Dobre wieści dla pracowników transgranicznych. Premier o szczegółach

Polska
Dobre wieści dla pracowników transgranicznych. Premier o szczegółach
Polsat News
Pracownicy i uczniowie transgraniczni od 4 maja nie będą przechodzić obowiązkowej kwarantanny

"Osoby pracujące lub uczące się tuż za granicą - pracownicy, studenci i uczniowie transgraniczni, od dnia 4 maja będą mogli wrócić do pracy i nauki; nie będą musieli przechodzić obowiązkowej, 14-dniowej kwarantanny" - ogłosił na Facebooku Mateusz Morawiecki. Nowe przepisy nie będą obowiązywać transgranicznych pracowników medycznych oraz zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej.

Premier podkreślił, że decyzję podjęto po głębokich analizach epidemiologicznych we współpracy z rządami w Berlinie i Pradze oraz po konsultacjach z samorządami.

 

"Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa" - wyjaśnił Morawiecki.

 

Odpowiedź na apel protestujących

 

Już wcześniej pisaliśmy o projekcie rozporządzenia, który pojawił się na stronach rządowych. Wynika z niego, że pracownicy transgraniczni nie będą musieli odbywać obowiązkowej dwutygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju. O tę zmianę apelowała ludność. W piątek na wielu przejściach na granicach z Niemcami i Czechami protestowano.

 

ZOBACZ: Pracownicy transgraniczni zostaną zwolnieni z kwarantanny, ale nie wszyscy. Znamy plany rządu

 

"Nie możemy stracić równowagi"

 

Morawiecki podkreślił jednak, że przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko.

 

"Dlatego wyważenie interesu ekonomicznego pracowników transgranicznych i bezpieczeństwa waszych wspólnot samorządowych to spacer po linie. W żadnym wypadku nie możemy stracić równowagi. Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych, zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć" - napisał.

 

Kwarantanna wciąż obowiązkowa dla medyków

 

Jak zauważył korespondent Polsat News Tomasz Lejman, transgraniczni pracownicy medyczni wraz z osobami wspólnie za­mieszkującymi lub gospodarującymi w dalszym ciągu będą obejmowani obowiązkową 14-dniową kwarantanną.

 

 

Ta sama zasada dotyczy również pracujących w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej.

ac/ PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie