Prezydent napisał list do europejskich przywódców. Zawiera pięć propozycji

Polska
Prezydent napisał list do europejskich przywódców. Zawiera pięć propozycji
prezydent.pl
List zawiera pięciopunktowy plan współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa

Prezydent Andrzej Duda skierował do przywódców państw UE, a także państw Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich list zawierający pięciopunktowy plan dot. współpracy międzynarodowej po pokonaniu pandemii koronawirusa - poinformował szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

- Plan prezydenta Dudy dla Europy zawiera pięć konkretnych propozycji, które mogą stać się fundamentem pozytywnego wyjścia z lekcji, jaką Europa może wyciągnąć wspólnie z czasu pandemii. Prezydent podkreślał bardzo wyraźnie, że lekcją, która wynika z pandemii, to lekcja o solidarności i o potrzebie europejskiego wigoru - powiedział szef gabinetu prezydenta RP.

 

ZOBACZ: Jak poradzić sobie z kryzysem gospodarczym? Rozmowa premiera z kanclerz Merkel

 

Jak poinformował, plan obejmuje po pierwsze stworzenie europejskiego mechanizm bezpieczeństwa medycznego. Prezydent wskazuje w nim też na potrzebę rozwoju gospodarczego poprzez rozwój produkcji europejskiej. Podkreśla również rolę prawa międzynarodowego i prawa humanitarnego, a także podnosi potrzebę działań na rzecz budowy bezpieczeństwa militarnego oraz prowadzenia polityki klimatycznej, ale dostosowanej do możliwości gospodarczych krajów i społecznej akceptacji takich działań.

 

"Podniesienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy"

 

Pierwszy punkt planu prezydenta Dudy dla Europy - podkreślił prezydencki minister - dotyczy "podniesienia bezpieczeństwa zdrowotnego Europy poprzez wspólne działania państw". - Pandemia pokazała, że w sytuacji zagrożenia epidemicznego jednak każde z państw walczyło i walczy z nią swoimi możliwościami i nie ma mechanizmu solidarności w zakresie bezpieczeństwa zdrowotnego - zauważył Szczerski.

 

ZOBACZ: Duda: póki jestem prezydentem, póty nie ma mowy o prywatyzacji służby zdrowia

 

Prezydent wskazał m.in. na potrzebę stworzenia europejskiego mechanizmu zabezpieczania sprzętu medycznego potrzebnego do ratowania życia. Jak mówił Szczerski, "chodzi o to, że kupujemy, magazynujemy i produkujemy sprzęt ochrony medycznej wspólnie z podziałem obowiązków między poszczególne państwa".

 

Rozwój gospodarczy

 

Minister zaznaczył, że drugi punkt planu prezydenta Dudy dotyczy rozwoju gospodarczego, który powinien być oparty na "impulsie inwestycyjnym". - Bardzo konkretnie prezydent mówi w liście, że byłoby dobrze, gdyby odbudowa gospodarcza Europy odbywała się równocześnie z odbudową zdolności produkcyjnych Europy - powiedział Szczerski.

 

Jak dodał, nagłe zerwanie w wyniku pandemii globalnych łańcuchów dostaw pokazało, że Europa jest bardzo słaba i zależna w tej kwestii, ponieważ z przyczyn ekonomicznych produkcja została w większości wyprowadzona z Europy.

 

Kwestia prawa międzynarodowego

 

Trzecim punktem planu prezydenta jest kwestia prawa międzynarodowego. Szczerski zaznaczył, że Polska od dawna konsekwentnie wskazuje na rolę przestrzegania praw międzynarodowego dla zapewnienia pokoju i stabilizacji na świecie.

 

ZOBACZ: Prawie 60 proc. dla Andrzeja Dudy. Pozostali kandydaci z kilkuprocentowym poparciem

 

- W liście prezydent wskazuje szczególnie kwestię prawa humanitarnego i prawnej ochrony najsłabszych. Ta pandemia w dużym stopniu dotyka słabszych grup społecznych. Rola organizacji międzynarodowych działających na tym polu też powinna być podniesiona - stwierdził minister.

 

"Stare zagrożenia nie zniknęły"

 

Według niego w czwartym punkcie prezydent wskazuje na to, że choć pandemia jest obecnie dominującym tematem, nie oznacza to, że "stare zagrożenia zniknęły". - Nie możemy ulegać złudzeniu, że pandemia zlikwidowała napięcia międzynarodowe i zagrożenia dla pokoju na świecie, takie jak terroryzm, polityka imperialna, naruszanie ładu międzynarodowego. One nie zniknęły, a wręcz przeciwnie napięcia ekonomiczne, które będą wynikiem pandemii, mogą pogłębić te zjawiska - zauważył szef gabinetu prezydenta.

 

ZOBACZ: Prezydent w Polsat News: 500 plus ważniejsze niż projekt CPK i przekop Mierzei Wiślanej

 

Jak zaznaczył, Andrzej Duda wskazuje, iż nie można porzucić dyskusji o budowie bezpieczeństwa militarnego. - Ona jest nadal aktualna. Nie możemy łatwo odejść od obowiązków, które były z nam zawsze - dodał Szczerski.

 

Kwestie klimatyczne

 

Piąty punkt planu prezydenta - powiedział minister - dotyczy tego, że odbudowa gospodarki i powrót na ścieżkę rozwoju muszą uwzględniać kwestie klimatyczne.

 

- Ale to musi być budowane - tym bardziej teraz, gdy pojawią się problemy ekonomiczne związane z recesją - według wzorca, który Polska prezentuje od dawna, czyli sprawiedliwej transformacji, która uwzględnia możliwości ekonomiczne i społeczną zgodę na politykę klimatyczną, bo ona musi być dostosowana do warunków gospodarki po pandemii - powiedział minister Szczerski.

dk/ PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie