Włoszech, czy Hiszpanii. Wychodzenie z domów było i cały czas jest ograniczone, ale dozwolona była rekreacja na świeżym powietrzu.

Na Węgrzech rozpoczęły się matury. Wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa

Od egzaminów z języka i literatury węgierskiej oraz węgierskiego jako języka obcego rozpoczęły się w poniedziałek tegoroczne matury na Węgrzech.

W szkołach wprowadzono szczególne środki bezpieczeństwa w związku z epidemią koronawirusa.

Więcej informacji tutaj.

fot. PAP/EPA/ZSOLT SZIGETVARY

W Rosji drugi raz pod rząd dobowa liczba zakażeń SARS-CoV-2 wzrosła o ponad 10 tys. - o 10 581. Tym samym łączna liczba infekcji wzrosła do 145 268 - poinformował w poniedziałek sztab rządowy. W ciągu ostatnich 24 godzin zmarło 76 osób, a od początku pandemii - 1 356.

Od początku epidemii wyzdrowiało 18 095 osób, z których 1 456 opuściło szpitale w ciągu ostatniej doby. W całym kraju przeprowadzono dotąd ponad 4,3 mln testów na obecność koronawirusa.

Poprzedniej doby w Chinach kontynentalnych potwierdzono trzy nowe przypadki Covid-19, wszystkie z nich przywleczone z zagranicy, oraz 13 nowych bezobjawowych zakażeń koronawirusem - poinformowała w poniedziałek państwowa komisja zdrowia.

W Chinach kontynentalnych jest obecnie 481 pacjentów chorych na Covid-19, w tym 33 przypadki określane jako ciężkie. Łącznie od początku pandemii chorobę potwierdzono u 82880 osób, z czego 4633 zmarły – wynika z danych komisji.

fot. PAP/EPA/ALEX PLAVEVSKI

Ostatniej doby sprawdziliśmy ponad 84 tys. osób poddanych kwarantannie, a w 217 przypadkach stwierdziliśmy uchybienia kwalifikujące się do wyciągnięcia konsekwencji prawnych - poinformował w poniedziałek rzecznik KGP insp. Mariusz Ciarka.

Dodał, że podczas "majówki" Polacy zachowali dystans społeczny i ograniczyli spotkania w większym gronie.

38 podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bytomiu z koronawirusem

Przeprowadzone w ostatnich dniach ponowne testy wśród pensjonariuszy bytomskiego DPS "Kombatant" potwierdziły zakażanie koronawirusem u 38 z nich, w przypadku 74 podopiecznych badania dały wynik ujemny - podał w poniedziałek Urząd Miejski.

Liczba podopiecznych placówki, którzy zmarli po zakażaniu SARS-CoV-2 wzrosła do sześciu.

Ministerstwo Zdrowia przekazało w poniedziałek, że w Polsce wyzdrowiało już 4095 osób, które zachorowały na koronawirusa. Są 244 potwierdzone nowe zachorowania, a pięć kolejnych osób zmarło na Covid-19 - podał resort. W sumie w Polsce zakażonych zostało do tej pory 13 tys. 937 osób. Zmarło 683 chorych.

[PILNE] Ponad 4 tys. chorych wyzdrowiało. 244 nowe zachorowania, 5 kolejnych osób nie żyje

Ministerstwo Zdrowia: 244 nowe zakażenia koronawirusem, zmarło 5 kolejnych osób. Łącznie 13 937 przypadków i 683 zgony.

 

Agencja Reutera poinformowała w poniedziałek, że według jej danych liczba przypadków zakażenia koronawirusem na świecie sięgnęła 3,5 mln, a na Covid-19 zmarło dotąd blisko 247 tys. osób. Eksperci podkreślają, że dane na temat liczby zakażeń i zgonów są zaniżone.

Tutaj dowiesz się więcej.

fot. PAP/EPA/Chema Moya

NFZ przekazuje środki finansowe podmiotom na dodatkowe wypłaty dla członków personelu medycznego, pracujących z chorymi na COVID-19 lub podejrzanymi zakażeniem, w związku z czym ograniczono zakres ich pracy do jednego miejsca. Mają otrzymać za to rekompensatę - wynika z komunikatu NFZ.

43 osoby zakażone koronawirusem zmarły w Niemczech w ciągu ostatniej doby - poinformował w poniedziałek rano Instytut im. Roberta Kocha (RKI) w Berlinie. Łączna liczba ofiar śmiertelnych epidemii Covid-19 wzrosła w RFN do 6692.

Liczba odnotowanych w ciągu doby zgonów zmniejszyła się o 31 w stosunku do poprzedniego bilansu dobowego. Liczba ta spada trzeci dzień z rzędu. RKI zaznaczało już jednak wcześniej, że placówki zdrowia w weekend nie zawsze przesyłają pełne informacje dotyczące nowych infekcji i zgonów.

fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Wyspowiadamy się z każdej złotówki wydanej na COVID - powiedział w rozmowie z poniedziałkowym "DGP" wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński.

Wiceszef resortu zdrowia był pytany m.in. jakimi kwotami obraca Ministerstwo Zdrowia, jeśli chodzi o codzienne zakupy. "Jeśli chodzi o wydatki samego Ministerstwa Zdrowia na środki ochrony osobistej, na zakup sprzętu – respiratory, kardiomonitory, testy – to jest to ponad 600 mln zł. Pierwsze zakupy, jako Ministerstwo Zdrowia, zrealizowaliśmy jeszcze w lutym" - powiedział.

Notowania na giełdach spadają po wypowiedziach prezydenta USA Donalda Trumpa na temat Chin i groźbach zastosowania "karnych" ceł wobec Pekinu w związku z koronawirusem. W poniedziałek w Indiach i Hongkongu giełdy straciły 4 proc. - informuje Associated Press.

Z powodu koronawirusa śmierć może ponieść nawet 100 tys. Amerykanów - ocenił w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Wyraził też opinię, że do końca roku powstanie szczepionka przeciwko SARS-CoV-2.

- Stracimy od 75, 80 do 100 tys. ludzi. To straszna sprawa - powiedział Trump w wywiadzie dla telewizji Fox News. Wcześniejsze szacunki prezydenta mówiły o ok. 60-70 tys. ofiar śmiertelnych epidemii w Stanach Zjednoczonych.

fot. PAP/EPA/Oliver Contreras / POOL

Ponad miliard złotych trafiło do mikroprzedsiębiorców w kwietniu w ramach pożyczki z tarczy antykryzysowej - poinformowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg. W pierwszym miesiącu działania pożyczki przyznano ponad 220,8 tys. mikroprzedsiębiorcom.

Maksymalnie 55 pasażerów może od poniedziałku wsiąść do wodnego tramwaju, podstawowego środka transportu w Wenecji. W mieście, w którym nie ma turystów, rozpoczyna się eksperymentalna faza dostosowania komunikacji do przepisów i ograniczeń nowego etapu pandemii.

fot. PAP/EPA/FABIO MUZZI

Gabinety fizjoterapii od poniedziałku zostały otwarte, ale przy ograniczeniu zabiegów i terapii indywidualnej. Przestrzegać należy określonych rygorów sanitarnych, dezynfekować pomieszczenia i sprzęt po każdym pacjencie, stosować środki ochrony osobistej, wizyty umawiać w odstępach czasu - wyjaśnił dr hab. n. med. Maciej Krawczyk, Prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów.

Jeśli wirus wróci, zamykamy znów Włochy - takie ostrzeżenie naukowców cytuje dziennik „La Repubblica” w poniedziałek, gdy rozpoczyna się druga faza kryzysu na tle pandemii i złagodzenia części restrykcji. MSW apeluje do obywateli o rozwagę i ostrożność.

Od poniedziałku, po kilkunastu dniach wyraźnego spadku krzywej zakażeń, odmrożona zostanie część gospodarki, ruszy praca w firmach i zakładach pracy oraz na budowach, można będzie odwiedzić swych bliskich i z tego powodu podróżować po swoim regionie. Pozwolono też organizować pogrzeby.

fot. PAP/EPA/ANDREA FASANI

Autorka "Harry Pottera" J.K. Rowling przekazała milion funtów dla ofiar przemocy domowej oraz bezdomnych cierpiących w czasie pandemii koronawirusa. Fundusze zasilą organizacje charytatywne Crisis oraz Refuge.

O 1450 wzrosła w ciągu doby liczba zmarłych z powodu koronawirusa w Stanach Zjednoczonych - wynika z najnowszych danych Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Łącznie od początku epidemii w USA odnotowano 67 674 zgonów osób z Sars-CoV-2.

To trzeci dzień z rzędu z mniej niż 2 tys. ofiar śmiertelnych w USA. Poprzednie dobowe bilanse informował o 1435 i 1883 zgonach.

fot. PAP/EPA/Peter Foley

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Komentarze

Przeczytaj koniecznie